2024 թ. դեկտեմբերի 10-ին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում տեղի ունեցավ հանդիպում-քննարկում ՆԳՆ փրկարարական ծառայության Տավուշի մարզային փրկարարական վարչության բնակչության պաշտպանության բաժնի պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար, ՓԾ մայոր Սարգիս Մարկոսյանի և Ճգնաժամային կառավարման կենտրոնի օպերատիվ հերթապահ հերթափոխի ավագ հրահանգիչ Էդգար Քամալյանի հետ:
Հանդիպմանը մասնակցում էին ԵՊՀ ԻՄ քաղաքացիական պաշտպանության շտաբի պետ Գ. Գուլակյանը և տարբեր մասնագիտությունների ուսանողներ:
Հանդիպում-քննարկման ընթացքում Տավուշի մարզային փրկարարական վարչության աշխատակիցները շնորհանդեսի ուղեկցությամբ ուսանողներին ներկայացրին, թե ինչ է երկրաշարժը, որոնք են դրա տեսակները (տեկտոնիկ, հրաբխային, փլուզումային), երկրաշարժի ժամանակ բնակչության վարվելակերպի կանոնները:
Անդրադարձ կատարվեց 1963-1998 թթ. տեղի ունեցած, ինչպես նաև պատմական երկրաշարժերին, խոսվեց 1988 թ. ավերիչ երկրաշարժի, դրա ուժգնության, տևողության, Սպիտակի երկրաշարժի դասերի, կորուստների պատճառների և դրանց վերացման մասին:
Ուսանողներին բացատրվեցին «Արտակարգ իրավիճակ», «Աղետ» «Վտանգ», «Խոցելիություն», «Կարողություն», «Աղետի ռիսկ» հասկացությունները:
Ներկայացվեց, թե ինչ պետք է անել երկրաշարժի ժամանակ և դրանից հետո՝ նյութական, մարդկային և բարոյահոգեբանական կորուստները նվազագույնի հասցնելու համար:
Հանդիպում-քննարկման ընթացքում Տավուշի մարզային փրկարարական վարչության աշխատակիցները նաև պատասխանեցին թեմայի շուրջ ուսանողների հղած հարցերին։

On December 10, 2024 a meeting-discussion was held at the Ijevan branch of YSU with the acting head of the population protection department of the Tavush regional rescue department of the Ministry of Internal Affairs, Major of the Rescue Service Sargis Markosyan, and the senior instructor of the operational duty shift of the Crisis Management Center Edgar Kamalyan.
The meeting was attended by the head of the YSU IB Civil Defense Headquarters G. Gulakyan and students of various specialties.
During the meeting-discussion, the employees of the Tavush regional rescue department, with the help of presentation introduced the students what an earthquake is, its types (tectonic, volcanic, collapse), and the rules of behavior of the population during an earthquake.
Reference was made to the earthquakes that occurred in 1963-1998, as well as historical earthquakes, and the 1988 earthquake was discussed, about the devastating earthquake, its magnitude, duration, lessons of the Spitak earthquake, the causes of losses and their elimination.
The concepts of "Emergency", "Disaster", "Hazard", "Vulnerability", "Capability", "Disaster Risk" were explained to the students.
What should be done during and after the earthquake to minimize material, human and moral and psychological losses was presented, then a corresponding video was shown (Link 1).
At the end of the meeting-discussion, employees of the Tavush Regional Rescue Department answered the students' questions on the topic.