ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում Ա. Հ. Մակարյանի նախագահությամբ կայացավ տնօրենության նիստ:
Նիստում քննարկվեցին դասապրոցեսին ուսանողների մասնակցությանը, հանրակրթական դպրոցներից ԵՊՀ ԻՄ դիմած դիմորդներին, առկա ուսուցման 2-րդ և հեռակա ուսուցման 1-ին ընթացիկ քննություններին և ստուգումներին, քննաշրջանի նախապատրաստմանը և անցկացմանը, հերթական ատեստավորման ենթակա և կամավոր ատեստավորումը չհաղթահարած ուսուցիչների վերապատրաստման դասընթացների կազմակերպմանը և արդյունքներին, մինչև 12 կրեդիտ կուտակած ակադեմիական պարտքերի վերահանձնման գործընթացին, ԵՊՀ ԻՄ-ից ուսանողների հեռացմանը վերաբերող հարցեր:
Առաջին հարցի մասին զեկուցեց ԵՊՀ ԻՄ փոխտնօրեն Մ. Օթարյանը՝ մասնավորապես նշելով, որ 2024-2025 ուստարվա առաջին կիսամյակում առկա և հեռակա ուսուցման տարբեր կուրսերում (հատկապես առաջին և ավարտական) առկա են բացակայությունների թույլատրելի սահմանը հատած ոչ քիչ թվով ուսանողներ, որոնց հետ կազմակերպվել են հանդիպումներ, և բարելավման ուղղությամբ անցկացվել են խորհրդատվական ու բացատրական աշխատանքներ: Ցավոք, անհարգելի բացակայությունների պատճառով կան նաև ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղից հեռացման ենթակա ուսանողներ, որոնց Ուսումնամեթոդական վարչությունը կներկայացնի հաջորդիվ՝ ընթացիկ հարցի շրջանակում:
Դասապրոցեսին ուսանողների մասնակցության վիճակն առավել վերահսկելի դարձնելու և թույլատրելի սահմանի խախտումները կրճատելու նպատակով տնօրենի կողմից դեկաններին հանձնարարվեց շարունակել ուսանողների բացակայությունների վերաբերյալ հաշվետվություններ ներկայացնել շաբաթվա կտրվածքով:
Հանրակրթական դպրոցներից ԵՊՀ ԻՄ դիմած դիմորդների վերաբերյալ (2024 թ.) հաղորդում ներկայացրեց ԵՊՀ ԻՄ պրակտիկայի կազմակերպման և շահակիցների հետ համագործակցության (ՊԿՇՀ) բաժնի վարիչ Լ. Բեգինյանը:
Նշվեց, որ 2024 թ ապրիլի 15-ից մինչև մայիսի 10-ն ընկած ժամանակահատվածում Տավուշի մարզից Գնահատման և թեստավորման կենտրոնի dimord.am կայքում դիմում-հայտ է լրացրել 731 դիմորդ (991 շրջանավարտ), որը կազմել է 2023-2024 ուստարվա շրջանավարտների 74%-ը: Մրցույթի հիմնական փուլում ընդունվել է հայտագրած դիմորդներից 509-ը (70%):
2024 թ. ընդունելության ընթացքում մասնաճյուղն ունեցել է 217 դիմորդ, որոնցից 212-ը եղել են Տավուշի մարզի շրջանավարտները (կազմել է Տավուշի մարզի դիմորդների 29%-ը): 5 դիմորդ դիմել է Գեղարքունիքի, Արարատի և Կոտայքի մարզերից: Սա նշանակում է, որ մասնաճյուղի դիմորդների հիմնական հոսքը կատարվել է Տավուշի մարզի դպրոցներից (կազմել է ընդհանուր դիմորդների 97.6%-ը): Ընդունելության մրցույթի արդյունքով ընդունվել է նրանցից 176-ը (81,1%):
Զեկուցողը վերջին չորս տարվա կտրվածքով ներկայացրեց ԵՊՀ ԻՄ դիմած դիմորդների թվի և ընդունելության մրցույթի արդյունքները՝ ըստ հանրակրթական դպրոցների:
Նշվեց, որ ՊԿՇՀ բաժինը յուրաքանչյուր տարի այցելություններ է կատարում Տավուշի մարզի գրեթե բոլոր և Գեղարքունիքի մարզի դպրոցներ, 10-րդ, 11-րդ և 12-րդ դասարանցիներին ներկայացնում մասնաճյուղի գործու­նեությունը, ընդունելության մասնագիտությունները, կրթական ծրագրերն ու հնարավորությունները, քննարկում շրջանավարտների նախասիրությունները, կազմակերպում դասախոսություններ և ճանաչողական այցեր:
Տնօրենն ընդգծեց, որ դպրոցներից ԵՊՀ ԻՄ դիմորդների հոսքի ավելացման նպատակով անհրաժեշտ է հաճախակի և պարբերաբար իրականացվող տարբեր միջոցառումների («Բաց դռների օրեր», ճանաչողական այցեր, ակնարկային դասախոսություններ, ինտելեկտուալ խաղեր և այլն) միջոցով սերտացնել և ակտիվացնել համալսարանի կապը դիմորդների ինչպես մեծ, այնպես էլ փոքր հոսք գրանցած դպրոցների հետ:
