ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում 2025 թ. հունվարի 18-ին կայացավ տնօրենության նիստ՝ Մ. Օթարյանի նախագահությամբ:
Նիստում քննարկվեցին վճարովի ուսուցման համակարգում սովորող ուսանողների վարձավճարների զեղչերի արդյունքներին, ավագ դպրոցներում և քոլեջներում սովորողների համար մասնաճյուղում ամենամյա «Բաց դռների օրեր» և ճանաչողական այցեր կազմակերպելուն, դասախոսներին հանրակրթական ուսումնա­կան հաստատությունների հետ աշխատանքներում առավելագույնս ներգրավելուն, ԵՊՀ ԻՄ 2025-2026 ուստարվա ուսման վճարների չափերին վերաբերող հարցեր:
Ներկայացվեցին հաղորդումներ 2024-2025 ուստարվա 1-ին կիսամյակում իրականացված պրակտիկաների և 2-րդ կիսամյակում նախատեսվող պրակտիկաների նախապատրաստական աշխատանքների, 2024-25 ուստարվա 2-րդ կիսամյակի նախապատրաստական աշխատանքների մասին:
Համալսարանի վճարովի ուսուցման համակարգում սովորող ուսանողների վարձավճարների զեղչերի արդյունքների (2024 թ.) ամփոփման վերաբերյալ հաղորդում ներկայացրեց Ա. Մակարյանը: Մասնավորապես նշվեց, որ 2023-24 ուստարվա 2-րդ կիսամյակում ուսման վարձավճարի 100 % փոխհատուցում է ստացել առկա ուսուցման համակարգի 17 ուսանող: ԵՊՀ ԻՄ մանդատային հանձնաժողովին ուղղված դիմումների հիման վրա փոխհատուցում է ստացել առկա ուսուցման 26, հեռակա ուսուցման՝ 19 ուսանող, իսկ տնօրենին ուղղված դիմումների հիման վրա՝ առկա ուսուցման 32, հեռակա ուսուցման՝ 33 ուսանող: Ընդհանուր առմամբ 2023-24 ուստարվա 2-րդ կիսամյակում առկա ուսուցման համակարգում ԵՊՀ ԻՄ ուսանողների ուսման վարձավճարների փոխհատուցում է իրականացվել 6 միլիոն 410 հազար ՀՀ դրամի չափով, հեռակա ուսուցման համակարգում՝ 2 միլիոն 392 հազար ՀՀ դրամի չափով:
2024-25 ուստարվա 1-ին կիսամյակում ուսման վարձավճարի 100 % փոխհատուցում է ստացել առկա ուսուցման համակարգի 16 ուսանող: ԵՊՀ ԻՄ մանդատային հանձնաժողովին ուղղված դիմումների հիման վրա փոխհատուցում է ստացել առկա ուսուցման 17, հեռակա ուսուցման՝ 15 ուսանող, իսկ տնօրենին ուղղված դիմումների հիման վրա՝ առկա ուսուցման 17, հեռակա ուսուցման՝ 25 ուսանող: Ընդհանուր առմամբ 2024-25 ուստարվա 1-ին կիսամյակում առկա ուսուցման համակարգում ԵՊՀ ԻՄ ուսանողների ուսման վարձավճարների փոխհատուցում է իրականացվել 5 միլիոն 482 հազար ՀՀ դրամի չափով, հեռակա ուսուցման համակարգում՝ 2 միլիոն 213 հազար 4 հարյուր ՀՀ դրամի չափով:
Ավագ դպրոցներում և քոլեջներում սովորողների համար ամենամյա «Բաց դռների օրեր» և ճանաչողական այցեր մասնաճյուղ կազմակերպելու հարցի վերաբերյալ զեկուցեց ԵՊՀ ԻՄ պրակտիկայի կազմակերպման և շահակիցների հետ համագործակցության (ՊԿՇՀ) բաժնի վարիչ Լ. Բեգինյանը: Նա նշեց, որ 2024-25 ուստարվա 1-ին կիսամյակում ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղ ճանաչողական այցեր են կատարել Խաշթառակի և Աչաջրի միջնակարգ դպրոցների և Իջևանի համար 5 հիմնական դպրոցի աշակերտները: Նրանք ծանոթացել են Հումանիտար գիտությունների և Տնտեսագիտության ֆակուլտետների հնարավորություներին, իրականացվող կրթական ծրագրերին, լսել են դասախոսություներ «Պատմություն», «Հայոց լեզու և գրականություն», «Անգլերեն լեզու և գրականություն»,  «Ֆինանսներ (ըստ ոլորտի)» կրթական ծրագրերում ընդգրկված դասընթացների շրջանակներում:
