2025 թ. ապրիլի 30-ին ԵՊՀ ԻՄ պրակտիկայի կազմակերպման և շահակիցների հետ համագործակցության (ՊԿՇՀ) բաժնի նախաձեռնությամբ մասնաճյուղում հյուրընկալվել էին Այգեհովիտի միջնակարգ դպրոցի 10-րդ և 11-րդ դասարանների աշակերտները՝ իրենց ուսուցչուհի Ա․ Չոբանյանի ուղեկցությամբ:
Աշակերտների համար կազմակերպվեց շրջայց մասնաճյուղի ֆակուլտետներում: Կիրառական արվեստի ֆակուլտետի դասախոսներ Ա․ Չիբուխչյանը և Տ․ Բագամյանը արվեստանոցներում աշակերտներին ներկայացրին քանդակի, խեցեգործության, գորգագործության, կարպետագործության, ապակենկարչության ոլորտներում ուսանողների կատարած աշխատանքները: Բնական գիտությունների ֆակուլտետի դասախոս Գ. Գուլակյանը Ագրոտեխնոլոգիական լաբորատորիայում աշակերտներին ծանոթացրեց ուսանողների հետազոտական աշխատանքներին ու տեխնոլոգիական մշակումներին:
Պրակտիկայի կազմակերպման և շահակիցների հետ համագործակցության բաժնի վարիչ Լ․ Բեգինյանն աշակերտներին ներկայացրեց մասնաճյուղում գործող կրթական ծրագրերը:
Այնուհետև ՊԿՇՀ բաժինը Ուսանողական գիտական ընկերության հետ համատեղ կազմակերպեց «Ամենախելացին» ինտելեկտուալ խաղը Այգեհովիտի միջնակարգ դպրոցի 12 աշակերտների համար:
Խաղը վարեցին ՊԿՇՀ բաժնի տեսուչ Աննա Սարգսյանը, Ուսանողական գիտական ընկերության նախագահ Սիրանուշ Աբազյանը և 3 անդամ:
Ինտելեկտուալ խաղի առաջին փուլում աշակերտներին տրվեց ընդհանուր զարգացվածությունը ստուգող 12 հարց: Առավելագույն միավոր հավաքած 6 աշակերտները հնարավորություն ստացան երկրորդ փուլում շարունակելու խաղը:
Երկրորդ փուլում մասնակիցները 12 թեմաներից ընտրեցին երկուական թեմա և 1 րոպեի ընթացքում պատասխանեցին իրենց ընտրած թեմայի հարցերին: Տվյալ փուլի արդյունքներից ելնելով՝ հաջորդ փուլ անցան Անժելա Դալլաքյանը, Նվեր Ղևոնդյանը և Արևիկ Սիմոնյանը:
Երրորդ փուլում մասնակիցները պետք է պատասխանեին իրենց կողմից նախապես ընտրված թեմայի հարցերին: Առավելագույն միավորներ վաստակեց և «Ամենախելացին» խաղի հաղթող ճանաչվեց Նվեր Ղևոնդյանը: Նա պարգևատրվեց պատվոգրով և մասնաճյուղի կողմից նվիրաբերված գրքով (Րաֆֆու «Խենթը» վեպը):
Անժելա Դալլաքյանը և Արևիկ Սիմոնյանը զբաղեցրին 2-րդ և 3-րդ տեղերը՝ պարգևատրվելով պատվոգրերով:
Աշակերտները շատ ոգևորված էին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղ այցելությամբ, ինտելեկուալ խաղով և ցանկություն հայտնեցին, որ նման նախաձեռնությունները լինեն շարունակական:

On April 30, 2025, at the initiative of the YSU Department of Organization of Internship and Cooperation with Stakeholders, the branch hosted students of the 10th and 11th graders of Aygehovit Secondary School, accompanied by their teacher A. Chobanyan.
A tour of the branch's faculties was organized for the students. Lecturers of the Faculty of Applied Arts A. Chibukhchyan and T. Bagamyan presented the students' works in the fields of sculpture, pottery, carpet weaving, and glass painting in the studios. Lecturer of the Faculty of Natural Sciences G. Gulakyan introduced the students to the students' research works and technological developments in the Agrotechnology Laboratory.
Head of the Department of Organization of Practice and Cooperation with Stakeholders L. Beginyan presented the educational programs of the branch to the students.
Then, the Department of the Organization of Practice and Cooperation with Stakeholders, together with the Student Scientific Society, organized the intellectual game “Amenakhelatsin” for 12 students of Aygehovit Secondary School.
The game was conducted by Anna Sargsyan, Inspector of the Organization of Practice and Cooperation with Stakeholders Department, Siranush Abazyan, President of the Student Scientific Society, and 3 members.
In the first round of the intellectual game, the students were given 12 questions testing their general development. The 6 students who scored the highest points were given the opportunity to continue the game in the second round.
In the second round, the participants chose two topics from 12 topics and answered the questions on their chosen topic within 1 minute. Based on the results of this round, Angela Dallakyan, Nver Ghevondyan, and Arevik Simonyan advanced to the next round.
In the third round, the participants had to answer questions on a topic they had previously chosen. Nver Ghevondyan scored the most points and was recognized as the winner of the “Smartest” game. He was awarded a certificate of honor and a book donated by the branch (Raffi’s novel “Khent”).
Angela Dallakyan and Arevik Simonyan took 2nd and 3rd places, being awarded certificates of honor.
The students were very excited about the visit to Ijevan branch of YSU, the intellectual game, and expressed a wish for such initiatives to be continuous.