2024 թ. նոյեմբերի 23-ին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղ այցելեցին «Վիքիմեդիա Հայաստան» գիտակրթական հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչները՝ ՀԿ նախագահ Արշակ Շահենյանը, որակյալ բովանդակության պատասխանատու Մհեր Բեքարյանը, դասընթացների պատասխանատու Արտաշես Թադևոսյանը և միջոցառումների համակարգող Դավիթ Սարգսյանը: Այցելության նպատակը ԵՊՀ ԻՄ-ում «Վիքիմեդիա Հայաստան» գիտակրթական հասարակական կազմակերպության վիքիակումբի բացումն էր:
Նախ կայացավ մասնաճյուղի տնօրենի պաշտոնակատար Ա. Մակարյանի հետ «Վիքիմեդիա Հայաստան»-ի աշխատակիցների և Հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնակատար Ն. Գրիգորյանի հանդիպումը, որի ընթացքում քննարկվեցին վիքիակումբի բացմանը վերաբերող մանրամասներ: Ներկայացվեց, որ ԵՊՀ ԻՄ-ում վիքիակումբը կհամակարգի «2023 թվականի լավագույն նորեկ վիքիխմբագիր», պ.գ.թ., դոցենտ Ն. Գրիգորյանը:
Այնուհետև ԵՊՀ ԻՄ-ում գործող Գիտելիքի նորարարական հաբում տեղի ունեցավ վիքիակումբի բացման հանդիսավոր արարողությունը, որին մասնակցում էին համալսարանի ղեկավարությունը, վարչական ու պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի և ուսանողության ներկայացուցիչները, Երևանից ժամանած «Վիքիմեդիա Հայաստան»-ի աշխատակիցները:
Բացման խոսքով հանդես եկավ «Վիքիմեդիա Հայաստան» գիտակրթական հասարակական կազմակերպության նախագահ Արշակ Շահենյանը: Նա ներկայացրեց կազմակերպության գործունեությունը, իրականացված միջոցառումները և նախագծերը, անդրադարձավ վիքիակումբների դերին և նպատակներին:
Ողջույնի խոսք ասաց ԵՊՀ ԻՄ տնօրենի պաշտոնակատար Անուշավան Մակարյանը՝ ընդգծելով ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղ-«Վիքիմեդիա Հայաստան» փոխհամագործակցության կարևորությունը, որը ոչ միայն թույլ է տալիս կրթության ոլորտում ներմուծելու ժամանակակից մոտեցումներ, հարստացնելու վիքի հարթակներում որակյալ բովանդակության ստեղծումն ու տարածումը, այլև ուսանողներին հնարավորություն է ընձեռում անցնելու մասնագիտական պրակտիկա և տեսական գիտելիքներին զուգահեռ ձեռք բերելու գործնական հմտություններ: Պարոն Մակարյանը կարևորեց համալսարանում վիքիակումբի բացման հանգամանքը, որն առավել կսերտացնի երկկողմ համագործակցությունը՝ նպաստելով իրականացվող ազգանվեր գործին:
Ելույթ ունեցան նաև «Վիքիմեդիա Հայաստան»-ի աշխատակիցները՝ նշելով, որ վիքիակումբներում պատանիները և երիտասարդները ծանոթանում են Վիքիպեդիայում խմբագրելու և հոդվածներ ստեղծելու նրբություններին: Վիքիակումբ հաճախողները համակարգողի օգնությամբ սովորում են աշխատել հայերեն վիքիպեդիայում և մյուս քույր նախագծերում։ Համակարգողը այցելուներին սովորեցնում է խմբագրման հիմնական կանոնները, հետևում նրանց ստեղծած հոդվածներին։
Ներկայացվեց նաև, որ Իջևանի վիքիակումբը «Վիքիմեդիա Հայաստան»-ի 9-րդ ակումբն է, իսկ Տավուշում՝ 3-րդը (մյուս 2 ակումբները գործում են Կողբում և Կիրանցում), սակայն Իջևանի վիքիակումբը աշխարհում եզակի է նրանով, որ ստեղծվել է հենց համալսարանի ներսում:

On November 23, 2024 representatives of the scientific and educational public organization "Wikimedia Armenia" visited the Ijevan branch of YSU: NGO President Arshak Shahenyan, Quality Content Manager Mher Bekaryan, Course Manager Artashes Tadevosyan, and Event Coordinator David Sargsyan. The purpose of the visit was to open the Wikiclub of the scientific and educational public organization "Wikimedia Armenia" at YSU IB.
First, a meeting was held between the acting director of the branch A. Makaryan, the employees of "Wikimedia Armenia" and the acting dean of the Faculty of Humanities N. Grigoryan, during which details related to the opening of the Wikiclub were discussed. It was presented that the Wikiclub at YSU IB will be coordinated by the "The Best New Wikieditor of 2023", PhD, Associate Professor N. Grigoryan.
Then, the opening ceremony of the Wikiclub took place in the Innovation Knowledge Hub of the YSU IB, which was attended by the university administration, representatives of the administrative and teaching staff and students, and employees of "Wikimedia Armenia" who arrived from Yerevan.
Arshak Shahenyan, President of the "Wikimedia Armenia" scientific and educational non-governmental organization, delivered an opening speech. He presented the organization's activities, implemented events and projects, and touched upon the role and goals of Wikiclubs.
Anushavan Makaryan, Acting Director of the YSU IB, delivered a welcoming speech, emphasizing the importance of the cooperation of Ijevan branch YSU and "Wikimedia Armenia", which not only allows introducing modern approaches in the field of education, enriching the creation and dissemination of quality content on wiki platforms, but also provides students with the opportunity to undergo professional practice and acquire practical skills in parallel with theoretical knowledge. Mr. Makaryan emphasized the importance of the opening the Wikiclub, which will further strengthen bilateral cooperation, contributing to the patriotic work being carried out.
The employees of "Wikimedia Armenia" also made a speech, noting that in Wikiclubs, teenagers and young people get acquainted with the nuances of editing and creating articles on Wikipedia. Those who attend the Wikiclub learn to work on the Armenian Wikipedia and other projects with the help of a coordinator. The coordinator teaches visitors the basic rules of editing, monitors the articles they create.
It was also presented that the Ijevan Wikiclub is the 9th club of "Wikimedia Armenia", and the 3rd in Tavush region (the other 2 clubs operate in Koghb and Kirants), but the Ijevan Wikiclub is unique as it was created right inside the university.