Երևանի պետական համալսարանում ս.թ. դեկտեմբերի 25-ին տեղի է ունեցել Հոգաբարձուների խորհրդի նիստը՝ օրակարգային 10 հարցով, որոնց թվում էր ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի նոր տնօրենի ընտրության հարցը:
Այս հարցի կապակցությամբ ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Սուրեն Պապիկյանը նշեց, որ ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի տնօրենի թափուր պաշտոնի համալրման համար նախապես հայտարարված մրցույթին մասնակցելու նպատակով ստացվել է մեկ հայտ Մհեր Օթարյանի կողմից:
ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի ընդհանուր տնտեսագիտության ամբիոնի ասիստենտտնտեսագիտության թեկնածու Մհեր Մերուժանի Օթարյանը կրթություն է ստացել է ԵՊՀ-ում և 2021 թվականից զբաղեցնում է ԻՄ փոխտնօրենի պաշտոնը:
Հոգաբարձուների խորհրդի նիստում ՄՕթարյանըներկայացնելով ԵՊՀ ԻՄ զարգացման իր ծրագիրը, շեշտեց, որ ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղը պետք է շարունակի պատրաստել որակյալ գիտամանկավարժական կադրեր ինչպես Տավուշի մարզի, այնպես էլ ողջ հանրապետության համար:
ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղընրա համոզմամբ, մարզային կրթական կենտրոն է, և անհրաժեշտ է ծրագրերը դարձնել ավելի ճկուն, իսկ դասընթացներն անցկացնել նորարարական մեթոդներով. «Պետք է զարգացնել նյութատեխնիկական և տեղեկատվական ապահովվածությունը, խթանել ակադեմիական շարժունակությունը, ինչպես նաև ընդլայնել գիտակրթական ու մշակութային կապերը այլ ուսումնական հաստատությունների հետ»:
Մ. Օթարյանն ընդգծեցոր անհրաժեշտ է ներդնել որակի ապահովման վերահսկման արդիական համակարգ. «Սահմանափակ ռեսուրսների պայմաններում կառավարման համակարգի արդյունավետության շարունակական բարելավումը ևս առանցքային նշանակություն ունի»:
Ընտրության նպատակով կազմվեց հաշվիչ հանձնաժողով, և հայտարարվեց փակ, գաղտնի քվեարկություն, որի արդյունքում 15 կողմ և 2 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ Մհեր Օթարյանն ընտրվեց ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի տնօրեն:
Խորին շնորհակալություն ենք հայտնում ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի տնօրենի պաշտոնակատար, ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների թեկնածուդոցենտ, նրա հիմնադրման ակունքներում կանգնած և բոլոր ձեռքբերումներին մասնակից, 2019 թվականից բուհը ղեկավարող Անուշավան Հայկարամի Մակարյանին՝ մասնաճյուղի զարգացման գործում իր մեծ ներդրման, մասնագիտական իր հարուստ փորձն ու աշխատանքային բարձր կուլտուրան աշխատակիցներին փոխանցելու համար:
Շնորհավորում ենք ԵՊՀ ԻՄ նորընտիր տնօրեն Մհեր Մերուժանի Օթարյանին՝ մաղթելով նրան աշխատանքային բեղուն և արդյունավետ գործունեություն, հաջողություններ ԵՊՀ ԻՄ առաջընթացին և զարգացմանն ուղղված բոլոր ձեռնարկումներում

On December 25 a session of the Board of Trustees was held at Yerevan State University, with 10 agenda items, including the issue of electing a new director of the YSU Ijevan branch.
In connection with this issue, YSU Board of Trustees Chairman Suren Papikyan mentioned that one application was received by Mher Otaryan to participate in the pre-announced competition for filling the vacant position of YSU Ijevan branch director.
Mher Meruzhani Otaryan, Assistant Professor of the Department of General Economics of Ijevan Branch of YSU, Candidate of Economics, received his education at YSU and has been holding the position of Deputy Director of the YSU IB since 2021.
At the meeting of the Board of Trustees, M. Otaryan, presenting his program for the development of YSU IB, emphasized that Ijevan branch of YSU should continue to prepare high-quality scientific and pedagogical personnel for both Tavush region and the entire republic.
According to him, Ijevan branch of YSU is a regional educational center, and it is necessary to make the programs more flexible, and conduct the courses using innovative methods. "We need to develop material and technical and informational support, promote academic mobility, as well as expand scientific, educational and cultural ties with other educational institutions."
M. Otaryan emphasized that it is necessary to introduce a modern quality assurance control system. “Continuous improvement of the efficiency of the management system in conditions of limited resources is also of key importance.”
A counting committee was formed for the purpose of the election, and a closed, secret ballot was announced, as a result of which Mher Otaryan was elected director of Ijevan branch of YSU with a vote of 15 in favor and 2 against.
We express our deep gratitude to the Acting Director of Ijevan Branch of YSU, Candidate of Physical and Mathematical Sciences, Associate Professor, who stood at the origins of its establishment and participated in all its achievements, and who has been heading the university since 2019, Anushavan Haykarami Makaryan, for his great contribution to the development of the branch, for passing on his rich professional experience and high work culture to the employees.
We congratulate the newly elected Director of YSU IB, Mher Meruzhani Otaryan, wishing him fruitful and effective work, success in all undertakings aimed at the progress and development of YSU IB.
For details of the session of the Board of Trustees, see the official website of YSU: http://surl.li/odnwce.