Հաջորդիվ ևս զեկուցեց Լ. Բեգինյանը՝ հաղորդում ներկայացնելով ԵՊՀ և ԵՊՀ ԻՄ դասախոսներին առավելագույնս հանրակրթական ուսում­նա­կան հաստատություններում՝ ակ­նար­կային և բովան­դակային դասախո­սու­­թյունների,  թեմա­տիկ քննարկում­ների կազ­մա­կերպ­ման գոր­ծում ներ­­­գրավելու մասին: Նա նշեց, որ դպրոց-բուհ համագործակ­ցու­թյունը սերտացնելու նպատակով 2024-25 ուստարվա 1-ին կիսամյակում մարզի 6 դպրոցում կազմակերպվել են դասախոսություններ, որոնք իրականացվել են Ընդհանուր մաթեմատիկայի և բնագիտության,  Հայոց լեզվի և գրականության, Օտար լեզուների ամբիոնների դասախոսների կողմից:
Ընդհանուր մաթեմատիկայի և բնագիտության ամբիոնի դոցենտ, ֆ․մ․գ․թ. Ա․ Մարգարյանն իրականացրել է երկու դասախոսություն (Ազատամուտի միջնակարգ դպրոցում՝ «Փոխազդեցությունների դասակարգումը բնության մեջ» թեմայով, Աչաջրի միջնակարգ դպրոցում՝ «Մեխանիկական տատանումներ և ալիքներ» թեմայով): Նույն ամբիոնի դոցենտ, ֆ․մ․գ․թ. Մ․ Զաքարյանն իրականացրել է երեք դասախոսություն (Իջևանի վարժարանում՝ «Ինտեգրալ», «Լոգարիթմ» թեմաներով, Հաղարծնի միջնակարգ դպրոցում՝ «Անորոշ և որոշյալ ինտեգրալներ և կիրառություններ» թեմայով), ֆ․մ․գ․թ., դոցենտ Վ․ Նավոյանը՝ մեկ դասախոսություն (Աչաջրի միջնակարգ դպրոցում՝ «Հատույթներ» թեմայով):
Հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի դոցենտ, բ․գ․թ․ Ա․ Սարհատյանը վարել է երկու դասախոսություն (Դիլիջանի ավագ դպրոցում՝ «Խոսքի մասերի դասակարգումը», «Հայերենի հոլովների համակարգը» թեմաներով):
Օտար լեզուների ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար, բ․գ․թ․, դոցենտ  Ք․ Հարությունյանն իրականացրել է մեկ դասախոսություն (Իջևանի ավագ դպրոցում՝ «Լեզու և մշակույթ» թեմայով):
Տնօրենը հանձնարարեց Պրակտիկայի կազմակերպման և շահակիցների հետ համագործակցության բաժնին առավել ակտիվացնել և տեսանելի դարձնել դպրոց-բուհ համագործակցության սերտացմանն ուղղված աշխատանքները՝ հաճախակի կազմակերպելով «Բաց դռների օրեր», ճանաչողական այցեր, ակնարկային ու բովանդակային դասախոսություններ, թե­մա­տիկ քննարկում­ներ:
Տնօրենության նիստում ԵՊՀ ԻՄ 2025-2026 ուստարվա ուսման վճարների չափերի վերաբերյալ արվեցին առաջարկություններ, որոնք կներկայացվեն ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի գիտական խորհրդի քննարկմանը:
2024-2025 ուստարվա 1-ին կիսամյակում իրականացված պրակտիկաների և 2-րդ կիսամյակում նախատեսվող պրակտիկաների նախապատրաստական աշխատանքների մասին ևս զեկուցեց Լ. Բեգինյանը: Նա մասնավորապես նշեց, որ 2024-25 ուստարվա 1-ին կիսամյակում, ըստ բակալավրի և մագիստրատուրայի աշխատանքային ուսումնական պլանների, նախատեսված է եղել 14 պրակտիկա՝ 2 ուսումնական (առկա ուսուցում), 6 մանկա­վար­ժա­կան (չորս՝ առկա ուսուցում, երկու՝ հեռակա ուսուցում), 6 մասնագիտական (երեք՝ առկա ուսուցում, երեք՝ հեռակա ուսուցում): Պրակտիկաները կազմակերպվել են ըստ ժամանակացույցի և մասնագիտական ամբիոնների կողմից Պրակտիկայի կազմակերպման և շահակիցների հետ համագործակցության բաժին ներկայաց­ված ծրագրերի: Պրակտիկայի վայրում ուսանողները հնարավորություն են ունեցել կիրառելու իրենց տեսական գիտելիքները և զարգացնելու կարողություններ, որոնք վերաբերում են դասի պլանավորմանն ու կազմակերպմանը, երեխաների հետ տարվող  աշխատանքներին, խմբի կառավարմանը, գնահատմանն ու ուսուցման գործընթացին և այլն: Կատարված աշխատանքներն ուսանողներն արտահայտել են իրենց թղթապանակներում, որոնք ընթացքում վերահսկվել են ղեկավարների կողմից: Զեկուցողը նաև ընդգծեց, որ մասնաճյուղում առաջին անգամ բակալավրի կրթական ծրագրով  մասնագիտական պրակտիկաներն ընդգրկվել են e-learning.ysu.am համակարգում: 2024-25 ուստարվա 2-րդ կիսամյակում նախատեսված պրակտիկաների համար իրականացվող նախապատրաստական աշխատանքներն ընթացքի մեջ են:
