2025 թ. ապրիլի 29-ին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում տեղի ունեցավ Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառում, որը կազմակերպել էր Ուսանողական խորհրդի մշակույթի հանձնաժողովը:
Միջոցառմանը ներկա էին ԵՊՀ ԻՄ վարչական և պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմերի անդամներ, ուսանողներ, հյուրեր:
Նախ տրվեց Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ համառոտ ակնարկ: Մասնավորապես նշվեց, որ Օսմանյան կայսրությունում ապրող հայերը 1915-1923 թթ. ենթարկվեցին երիտթուրքական կառավարության կողմից ծրագրված և իրականացված աննախադեպ զանգվածային ոճրագործությունների՝ դաժան սպանությունների, բռնարարքների և բռնի տեղահանության:
Ընդգծվեց, որ Մեծ եղեռնի սկիզբը պայմանականորեն համարվում է 1915 թ. ապրիլի 24-ը: Այդ օրը Կոստանդնուպոլսում ձերբակալվեց մտավորականության սերուցքը՝ 600 հայազգի մտավորականներ, այդ թվում՝ Գրիգոր Զոհրապը, Դանիել Վարուժանը, Ռուբեն Զարդարյանը, Սիամանթոն (Ատոմ Յարճանյան), Երուխանը (Երվանդ Սրմաքեշխանլյան), Ռուբեն Սևակը, Հովհաննես Հարությունյանը և ուրիշներ, որոնց հետագայում սպանեցին աքսորի ճանապարհին:
Միջոցառման ընթացքում ներկայացվեցին Մեծ եղեռնի թեմայով երգեր և բանաստեղծություններ («Ապրելու ապրիլ», «Տուն իմ հայրենի», «Զարթի՛ր, լաո՛», «10 միլիոն հայ», «Հիշի՛ր» և այլն), գրական-գեղարվեստական երկերից հատվածներ, ընթերցվեց Զոհրապի նամակը, բեմադրվեց ներկայացում:

On April 29, 2025 an event dedicated to the 110th anniversary of the Armenian Genocide was held at the Ijevan branch of YSU, organized by the Student Council Culture Committee.
The event was attended by members of the YSU IB administrative and teaching staff, students, and guests.
First, a brief overview of the Armenian Genocide was given. In particular, it was noted that the Armenians living in the Ottoman Empire in 1915-1923 were subjected to unprecedented mass crimes planned and carried out by the Young Turk government: brutal murders, rapes, and forced deportations.
It was emphasized that the beginning of the Great Genocide is conventionally considered to be April 24, 1915. On that day, the key intelligentsia was arrested in Constantinople: 600 Armenian intellectuals, including Grigor Zohrap, Daniel Varuzhan, Ruben Zardaryan, Siamanto (Atom Yarchanyan), Yerukhan (Yervand Srmakeshkhanyan), Ruben Sevak, Hovhannes Harutyunyan, and others, who were later killed on the way to exile.
During the event, songs and poems on the theme of the Armenian Genocide were performed ("Aprelu april", "Tun im hayreni", "Zartir, Lao", "10 million hay", "Hishir", etc.), excerpts from literary and artistic works were read, Zohrap's letter was read, and a performance was staged.