2025 թ. մարտի 4-ին՝ Քաղաքացիական պաշտպանության միջազգային օրվա կապակցությամբ, ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում տեղի ունեցավ հանդիպում-քննարկում ՆԳՆ փրկարարական ծառայության Տավուշի մարզային փրկարարական վարչության բնակչության պաշտպանության բաժնի պետ, ՓԾ մայոր Սարգիս Մարկոսյանի և Ճգնաժամային կառավարման կենտրոնի օպերատիվ հերթապահ հերթափոխի ավագ հրահանգիչ Էդգար Քամալյանի հետ:
Հանդիպմանը մասնակցում էին ԵՊՀ ԻՄ քաղաքացիական պաշտպանության շտաբի պետ Գ. Գուլակյանը, մասնաճյուղի աշխատակիցներ և տարբեր մասնագիտությունների ուսանողներ:
Քննարկման ընթացքում շնորհանդեսի ուղեկցությամբ մասնակիցներին բացատրվեց, թե ինչ է քաղաքացիական պաշտպանությունը։ Նշվեց, որ այն միջոցառումների համակարգ է, որն ուղղված է բնակչության   ու  նյութական արժեքների պաշտպանությանը և դրանց նախապատրաստմանը։ Քաղաքացիական պաշտպանությունը կիրառվում է երկրի  վրա զինված հարձակման կամ դրա  անմիջական  վտանգի առկայության, պատերազմ հայտարարվելու դեպքում։
Ներկայացվեցին քաղաքացիական պաշտպանության ձևերը (տարհանումը, պատսպարումը, անհատական պաշտպանության միջոցներով ապահովումը), քաղաքացիական պաշտպանության ազդանշանները, պաշտպանական կառույցները, տարհանման կազմակերպումը օդային տագնապի դեպքում, միջոցառումների տեսակները (նախապատրաստական և հիմնական), ծառայությունները։
Ընդգծվեց, որ քաղաքացիական պաշտպանության համակարգի խնդիրը ոչ միայն բնակչության և նյութական արժեքների պաշտպանությունն է, այլև տնտեսության որոշ ճյուղերի և հատկապես բնակչության կենսագործունեությունն ապահովող օբյեկտների կայուն աշխատանքի ապահովումը։
Ներկաները ակտիվ մասնակցեցին քննարկմանը և ՆԳՆ փրկարարական ծառայության աշխատակիցներից ստացան իրենց հարցերի պատասխանները։

On March 4, 2025 on the occasion of the International Civil Defense Day, a meeting-discussion was held at the Ijevan branch of YSU with the Head of the Population Protection Department of the Tavush Regional Rescue Department of the Ministry of Internal Affairs Rescue Service, Mayor of the Rescue Service Sargis Markosyan, and the Senior Instructor of the Operational Duty Shift of the Crisis Management Center Edgar Kamalyan.
The meeting was attended by the Head of the Civil Defense department of YSU IB Civil Defense Union G. Gulakyan, branch employees, and students of various specialties.
During the discussion, accompanied by a presentation, the participants were explained what civil defense is. It was noted that it is a system of measures aimed at protecting the population and material assets and preparing for them. Civil defense is applied in the event of an armed attack on the country or an imminent threat of it, or in the event of a declaration of war.
The forms of civil defense (evacuation, shelter, provision with personal protective equipment), civil defense signals, defense structures, organization of evacuation in case of an air emergency, types of measures (preparatory and main), and services were presented.
It was emphasized that the task of the civil defense system is not only to protect the population and material values, but also to ensure the stable operation of certain sectors of the economy, especially facilities that ensure the vital activity of the population.
The students actively participated in the discussion and received answers to their questions from the employees of the Ministry of Internal Affairs Rescue Service.