Մյուս՝ 2024-2025 ուստարվա 2-րդ կիսամյակի նախապատրաստական աշխատանքների մասին հարցի առնչությամբ նշվեց, որ իրականացվել են անհրաժեշտ աշխատանքներ՝ կապված ուսումնական գործընթացի կազմակերպման ժամանակացույցի, դասացուցակների կազմման, ըստ կուրսերի և խմբերի՝ լսարանային ֆոնդի բաշխման, դասամատյանների և այլնի հետ: Ըստ այդմ՝ ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղը պատրաստ է ս.թ. փետրվարի 4-ից սկսելու 2024-25 ուստարվա 2-րդ կիսամյակի առկա ուսուցման դասերը, մարտի 11-ից՝ հեռակա ուսուցման դասապրոցեսը:

On January 18, a Board meeting was held under the chairmanship of M. Otaryan at Ijevan branch of YSU.
The meeting discussed issues related to the results of tuition discounts for students studying in the paid education system, organizing annual "Open Door Days" and cognitive visits to the branch for students of high schools and colleges, maximally involving lecturers in work with general education institutions, and the amount of tuition fees for the 2025-2026 academic year at YSU IB.
Reports were presented on the internships carried out in the 1st semester of the 2024-2025 academic year and the preparatory work for the internships planned for the 2nd semester, as well as the preparatory work for the 2nd semester of the 2024-25 academic year.
A.Makaryan presented a report on the results of tuition discounts for students studying in the university's paid education system (2024). In particular, it was noted that in the 2nd semester of the 2023-24 academic year, 17 students of the current education system received 100% tuition reimbursement. Based on applications addressed to the YSU IB Mandate Committee, 26 students of the on-site education system received compensation, and 19 students of the off-site education system received compensation, and based on applications addressed to the director, 32 students of the on-site education system received compensation, and 33 students of the off-site education system received compensation. In total, in the 2nd semester of the 2023-24 academic year, tuition reimbursement for YSU IB students in the on-site education system was implemented in the amount of 6 million 410 thousand AMD, and in the off-site education system the amount of 2 million 392 thousand AMD.
In the 1st semester of the 2024-25 academic year, 16 students of the current education system received 100% tuition reimbursement. Based on applications addressed to the YSU IB Mandate Committee, 17 students of the on-site education system received reimbursement, and 15 students of the off-site education system received reimbursement, and based on applications addressed to the director, 17 students of the on-site education system received reimbursement, and 25 students of the off-site education system received reimbursement. In total, in the 1st semester of the 2024-25 academic year, tuition reimbursement for YSU IB students in the current education system was implemented in the amount of 5 million 482 thousand AMD, and in the off-site education system the amount of 2 million 213 thousand 4 hundred AMD.
