Երևանի պետական համալսարանի Իջևանի մասնաճյուղը դարձել է հարթակ յուրօրինակ կրթական նախագծի համար, որը միավորել է ռուսաց լեզվի մագիստրոսներին Ռուսաստանի տարբեր ծայրերից: 2024 թ. նոյեմբերի 5-ից դեկտեմբերի 5-ը մասնաճյուղը հյուրընկալել է «Ռոսսոտրուդնիչեստվոյի» կողմից Մոսկվայի պետական ​​լեզվաբանական համալսարանի աջակցությամբ կազմակերպված «Ռուսաց լեզվի մագիստրոսներ» մրցույթի երկու հաղթողների:
Մեկամսյա պրակտիկայի շրջանակներում երիտասարդ մանկավարժներ Անգելինա Սոկոլովան (Մոսկվայի քաղաքային մանկավարժական համալսարան) և Նատալյա Մաքսիմովան (Պիտիրիմ Սորոկինի անվան Սիկտիվկարի պետական ​​համալսարան) ոչ միայն դասավանդում են ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում, այլև ուսանողների հետ անցկացնում են մշակութային և կրթական միջոցառումներ մարզի դպրոցներում:
Պրակտիկայի ծրագիրը ներառում է ռուսաց լեզվի և գրականության դասերի անցկացում, դասավանդման մեթոդիկայի վարպետության դասեր, ինչպես նաև գրական երեկոների կազմակերպում` նվիրված ռուս մշակույթին և լեզվի ավանդույթներին: Ա. Սոկոլովան և Ն. Մաքսիմովան իրենց հետ բերել են եզակի ուսումնական նյութեր, որոնք կօգնեն բազմազանեցնել ուսումնական գործընթացը և այն ավելի փոխներգործուն դարձնել: Առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվելու դպրոցականների և ուսանողների բանավոր խոսքի ու միջմշակութային հաղորդակցման հմտությունների զարգացմանը:
Բացի այդ՝ նախատեսված է կազմակերպել ստեղծագործական մրցույթների շարք (էսսեների մրցույթ, թատերական ներկայացումներ և վիկտորինաներ ռուս գրականության վերաբերյալ): Այդ միջոցառումները ոչ միայն կհարստացնեն ուսանողների գիտելիքները, այլև կնպաստեն ռուսաց լեզվի՝ որպես միջազգային հաղորդակցության կարևորագույն գործիքներից մեկի ուսուցման նկատմամբ հետաքրքրության ամրապնդմանը:
Պրակտիկայի շրջանակներում նախատեսված են նաև տեղի մանկավարժների հետ հանդիպումներ, որոնց ընթացքում կքննարկվեն ռուսաց լեզվի դասավանդման ժամանակակից մոտեցումները: Կլոր սեղանի ձևաչափով համագործակցությունը թույլ կտա կատարել փորձի փոխանակում և ներդնել ուսուցման լավագույն փորձը մարզի դպրոցներում:
ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի տնօրենի պաշտոնակատար Ա. Մակարյանի խոսքով՝ մրցույթի հաղթողների այցը նշանակալից իրադարձություն է բուհի և տեղի համայնքի համար. «Այս պրակտիկան հիանալի հնարավորություն է մեր ուսանողների և դպրոցականների համար՝ հաղորդակցվելու ռուսական հարուստ մշակույթին, ուսուցիչների համար՝ փորձի փոխանակման և համագործակցության նոր ուղիներ գտնելու»:
Պրակտիկանտների այցելությունը կամփոփվի եզրափակիչ միջոցառմամբ՝ ռուսաց լեզվի և մշակույթի փառատոնով, որտեղ կներկայացվեն Անգելինա Սոկոլովայի և Նատալյա Մաքսիմովայի ստեղծագործական համատեղ նախագծերը:
Ռուսաց լեզվի մագիստրոսների պրակտիկան Իջևանի կրթական միջավայրի համար դարձել է կարևոր իրադարձություն: Այն ոչ միայն օգնում է ամրապնդել բարեկամությունը Ռուսաստանի և Հայաստանի ժողովուրդների միջև, այլև ուսանողների համար բացում է նոր հորիզոններ՝ ոգեշնչելով նրանց խորապես ուսումնասիրել ռուսաց լեզուն և մշակույթը:

Ijevan branch of Yerevan State University has become a platform for a unique educational project that has brought together Russian language master’s students from different parts of Russia. From November 5 to December 5, 2024, the branch hosted two winners of the “Russian Language Masters” competition organized by “Rossotrudnichestvo” with the support of Moscow State Linguistic University.
Within the framework of the one-month internship, young teachers Angelina Sokolova (Moscow City Pedagogical University) and Natalia Maksimova (Pitirim Sorokin Syktyvkar State University) not only teach at the Ijevan branch of YSU, but also hold cultural and educational events with students in regional schools.
The internship program includes conducting Russian language and literature classes, master classes on teaching methods, as well as organizing literary evenings dedicated to Russian culture and language traditions. A. Sokolova and N. Maksimova brought with them unique educational materials that will help diversify the educational process and make it more interactive. Particular attention will be paid to the development of oral and intercultural communication skills of schoolchildren and students. In addition, it is planned to organize a series of creative competitions (essay competition, theatrical performances and quizzes on Russian literature). These events will not only enrich students' knowledge, but also contribute to strengthening interest in learning the Russian language as one of the most important tools of international communication.
Within the framework of the internship, meetings with local educators are also planned, during which modern approaches to teaching the Russian language will be discussed. Cooperation in the round table format will allow for an exchange of experience and the introduction of the best teaching practices in the schools of the region.
According to the Acting Director of the YSU Ijevan Branch A. Makaryan, the visit of the competition winners is a significant event for the university and the local community. “This internship is a great opportunity for our students and schoolchildren to get acquainted with the rich Russian culture, for teachers to find new ways of exchanging experience and cooperation.”
The internship visit will be concluded with a final event, a festival of Russian language and culture, where the joint creative projects of Angelina Sokolova and Natalia Maximova will be presented.
The internship of the Russian language master’s students has become an important event for the educational environment of Ijevan. It not only helps to strengthen the friendship between the peoples of Russia and Armenia, but also opens up new horizons for students, inspiring them to study the Russian language and culture in depth.