Աննա Աղաջանի Սարգսյանը «Հոգեբանություն» բակալավրի կրթական ծրագրի առկա ուսուցման համակարգի 4-րդ կուրսի ուսանողուհի է, 2024-2025 ուստարվա նախորդ և այս կիսամյակի անվանական կրթաթոշակառու։ Որպես հոգեբան՝ Աննան համոզված է, որ ռազմավարական նպատակադրումներ անում ու հեռատես որոշումներ կայացնում է ֆիզիկապես ու հոգեպես առողջ հասարակությունը։ Հոգեբանական աջակցությունը մեծ ազդեցություն ունի անհատների և խմբերի վրա՝ նպաստելով նրանց կյանքի որակի բարելավմանը։
-ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղը հնարավորություն է տալիս ուսանողներին ստանալու որակյալ կրթություն՝ հիմնված ԵՊՀ-ի երկարամյա ավանդույթների, նորարարական մեթոդների, կարգերի ու նորմերի վրա։ Մասնաճյուղի կրթական համակարգը լիովին համապատասխանում է Մայր բուհի կրթական չափանիշներին։
ԵՊՀ ԻՄ-ը մարզում կարևոր դեր է խաղում՝ երիտասարդներին ապահովելով որակյալ կրթությամբ իրենց բնակավայրում։ Սա խնայում է ժամանակ և ֆինանսական ռեսուրսներ, խթանում տեղի ռեսուրսի զարգացումը և նպաստում մասնագետների պատրաստմանը: Բուհը տրամադրում է շուկայի պահանջներին համապատասխան կրթական ծրագրեր։
-Դեռ 9 տարեկան էի, չեմ էլ կարող հիշել, թե որ ֆիլմից, բայց շատ լավ հիշում եմ, թե ինչ հիացմունքով էի նայում հեգեբանի կերպարը կերտող դերասանուհուն․ իննամյա դեռահաս Աննան սկսեց սիրել մի մասնագիտություն, որի գոյության մասին երբեք չէր լսել ու նույնիսկ պատկերացում չուներ, որ մի օր մեծանալու է և դառնալու այդ կերպարի մարմնացումը։
Մինչև ընդունելության քննությունները մի քանի անգամ փոխել եմ ապագայի մասնագիտությունս՝ հնէաբանից մինչև լրագրող, բայց իննամյա Աննայի սերն անծանոթ մասնագիտության հանդեպ հաղթեց։ Ինձ համար կարևորն այն էր, որ ես բավականին շուտ հասկանում ու գիտակցում էի՝ ինչն է ինձ հոգեհարազատ, ինչը՝ ոչ։ Այսօր էլ դա իմ ուժեղ կողմերից մեկն է, որի վրա միշտ հենվում եմ ցանկացած իրավիճակոււմ։
Փոքրիկ Աննան չգիտեր, թե ինչով է հոգեբանը հոգեթերապևտից տարբերվում, իսկ այսօր ունի հստակ նպատակ հենց թերապիայով զբաղվելու։
Այժմ արդեն ունեմ երկրորդ նպատակը․ կրթությունս շարունակելուց հետո վերադառնալ և դասախոսել այն բուհում, որտեղ ստացել եմ հոգեբանական հիմնարար գիտելիքներս։
-ԵՊՀ ԻՄ-ում ուսումնառությունը ոչ միայն գիտելիքների ձեռքբերում է, այլև հնարավորություն՝ նոր կապեր հաստատելու, աշխատելու թիմային միջավայրում և սովորելու լուծել բարդ խնդիրներ: Այդ հնարավորությունը տվել են մեր լավագույն դասախոսները, որոնց գիտելիքներից կարելի է անսպառ օգտվել։
Յուրօրինակ կրթական մեթոդով սովորել եմ իմ շատ սիրելի դասախոս ընկեր Պողոսյանի դասերին՝ գեղարվեստական գրքերը վերլուծել հոգեբանական տեսանկյունից։ Չկա ավելի հաճելի զգացում, քան ապրումակցել ստեղծագործության հերոսին, զգալ նրա ապրումներն ու հույզերը, արժևորել ու հարգել հոգեվիճակը։ Բուհը մեծապես նպաստել է իմ ինքնաճանաչմանը․ հենց սկսում ես ճանաչել քեզ, ճանաչում ես քեզ շրջապատող աշխարհը։
Բուհը փորձառություն է, որն օգնում է հստակեցնել մասնագիտական ուղին և պատրաստվել աշխատանքի շուկայում դիրքավորվելուն։ Բակալավրում ձեռք բերված գիտելիքի վրա հիմնվելով՝ հնարավոր է դիմակայել ժամանակի մարտահրավերներին, իսկ շարունակական ուսուցումն ու զարգացումն ապագայի գրավականն են։
