Սիրով տեղեկացնում ենք, որ արդեն ամփոփվել են 2024 թ. սեպտեմբերին մեկնարկած «Լավագույն ուսանող» հանրապետական մրցույթի արդյունքները, որոնց համաձայն՝ ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի ուսանողներ Սահակ Գուլակյանը և Նազելի Եսայանը հաղթող են ճանաչվել բնագիտական և հումանիտար գիտությունների ոլորտներում:
ԵՊՀ ԻՄ գիտական խորհուրդը երաշխավորել էր Հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի «Ռուսաց լեզու և գրականություն» կրթական ծրագրի առկա ուսուցման 4-րդ կուրսի ուսանողուհի Նազելի Եսայանին և Բնական գիտությունների ֆակուլտետի «Ինֆորմատիկա և կիրառական մաթեմատիկա» կրթական ծրագրի 4-րդ կուրսի ուսանող Սահակ Գուլակյանին՝ մասնակցելու 2024 թ. «Լավագույն ուսանող» հանրապետական մրցույթին:
Վերջինիս նպատակն է խրախուսել ՀՀ բուհերի՝ բարձր առաջադիմություն ունեցող և գիտահետազոտական, ստեղծագործական, ուսանողական ինքնակառավարման և սպորտի ասպարեզներում ակտիվ գործունեություն ծավալող ուսանողներին:
ՀՀ բուհերի լավագույն առաջադիմությամբ ուսանողների անվանական կրթաթոշակների տրամադրման մրցույթն անցկացվում է երկու փուլով՝ ներբուհական և միջբուհական (հանրապետական), բակալավրի և մագիստրոսի կրթական ծրագրերով` ըստ հետևյալ ոլորտների՝
1. բնագիտական (այդ թվում՝ մաթեմատիկական-տեղեկատվական և հաղորդակցման տեխնոլոգիաներ (ՏՀՏ),
2. բժշկություն,
3. հումանիտար գիտություններ,
4. հասարակագիտություն,
5. ճարտարագիտություն (այդ թվում` ճարտարապետական, գյուղատնտեսական),
6. մշակույթ-սպորտ,
7. հայագիտություն:
Մրցույթի առաջին (ներբուհական) փուլը կազմակերպում են բուհերը, երկրորդ (հանրապետական) փուլը՝ նախարարությունը: Մրցույթի երկրորդ փուլի մրցութային հանձնաժողովը մինչև դեկտեմբերի 10-ը յուրաքանչյուր ոլորտում որոշում է հաղթողներին (1-ին, 2-րդ և 3-րդ տեղեր)՝ հավաքած առավելագույն միավորների քանակի հիման վրա: Մրցույթի հաղթողները պարգևատրվում են հավաստագրերով և ՀՀ պետական բյուջեով նախատեսված ֆինանսական միջոցների հաշվին Հայաստանի Հանրապետության կրթության և գիտության նախարարի սահմանած մեկանգամյա անվանական կրթաթոշակներով:
Մրցույթի արդյունքների համաձայն՝ ԵՊՀ ԻՄ «Ինֆորմատիկա և կիրառական մաթեմատիկա» բակալավրի կրթական ծրագրի 4-րդ կուրսի ուսանող Սահակ Գեղամի Գուլակյանը ՀՀ բարձրագույն մասնագիտական կրթական ծրագրեր իրականացնող ուսումնական հաստատությունների լավագույն առաջադիմությամբ ուսանողների անվանական կրթաթոշակների տրամադրման 2024 թ. մրցույթի երկրորդ փուլում՝ բնագիտական ոլորտում, գրավել է 1-ին տեղը՝ արժանանալով հավաստագրի և ՀՀ պետական բյուջեից հատկացված դրամական կրթաթոշակի:
ԵՊՀ ԻՄ «Ռուսաց լեզու և գրականություն» բակալավրի կրթական ծրագրի 4-րդ կուրսի ուսանողուհի Նազելի Գարիկի Եսայանը մրցույթի երկրորդ փուլում՝ հումանիտար գիտությունների ոլորտում, գրավել է 3-րդ տեղը՝ պարգևատրվելով հավաստագրով և կրթաթոշակով:
ԵՊՀ ԻՄ տնօրենության, ամբողջ անձնակազմի և ուսանողության անունից սիրով շնորհավորում ենք 2024 թ. «Լավագույն ուսանող» հանրապետական մրցույթում հաղթած մեր ուսանողներին և նրանց մաղթում շարունակական վերելքներ, մասնագիտական ու անձնական նորանոր ձեռքբերումներ և հաջողություններ, ամենայն բարիք:
Հիրավի, յուրաքանչյուր բուհի հարստությունը նրա ուսանողներն ենիրական գնահատականընրա շրջանավարտներըմենք հպարտանում և ուրախանում ենք մեր ուսանողների և շրջանավարտների մեծ ու փոքր հաջողություններով….

We are pleased to inform you that the results of the "Best Student" Republican Competition launched in September 2024 have already been summarized, according to which students of the YSU Ijevan branch Sahak Gulakyan and Nazeli Yesayan were recognized as winners in the fields of natural sciences and humanities.
The YSU IB Academic Council had recommended Nazeli Yesayan, a 4th-year student of the "Russian Language and Literature" educational program of the Faculty of Humanities, and Sahak Gulakyan, a 4th-year student of the "Informatics and Applied Mathematics" educational program of the Faculty of Natural Sciences, to participate in the 2024 "Best Student" Republican Competition.
The goal of the latter is to encourage students of RA universities who have high performance and are actively involved in scientific research, creativity, student self-government and sports.
The competition for providing nominal scholarships to the best performing students of RA universities is held in two stages: intra-university and inter-university (republican), bachelor's and master's educational programs, according to the following fields:
1. natural sciences (including mathematical-information and communication technologies (ICT),
2. medicine,
3. humanities,
4. social sciences,
5. engineering (including architectural, agricultural),
6. culture-sports,
7. Armenian studies.
The first (intra-university) stage of the competition is organized by universities, the second (republican) stage is organized by the Ministry. The competition committee of the second stage of the competition determines the winners (1st, 2nd and 3rd places) in each field by December 10, based on the maximum number of points collected. The winners of the competition are awarded certificates and the RA State at the expense of the financial resources provided for by the budget with one-time nominal scholarships established by the Minister of Education and Science of the Republic of Armenia.
According to the results of the competition, Sahak Gegham Gulakyan, a 4th-year student of the Bachelor's program "Informatics and Applied Mathematics" of the YSU IB, took 1st place in the second round of the 2024 competition for the provision of nominal scholarships to students with the best progress in educational institutions implementing higher professional educational programs of the Republic of Armenia, in the field of natural sciences, receiving a certificate and a monetary scholarship allocated from the state budget of the Republic of Armenia.
Nazeli Gariki Yesayan, a 4th-year student of the Bachelor's program "Russian Language and Literature" of the YSU IB, took 3rd place in the second round of the competition, in the field of humanities, receiving a certificate and a scholarship.
On behalf of the YSU IB directorate, all staff and students, we would like to congratulate the our students who won the "Best Student" republican competition and wish them continued growth, new professional and personal achievements and successes, all the best.
Indeed, the wealth of every university is its students, the real assessment is its graduates. We are proud and happy with the great and small successes of our students and graduates…