2025 թ. ապրիլի 16-ին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղ այցելեց Ֆրանսիայի հայկական հիմնադրամի խորհրդի անդամ, Տավուշի՝ Պ․ Տէվէճեանի անվան տարածաշրջանային քոլեջի հիմնադիր անդամ, Տավուշում ագրոտուրիզմի զարգացման ծրագրի ղեկավար ֆրանսահայ Ժակ Բահրին (Պահրի):
ԵՊՀ ԻՄ-ում կայացավ Ժ. Բահրիի հանդիպումը «Օտար լեզու և գրականություն» մասնագիտության («ՖԼԳ», «ԱԼԳ» կրթական ծրագրերի) ուսանողների և դասախոսների հետ:
Հանդիպման ընթացքում պարոն Ժ. Բահրին ուսանողներին ներկայացրեց 2014 թ.-ից Մատենադարանում պահվող իրենց ընտանեկան արխիվի, իր անցած ուղու,  ֆրանսահայ համայնքի, Ֆրանսիայի հայկական հիմնադրամի, Տավուշի մարզում իր գործունեության մասին:
Մասնավորապես նշվեց, որ Բահրիների ընտանիքի ամենանշանավոր ներկայացուցիչն իր տատն է՝ պոլսահայ գրող Զարուհի Բահրին (Պահրին), ով մի քանի վեպերի (այդ թվում՝ Մեծ եղեռնին նվիրված «Փառանձեմ» վեպի) հեղինակ է:
Եղեռնից հետո Զարուհին եղել է «Չեզոք տուն» հանձնախմբի անդամ և պաշտպանել հայ որբերի դատը: Նա իր հասարակական և համայնքային ակտիվությունը շարունակել է նաև Փարիզում, կարևոր մասնակցություն է ունեցել Պոլսում հիմնադրված «Դպրոցասեր» վարժարանը Փարիզում վերահաստատելու գործում: Ի հիշատակ տատի՝ Ժակ Բահրին մինչև օրս հովանավորում է վարժարանի աշխատանքը:
Պ․ Տէվէճեանի անվան տարածաշրջանային քոլեջի և ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի օրինակով ներկայացվեցին ֆրանսիական և հայկական կրթական համակարգերի ընդհանրությունները և տարբերությունները:

On April 16, 2025 French-Armenian Jacques Bahry, a member of the board of the Armenian Foundation of France, a founding member of the P. Devejian Regional College of Tavush, and the head of the agro-tourism development program in Tavush, visited the Ijevan branch of YSU.
The meeting of Mr. J. Bahry with the students and lecturers of the "Foreign Language and Literature" specialty (FLL, "ELL" educational programs) took place at the YSU IB.
During the meeting, Mr. J. Bahry presented to the students their family archive, which has been kept in the Matenadaran since 2014, their path, the French-Armenian community, the Armenian Foundation of France, and their activities in the Tavush region.
In particular, it was noted that the most prominent representative of the Bahry family is his grandmother, the Istanbul-Armenian writer Zaruhi Bahry who is the author of several novels (including the novel “Parandzem” dedicated to the Great Genocide).
After the Genocide, Zaruhi was a member of the “Chezoq tun” committee and defended the cause of Armenian orphans. She continued her social and community activism in Paris as well, playing an important role in re-establishing the “School Lover” school founded in Istanbul in Paris. In memory of his grandmother, Jacques Bahry still sponsors the school’s work.
The similarities and differences between the French and Armenian educational systems were presented using the examples of the Devedjian Regional College and Ijevan branch of YSU. At the end of the meeting, Mr. Jacques Bahry answered the questions of the students and lecturers.