-Մեր դասախոսները միշտ հնարավորություն են տվել արտահայտվելու (նույնիսկ ամենաանհեթեթ թվացող մտքերի մասին), իրենք էլ ուշադիր լսել ու ընկալել են մեր ասածը՝ առանց գնահատողական վերաբերմունքի, որը շատ կարևոր է:
Առաջին և երկրորդ կուրսում ակտիվորեն մանսակցել եմ ՈՒԽ և ՈՒԳԸ աշխատանքներին, որոնցում ներգրավվելը ևս հմտությունների զարգագման հնարավորություն է։ Արցախցիների բռնի տեղահանման ժամանակ մեր համալսարանը ու տեղի հասարակական կազմակերպությունները ևս նախաձեռնել են կամավորական աշխատանքներ, ու այդ գործընթացներում դարձել եմ «Ռեստարտ Իջևան» գիտակրթական հասարակական կազմակերպության ակտիվ կամավոր, հետագայում նաև աշխատակից։ Հմտություններիս մեծ մասը ձևավորվել է կամավորության ու աշխատանքի ընթացքում։
Բուհում մեծագույն ձեռքբերումս փոխհարաբերություններն են՝ կուրսընկերուհիս, ում հետ օր օրի բացահայտում եմ ինձ, դասախոսները, ովքեր օգնում են կայանալ ոլորտում։ Համալսարանական կյանքը սովորեցնում է հաղթահարել դժվարություններն ու ստեղծել հիշողություններ, որոնք ողջ կյանքի համար կողմնացույցի դեր են կատարում։
-Որպես հոգեբան՝ ես համոզված եմ, որ ռազմավարական նպատակադրումներ անում ու հեռատես որոշումներ կայացնում է ֆիզիկապես ու հոգեպես առողջ հասարակությունը։
Հոգեբանական աջակցությունը մեծ ազդեցություն ունի անհատների և խմբերի վրա՝ նպաստելով նրանց կյանքի որակի բարելավմանը: Մեր հասարակությունում հոգեբանական ծառայությունների պահանջարկը գնալով աճում է, ինչը պայմանավորված է նաև վերջին իրադարձություններով՝ պատերազմներ, երկրաշարժեր, որոնց հետաևանքով մեծ է աշխատանքի բացը կորստի, վշտի հետ աշխատանքում, հետտրավմատիկ սթրեսային խանգարումների, տագնապային գրոհների և մի շարք այլ խնդրահարույց ոլորտներում։
Կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող երեխաներին դպրոցներում կրթության հնարավորություն տալը նպաստում է առողջ ու անհատականացված կրթական համակարգ ձևավորելուն։
-ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղն ինձ և մյուս ուսանողներին շատ բան է տվել և շարունակում է տալ՝ ժամանակակից պահանջներին համապատասխան բարձրորակ կրթություն, մասնակցություն գիտական հետազոտություններին, սեմինարներին և գիտաժողովներին, ուսման ընթացքում փորձառություն ոլորտային կառույցներում՝ ձևավորելով ծանոթությունների լայն շրջանակ, հետաքրքիր, հիշարժան ու բովանդակալից օրերի համար տարբեր ուսանողական կառույցներում ներգրավվելու հնարավորություն։ ԵՊՀ ԻՄ-ն աջակցություն է ցուցաբերում ուսման վճարի հարցում՝ կրթաթոշակների, զեղչերի, դրամաշնորհային ծրագրերի միջոցով:

Anna A. Sargsyan is a 4th year student of the on-site educational system of the bachelor's degree program "Psychology", a nominal scholarship holder for the previous and current semester of the 2024-2025 academic year. As a psychologist, Anna is convinced that a physically and mentally healthy society sets strategic goals and makes far-sighted decisions. Psychological support has a great impact on individuals and groups, contributing to the improvement of their quality of life.