2024-2025 ուստարվա առաջին կիսամյակի առկա ուսուցման 2-րդ ընթացիկ քննությունների և ստուգումների, հեռակա ուսուցման առաջին կիսամյակի 1-ին ընթացիկ քննությունների ընթացքի ու քննաշրջանի նախապատրաստման և անցկացման հարցի մասին զեկուցեցին ֆակուլտետների դեկանները և Ուսումնամեթոդական վարչության պետ Ա Դավթյանը: Մասնավորապես նշվեց, որ դրանք պատշաճ կարգով անցկացնելու համար իրականացվել են անհրաժեշտ նախապատրաստական աշխատանքներ:
2024-25 ուստարվա I կիսամյակի առկա ուսուցման 2-րդ ընթացիկ քննությունները և ստուգումները, ըստ հաստատված ժամանակացույցի, կանցկացվեն 2024 թ. դեկտեմբերի 21-28-ն ընկած ժամանակահատվածում, իսկ քննաշրջանը՝ հունվարի 7-25-ը:
Այս ուստարվա I կիսամյակի hեռակա ուսուցման 1-ին ընթացիկ քննությունները և ստուգումները, ժամանակացույցի համաձայն, նախատեսված է իրականացնել 2024 թ. դեկտեմբերի 10-21-ն ընկած ժամանակահատվածում, 2-րդ ընթացիկ քննությունները և ստուգումները՝  2025 թ. հունվարի 14-25-ը: 2024-25 ուստարվա I կիսամյակի հեռակա ուսուցման քննաշրջանը կանցկացվի 2025 թ. փետրվարի 4-ից մինչև մարտի 1-ն ընկած ժամանակամիջոցում:
Ամբիոններում քննարկումներից հետո ֆակուլտետների դեկանները հաստատման են ներկայացրել ընթացիկ ստուգումների և քննությունների կազմակերպման ժամանակացույցները, դրանք տեղադրվել են ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի պաշտոնական կայքում, իրազեկվել են դասախոսները և ուսանողները: Կատարվել են նախապատրաստական այլ աշխատանքներ, որոնցից ելնելով՝ մասնաճյուղը պատրաստ է պատշաճ կերպով իրականացնելու 2024-25 ուստարվա 1-ին կիսամյակի քննաշրջանը:
Հերթական ատեստավորման ենթակա և կամավոր ատեստավորումը չհաղթահարած ուսուցիչների վերապատրաստման դասընթացների կազմակերպման և արդյունքների մասին զեկուցեց Կրթական բարեփոխումների և դասախոսների վերապատրաստման բաժնի մասնագետ Ա. Մկրտումյանը: Նշվեց, որ ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղը ԿԲԴՎ բաժնի կողմից մշակված «Հերթական ատեստավորման ենթակա ուսուցիչների» և «Կամավոր ատեստավորման արդյունքում 0-59 տոկոս արդյունք ցուցաբերած ուսուցիչների» վերապատրաստումների ծրագրերը ս.թ. հուլիսին ներկայացրել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարություն: ԿԳՄՍ նախարարի՝ 2024 թ օգոստոսի 9-ի հրամանի համաձայն՝ ԵՊՀ ԻՄ-ն ընդգրկվել է երաշխավորված կազմակերպությունների ցանկում:
Սթ հոկտեմբերի 5-ից մինչև նոյեմբերի 1-ը ԵՊՀ ԻՄ-ում իրականացվել է հերթական ատեստավորման ենթակա ուսուցիչների վերապատրաստումը, որին մասնակցել է Տավուշի և Գեղարքունիքի մարզերի 46 դպրոցի 146 ուսուցիչ: Վերապատրաստումը կազմակերպվել է 3 մոդուլներով՝ «Դասընթացների և դասերի պլանավորում», «Սովորողների կարիքների բացահայտում» և «Մասնագիտական բարեվարքություն, ժողովրդավարական և քաղաքացիական կարողունակություն»:
Բաժնի կողմից սեպտեմբերի 14-ից մինչև հոկտեմբերի 30-ն ընկած ժամանակահատվածում իրականացվել է «Կամավոր ատեստավորման արդյունքում 0-59 տոկոս արդյունք ցուցաբերած ուսուցիչների» վերապատրաստում, որին մասնակցել է Տավուշի մարզի 6 դպրոցի 10 ուսուցիչ (մեկ ուսուցիչ չի աշխատում):
Վերապատրաստումներն իրականացվել են 6 դասընթացավարի կողմից,  որոնցից 4-ը մասնաճյուղի աշխատակիցներն են, իսկ 2-ի հետ կնքվել են աշխատանքային պայմանագրեր:
Նախքան վերապատրաստումներն սկսելը ԿԳՄՍՆ և ԿԶՆԱԿ են ուղարկվել դասընթացների իրականացման ժամանակացույցները: Յուրաքանչյուր խմբի համար լրացվել են առանձին թղթային մատյաններ: Վերապատրաստումների ավարտին նախարարություն են ուղարկվել իրականացված վերապատրաստման դասընթացների վերաբերյալ հաշվետվություններ:
