2025 թ. մայիսի 22-ին Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոնի մասնագետներ Է. Մելքոնյանը, Օ. Գաբրիելյանը, Մ. Մխիթարյանը և Է. Գևորգյանը ԵՊՀ ԻՄ-ում իրականացրին պայթյունավտանգ զինամթերքի վտանգի իրազեկման վերաբերյալ հանդիպում-քննարկում, որին մասնակցում էին բուհի վարչական և պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի անդամներ և ուսանողներ:
Իրազեկման նպատակն էր բարձրացնել հանդիպման մասնակիցների իրազեկվածության մակարդակը, ծանոթացնել պայթյունավտանգ զինամթերքից, ականներից առաջացող վտանգներին և դրանց հանդիպելու դեպքում ճիշտ վարքագիծ դրսևորելու կանոններին:
Հանդիպման ընթացքում ներկայացվեց, որ վիճակագրական տվյալների համաձայն՝ աշխարհում մեկ րոպեում ականներից ու պայթյունավտանգ զինամթերքից տուժում է մեկ մարդ, ընդհանուր տուժածների 30%-ը երեխաներ են: ՀՀ-ում խաղաղ պայմաններում տուժած քաղաքացիների թիվը 808 է: Ընդգծվեց, որ այս համատեքստում չափազանց կարևոր է մշտապես ակտիվացնել պայթյունավտանգ զինամթերքի իրազեկման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները: Անվտանգության կանոնների իմացությունը քաղաքացիների անվտանգության երաշխիքն է:
Վերջում հանդիպման մասնակիցները Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոնի մասնագետներից ստացան իրենց հետաքրքրող հարցերի պատասխանները:

On May 22, 2025, specialists of the Humanitarian Demining and Expertise Center E. Melkonyan, O. Gabrielyan, M. Mkhitaryan and E. Gevorgyan held a meeting-discussion on the awareness of the dangers of explosive ordnance at Ijevan branch of YSU, in which members of the administrative and teaching staff of the university and students participated.
The goal of the awareness-raising was to raise the level of awareness of the meeting participants, to familiarize them with the dangers posed by explosive ordnance and mines, and the rules for demonstrating correct behavior in case of encountering them.
During the meeting, it was presented that according to statistical data, one person in the world suffers from mines and explosive ordnance every minute, 30% of the total victims are children. The number of citizens injured in peacetime in the Republic of Armenia is 808. It was emphasized that in this context it is extremely important to constantly activate the work carried out to raise awareness of explosive ordnance. Knowledge of safety rules is a guarantee of citizens' safety.
At the end of the meeting, the participants received answers to their questions from specialists of the Humanitarian Demining and Expertise Center.