2025 թ. փետրվարի 26-ին ԵՊՀ ԻՄ պրակտիկայի կազմակերպման և շահակիցների հետ համագործակցության (ՊԿՇՀ) բաժնի և Հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի համատեղ նախաձեռնությամբ մասնաճյուղում հյուրընկալվել էին Իջևանի համար 5 հիմնական դպրոցի 6-րդ դասարանի աշակերտները՝ իրենց ուսուցչուհի Ս. Գասպարյանի ուղեկցությամբ:
Ճանաչողական այցի նպատակն էր Մանկավարժության և հոգեբանության ամբիոնի պրոֆեսոր, մ.գ.դ., հանրակրթական հիմնական դպրոցի «Մաթեմատիկա 6» դասագրքի համահեղինակ Էդվարդ  Այվազյանի հետ դաս-հանդիպում և մասնաճյուղում շրջայց իրականացնելը:
Նախ ԵՊՀ ԻՄ գրադարանում կայացավ Է. Այվազյանի և աշակերտների հանդիպումը, որին մասնակցում էին նաև ՊԿՇՀ բաժնի վարիչ Լ. Բեգինյանը և աշխատակից Ա. Սարգսյանը, Հումանիտար գիտությունների և Տնտեսագիտության ֆակուլտետների դեկանների պաշտոնակատարներ Ն. Գրիգորյանը և Ա. Մարգարյանը:
Պարոն Այվազյանն աշակերտներին ներկայացրեց մաթեմատիկա առարկայի դերն ու նշանակությունը, այդ համատեքստում անդրադարձավ դասագրքի առանձնահատկություններին, ապա բացատրեց առաջին դասը: Իր խոսքում նա մասնավորապես նշեց, որ մաթեմատիկան նույնքան հին է, որքան մարդը: Մաթեմատիկական գիտելիքներն անհրաժեշտ էին Հին աշխարհի առևտրականներին և շինարարներին, հողաչափներին ու զինվորականներին, տաճարներ, ամրոցներ կառուցող ճարտարապետներին ու վանականներին, ճանապարհորդներին ու ծովագնացներին: Մաթեմատիկայի լեզուն համամարդկային արժեք է: Այն մարդու մտքի լեզուն է, և դրան հաջողությամբ տիրապետելը ենթադրում է հաշվելու, մտածելու, հնարամիտ լուծումներ կայացնելու կարողություն ու հմտություն:
Հանդիպման ընթացքում աշակերտները բացառիկ հնարավորություն ունեցան անմիջապես դասագրրքի հեղինակից ստանալու իրենց հետաքրքրող հարցերի պատասխանները, որոնք հիմնականում վերաբերում էին հեղինակի անցած ուղուն, մասնագիտության ընտրությանը, դասագիրք գրելու ընթացքում հանդիպած դժվարություններին:
Այնուհետև աշակերտների համար կազմակերպվեց շրջայց: Բնական գիտությունների ֆակուլտետի դասախոս Գ. Գուլակյանը Ագրոտեխնոլոգիական լաբորատորիայում աշակերտներին ծանոթացրեց ուսանողների հետազոտական աշխատանքներին ու տեխնոլոգիական մշակումներին: Կիրառական արվեստի ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնակատար Վ․ Աղաբաբյանն արվեստանոցներում աշակերտներին ներկայացրեց քանդակի, խեցեգործության, գորգագործության, կարպետագործության, ապակենկարչության ոլորտներում ուսանողների կատարած աշխատանքները:
Աշակերտները մեծապես տպավորված էին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղ այցելությամբ, դասագրքի հեղինակի հետ հանդիպումով և ցանկություն հայտնեցին, որ նման նախաձեռնությունները լինեն շարունակական:

On February 26, 2025, with the joint initiative of the Department of Organization of Internship and Cooperation with Stakeholders of YSU IB and the Faculty of Humanities, the 6th grade students of Ijevan Primary School No. 5 were hosted at the branch, accompanied by their teacher S. Gasparyan.
The purpose of the study visit was to have a class meeting with Doctor of Sciences Edward Ayvazyan, Professor of the Chair of Pedagogy and Psychology and co-author of the textbook "Mathematics 6" for general education primary schools, and to conduct a tour at the branch.
First, E. Ayvazyan met the students in the Library of YSU IB, which was also attended by the Head of the Department of Organization of Internship and Cooperation with Stakeholders L. Beginyan and the employee A. Sargsyan, Acting Deans of the Faculties of Humanities and Economics N. Grigoryan and A. Margaryan.
Mr. Ayvazyan introduced the role and significance of the subject of mathematics to the students, in that context he touched upon the peculiarities of the textbook, then explained the first lesson. In his speech, he particularly noted that mathematics is as old as man. Mathematical knowledge was necessary for merchants and builders of the Ancient World, land surveyors and soldiers, architects and monks building temples and fortresses, travelers and sailors. The language of mathematics is a universal value. It is the language of the human mind, and successfully mastering it implies the ability and skill to count, think, and make ingenious solutions.
During the meeting, the students had a unique opportunity to receive answers to their questions directly from the author of the textbook, which mainly related to the author's path, choice of profession, and difficulties encountered while writing the textbook.
Then, a tour was organized for the students. G. Gulakyan, a lecturer at the Faculty of Natural Sciences, introduced the students to the research work and technological developments of the students in the Agrotechnology Laboratory. V. Aghababyan, Acting Dean of the Faculty of Applied Arts, presented the students with the works done by the students in the fields of sculpture, pottery, carpet weaving, and glass painting in the studios.
The students were greatly impressed by the visit to the Ijevan branch of YSU and the meeting with the author of the textbook and expressed a wish for such initiatives to be continuous.