Մինչև 12 կրեդիտ կուտակած ակադեմիական պարտքերի վերահանձնման գործընթացի ամփոփման հարցի վերաբերյալ զեկուցեց ՈՒՄՎ ուսումնական գործընթացի պլանավորման և վերահսկման բաժնի վարիչ Ն. Առուշանյանը: Մասնավորապես նշվեց, որ ս.թ. նոյեմբերի 1-27-ը ԵՊՀ ԻՄ-ում իրականացվել է 2024-2025 ուստարում նախատեսված մինչև 12 կրեդիտ կուտակած ակադեմիական պարտքերի վերահանձնման գործընթացի առաջին փուլը, նոյեմբերի 21-27-ը՝ քննությունների հանձնումը:
Ակադեմիական պարտքերը վերահանձնելու համար դիմել էր 35 ուսանող, որոնցից 19-ը Հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետից էր (առկա ուսուցմամբ՝ 2, հեռակա ուսուցմամբ՝ 17), 16-ը՝ Տնտեսագիտության ֆակուլտետից (հեռակա ուսուցմամբ): Վերահանձնման համար դիմած ուսանողները քննությունները հանձնել են դրական:
Ընթացիկ՝ մասնաճյուղից ուսանողների հեռացման հարցի մասին ևս զեկուցեց Ն. Առուշանյանը: Նա նշեց, որ ԵՊՀ ԻՄ ներքին կարգապահական կանոնները խախտելու, մասնավորապես՝ բացակայությունների թույլատրելի սահմանը հատելու (80/40 (60) անհարգելի բացակայություններ ունենալու) պատճառով 4 ուսանող ներկայացվել է հեռացման: 4 ուսանողից 2-ը առկա ուսուցման (Տնտեսագիտության ֆակուլտետ), 2-ը հեռակա ուսուցման (Տնտեսագիտության, Հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետ) ուսանողներ են: Տնօրենության նիստում որոշվեց ներկայացված 4 ուսանողին հեռացնել մասնաճյուղից:

On December 14, a board meeting was held under the chairmanship of A. H. Makaryan at Ijevan branch of YSU.
The session discussed issues related to student participation in the teaching process, applicants from general education schools to YSU IB, the 2nd mid-term exams and tests of on-site learning and the 1st mid-term exams and tests of off-site learning, preparation and conduct of the examination period, organization and results of training courses for teachers subject to regular attestation and those who have not passed voluntary attestation, the process of re-submitting accumulated academic debts of up to 12 credits, and the expulsion of students from YSU IB.
The first issue was reported by the Deputy Director of the YSU IB M. Otaryan, particularly noting that in the first semester of the 2024-2025 academic year, there are quite a lot of students in various courses of on-site and off-site learning (especially in the first and final years) who have exceeded the permissible limit of absences, with whom meetings have been organized, and advisory and explanatory work has been carried out towards improvement. Unfortunately, due to unexcused absences, there are also students subject to expulsion from the YSU Ijevan branch, whom the Educational and Methodological Department will present next, within the framework of the current issue.
In order to make the status of student participation in the classroom process more controllable and reduce violations of the permissible limit, the principal instructed the deans to continue submitting reports on student absences on a weekly basis.
A report on applicants from general education schools who applied to YSU IB (2024) was presented by L. Beginyan, Head of the YSU IB Internship Organization and Stakeholder Cooperation Department. It was noted that from April 15 to May 10 2024, 731 applicants (991 graduates) from Tavush region filled out an application on the website of the Assessment and Testing Center dimord.am, which made up 74% of the graduates of the 2023-2024 academic year. 509 of the applicants (70%) were admitted to the main stage of the competition.
