2025 թ. հունվարի 16-ին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի «Դպրոցական մանկավարժություն և մեթոդիկա» մագիստրոսական կրթական ծրագրի և «Ռուսաց լեզու և գրականություն» բակալավրի կրթական ծրագրի ուսանողները տնօրենի խորհրդական Ա. Հ. Մակարյանի և ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնակատար Ն. Գրիգորյանի ուղեկցությամբ այցելեցին Դիլիջանի կենտրոնական դպրոց:
Համալսարանականների այցն իրականացվեց ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի և Դիլիջանի կենտրոնական դպրոցի միջև 2023 թ. հունվարի 20-ին կնքված համագործակցության հուշագրի  գործողությունների կատարման շրջանակներում:
Դիլիջանի կենտրոնական դպրոցում ուսանողները նախ կատարեցին շրջայց, որի ժամանակ ծանոթացան դպրոցի ենթակառուցվածքներին ու ռեսուրսներին:
Այնուհետև տեղի ունեցավ դպրոցի տնօրեն Արամ Մեհրաբյանի հետ կլոր սեղան-քննարկում՝ կողմերին հետաքրքրող թեմաների արծարծմամբ: Նախ պարոն Մեհրաբյանը ներկայացրեց «Այբ» կրթական հիմնադրամի հովանու ներքո գործող Դիլիջանի կենտրոնական դպրոցի և դասավանդման ոլորտում դպրոցում կիրառվող ապագային միտված նորարարական մոտեցումների առանձնահատկությունները: Ծավալվեց ուսուցչի կոչման, կրթության բովանդակության և որակի, մասնագիտության արդի հիմնախնդիրների շուրջ հետաքրքիր քննարկում:
Երկկողմ սերտ համագործակցությունը շարունակելու պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց. ԵՊՀ ԻՄ ուսանողներին առաջարկվեց իրենց մանկավարժական պրակտիկաներն անցնել Դիլիջանի կենտրոնական դպրոցում, փոխադարձ այցելելությունները դպրոց դարձնել պարբերական, իրականացնել դասալսումներ, կատարել փորձի փոխանակում ավագ սերնդի հետ: Դպրոցի տնօրենությունն էլ հրավեր ստացավ այցելել մասնաճյուղ, հանդիպումներ ունենալ դասավանդող մանկավարժների, հոգեբանների և մյուս ուսանողների հետ, մասնակցել նրանց ավարտական աշխատանքների և թեզերի պաշտպանություններին՝ լավագույն շրջանավարտներին աշխատանքի հրավիրելու նպատակով:

On January 16, 2025, students of the "School Pedagogy and Methodology" master's degree program and the "Russian Language and Literature" bachelor's degree program of the Faculty of Humanities of YSU Ijevan branch, accompanied by the advisor to the director A. H. Makaryan and the acting dean of the faculty N. Grigoryan, visited the Dilijan Central School.
The visit of the university students was carried out within the framework of the implementation of the Memorandum of Cooperation signed on January 20, 2023 between the YSU Ijevan branch and the Dilijan Central School.
At the Dilijan Central School, the students first took a tour, during which they got acquainted with the school's infrastructure and resources.
Then, a roundtable discussion was held with the school principal Aram Mehrabyan, addressing topics of interest to both parties. First, Mr. Mehrabyan presented the features of the Dilijan Central School operating under the auspices of the Ayb Educational Foundation and the innovative approaches aimed at the future applied in the school in the field of teaching. An interesting discussion took place around the teacher's title, the content and quality of education, and current issues of the profession.
An agreement was reached to continue close bilateral cooperation. YSU IB students were offered to undergo their pedagogical internships at the Dilijan Central School, make mutual visits to the school regular, conduct lecture sessions, and exchange experiences with the older generation. The school administration was also invited to visit the branch, have meetings with teaching educators, psychologists, and other students, and participate in their graduation and thesis defenses in order to invite the best graduates to work.