The Head of the Department of Organization of Internship and Cooperation with Stakeholders L. Beginyan reported on the issue of organizing annual “Open Door Days” and cognitive visits to the branch for students of high schools and colleges. She noted that in the 1st semester of the 2024-25 academic year, students of Khashtarak and Achajri secondary schools and Ijevan 5 basic school made cognitive visits to Ijevan branch of YSU. They got acquainted with the opportunities of the Faculties of Humanities and Economics, the implemented educational programs, listened to lectures within the framework of courses included in the educational programs “History”, “Armenian Language and Literature”, “English Language and Literature”, “Finance (by field)”.
Next, L. Beginyan reported, presenting a report on the maximum involvement of YSU and YSU IB lecturers in organizing introductory and substantive lectures and thematic discussions in general education institutions. He noted that in order to strengthen school-university cooperation, lectures were organized in 6 schools of the region in the 1st semester of the 2024-25 academic year, which were carried out by lecturers of the Departments of General Mathematics and Natural Sciences, Armenian Language and Literature, and Foreign Languages.
Associate Professor of the Department of General Mathematics and Natural Sciences, Ph.D. A. Margaryan delivered two lectures (at Azatamut Secondary School on the topic “Classification of Interactions in Nature”, at Achajur Secondary School on the topic “Mechanical Oscillations and Waves”). Associate Professor of the same Department, Ph.D. M. Zakaryan delivered three lectures (at Ijevan College on the topics “Integral”, “Logarithm”, at Haghartsin Secondary School on the topic “Indefinite and Definite Integrals and Applications”), Ph.D. V. Navoyan delivered one lecture (at Achajri Secondary School on the topic “Fractions”).
Associate Professor of the Department of Armenian Language and Literature, PhD A. Sarhatyan delivered two lectures (at Dilijan High School on the topics of “Classification of Parts of Speech”, “The System of the Armenian Vowels”).
Acting Head of the Department of Foreign Languages, PhD, Associate Professor K. Harutyunyan delivered a lecture at Ijevan High School on the topic of “Language and Culture”.
The director instructed the Department of Internship Organization and Stakeholder Cooperation to make the work aimed at strengthening school-university cooperation more active and visible by frequently organizing "Open Door Days", cognitive visits, overview and substantive lectures, and thematic discussions.
At the meeting of the Board of Directors, proposals were made regarding the tuition fees for the 2025-2026 academic year at YSU IB, which will be submitted for discussion by the Academic Council of Ijevan branch of YSU.
L. Beginyan also reported on the internships carried out in the 1st semester of the 2024-2025 academic year and the preparatory work for the internships planned for the 2nd semester. She particularly noted that in the 1st semester of the 2024-25 academic year, according to the bachelor's and master's working curricula, 14 internships were planned: 2 educational (on-site internship), 6 pedagogical  (4 on-site internship, 2 off-site internship), 6 professional (3 on-site internship, 3 off-site internship). The internships were organized according to the schedule and programs submitted by the professional departments to the Department of Organization of Internship and Cooperation with Stakeholders. At the internship site, students had the opportunity to apply their theoretical knowledge and develop skills related to lesson planning and organization, work with children, group management, assessment and the learning process, etc. The students expressed the work done in their portfolios, which were monitored by their leaders during the process. The speaker also emphasized that for the first time in the branch, professional internships were included in the bachelor's educational program in the e-learning.ysu.am system. Preparatory work for the internships planned for the 2nd semester of the 2024-25 academic year is underway.
Regarding the other issue, regarding the preparatory work for the 2nd semester of the 2024-2025 academic year, it was noted that the necessary work has been carried out regarding the schedule for organizing the educational process, compiling timetables, distributing classroom funds by courses and groups, registers, etc. Accordingly, Ijevan branch of YSU is ready to start the on-site teaching classes for the 2nd semester of the 2024-25 academic year from February 4 of this year, and the off-site learning process from March 11.