During the 2024 admission, the branch had 217 applicants, out of which 212 were graduates of Tavush region (29% of applicants from Tavush region), 5 applicants applied from Gegharkunik, Ararat and Kotayk regions. This means that the main flow of applicants to the branch was from schools in Tavush region (97.6% of total applicants). 176 of them (81.1%) were admitted as a result of the admission competition.
The speaker presented the number of applicants who applied to YSU IB and the results of the admission competition for the last four years, by general education schools.
It was noted that the Department of Internship Organization and Stakeholder Cooperation visits almost all schools in Tavush region and Gegharkunik region every year, introduces the activities of the branch, admission specialties, educational programs and opportunities to 10th, 11th and 12th graders, discusses the preferences of graduates, organizes lectures and cognitive visits.
The Director emphasized that in order to increase the flow of applicants to YSU IB from schools, it is necessary to strengthen and activate the university's ties with schools with both large and small flows of applicants through frequent and regularly held events ("Open Door Days", cognitive visits, introductory lectures, intellectual games, etc.).
The deans of the faculties and the Head of the Educational and Methodological Department A. Davtyan reported on the preparation and holding of the 2nd mid-term exams and tests of the first semester of the 2024-2025 academic year, the 1st mid-term exams of the first semester of distance learning, and the examination period. In particular, it was noted that the necessary preparatory work had been carried out to conduct them in a proper manner.
The 2nd mid-term exams and tests of the first semester of the 2024-25 academic year, according to the approved schedule, will be held in the period from December 21-28, 2024, and the examination period will be from January 7-25.
The 1st mid-term exams and tests of the 1st semester of distance learning of this academic year, according to the schedule, are scheduled to be held between December 10-21, 2024, and the 2nd mid-term exams and tests - between January 14-25, 2025. The examination period of the 1st semester of distance learning of the 2024-25 academic year will be held between February 4 and March 1, 2025.
After discussions in the chairs, the deans of the faculties submitted for approval the schedules for organizing current tests and exams, they were posted on the official website of the YSU Ijevan branch, and lecturers and students were informed. Other preparatory work has been carried out, based on which the branch is ready to properly implement the examination period of the 1st semester of the 2024-25 academic year.
A. Mkrtumyan, a specialist of the Department of Educational Reforms and Lecturer Training, reported on the organization and results of training courses for teachers subject to regular attestation and those who failed voluntary attestation. It was noted that the YSU Ijevan branch presented the training programs for “Teachers Subject to Regular Attestation” and “Teachers Who Showed 0-59% Results as a Result of Voluntary Attestation” developed by the Department of Educational Reforms and Lecturer Training to the RA Ministry of Education, Science and Technology in July of this year. In accordance with the order of the Minister of Education, Science and Technology of August 9, 2024, YSU IB was included in the list of guaranteed organizations.
From October 5 to November 1 of the current year, the regular training for teachers subject to certification was held at YSU IB, in which 146 teachers from 46 schools in Tavush and Gegharkunik regions participated. The training was organized in 3 modules: "Course and Lesson Planning", "Identifying Learner Needs" and "Professional Ethics, Democratic and Civic Competence".
The department conducted a training course for "Teachers who showed 0-59 percent results in the voluntary certification" from September 14 to October 30, in which 10 teachers from 6 schools in Tavush region participated (one teacher is unemployed).
The training courses were conducted by 6 trainers, 4 of whom are employees of the branch, and employment contracts were signed with 2.
Before the training courses began, the training schedules were sent to the Ministry of Education, Science and Technology and the Ministry of Education and Science. Separate paper registers were filled out for each group. At the end of the training courses, reports on the training courses conducted were sent to the ministry.
N. Arushanyan, Head of the Department of Planning and Control of the Academic Process of the Ijevan branch of Yerevan State University, reported on the issue of summing up the process of re-submitting academic debts accumulated up to 12 credits. In particular, it was noted that from November 1-27 of this year, the first stage of the process of re-submitting academic debts accumulated up to 12 credits for the 2024-2025 academic year was carried out at the YSU IB, and exams were held on November 21-27.
35 students applied for re-submitting academic debts, 19 of them were from the Faculty of Humanities (2 from on-site study, 17 from off-site study), 16 from the Faculty of Economics (from off-site study). The students who applied for re-submitting passed the exams positively.
N. Arushanyan also reported on the issue of the current expulsion of students from the branch. He noted that 4 students were presented for expulsion due to violating the internal disciplinary rules of the YSU IB, in particular, exceeding the permissible limit of absences (having 80/40 (60) unexcused absences). 2 of the 4 students are students of on-site study (Faculty of Economics), 2 are students of off-site learning (Faculty of Economics, Faculty of Humanities). At the meeting of the Board of Directors, it was decided to expel the 4 presented students from the branch.