- Ijevan branch of YSU provides students with the opportunity to receive quality education based on the long-standing traditions, innovative methods, procedures and norms of YSU. The educational system of the branch fully complies with the educational standards of the State University
Ijevan branch of YSU plays an important role in the region, providing young people with quality education in their own place. This saves time and financial resources, stimulates the development of local resources and contributes to the training of specialists. The university provides educational programs in accordance with market requirements.
- I was only 9 years old, I can’t even remember which movie, but I remember very well how much I admired the actress who played the role of a therapist. Nine-year-old Anna began to love a profession that she had never heard of and had no idea that one day she would grow up and become the embodiment of that character.
Before the entrance exams, I changed my future profession several times, from archaeologist to journalist, but nine-year-old Anna’s love for an unfamiliar profession won out. The important thing for me was that I understood and realized quite early what was close to my heart and what was not. Even today, it is one of my strengths, which I always rely on in any situation.
Little Anna did not know how a psychologist differs from a psychotherapist, and today she has a clear goal to engage in therapy.
Now I already have a second goal: After continuing my education, I would like to return and lecture at the university where I received my fundamental knowledge of psychology.
- Studying at YSU IB is not only the acquisition of knowledge, but also an opportunity to establish new connections, work in a team environment and learn to solve complex problems. This opportunity was given by our best lecturers, whose knowledge can be used endlessly.
I learned through a unique educational method in the classes of my very beloved lecturer, friend Professor Poghosyan, to analyze fiction books from a psychological perspective. There is no more pleasant feeling than empathizing with the hero of the work, feeling his feelings and emotions, appreciating and respecting his state of mind. The university has greatly contributed to my self-knowledge: as soon as you begin to know yourself, you know the world around you.
The university is an experience that helps to clarify your professional path and prepare for positioning in the labor market. Based on the knowledge acquired in the bachelor's degree, it is possible to face the challenges of the time, and continuous learning and development are the key to the future.
- Our professors have always given us the opportunity to express ourselves (even about the most absurd ideas), and they have listened carefully and understood what we said without an evaluative attitude, which is very important.
In my first and second years, I actively participated in the work of the Student Council and the Student Scientific Society, in which involvement is also an opportunity to develop skills. During the forced displacement of Artsakh residents, our university and local NGOs also initiated volunteer work, and in those processes I became an active volunteer of the “Restart Ijevan” scientific and educational NGO, and later also an employee. Most of my skills were formed during volunteering and work.
My greatest achievement at the university is my relationships: my coursesmates, with whom I discover myself every day, and the professors who help me establish myself in the field. University life teaches you to overcome difficulties and create memories that serve as a compass for your whole life.
- As a psychologist, I am convinced that a physically and mentally healthy society sets strategic goals and makes far-sighted decisions. Psychological support has a great impact on individuals and groups, contributing to the improvement of their quality of life. The demand for psychological services in our society is growing, which is also due to recent events: wars, earthquakes, as a result of which there is a large job gap in work with loss, grief, post-traumatic stress disorders, anxiety attacks and a number of other problematic areas.
Providing children with special educational needs with the opportunity to receive education in schools contributes to the formation of a healthy and individualized educational system.
- Ijevan branch of YSU has given me and other students a lot and continues to give me: high-quality education in line with modern requirements, participation in scientific research, seminars and conferences, experience in sectorial structures during studies, forming a wide circle of acquaintances, the opportunity to get involved in various student structures for interesting, memorable and meaningful days. YSU IB provides support in paying tuition fees through scholarships, discounts, and grant programs.