2025 թ. մայիսի 30-ին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում կայացավ Գիտական խորհրդի նիստ, որը նախագահում էր Մ. Մ. Օթարյանը:
Նիստում քննարկվեցին ԵՊՀ ԻՄ գիտական խորհրդի՝ 2023 թ․ հոկտեմբերի 7-ի նիստում հաստատված ԵՊՀ ԻՄ գիտական խորհրդի աշխատակարգում լրացում կատարելունԵՊՀ ԻՄ-ում հետազոտական աշխատանքների իրականացումից և գնահատումից ուսանողների բավարարվածության հարցման արդյունքներին (2024-2025 ուստարվա 1-ին կիսամյակ), ԵՊՀ ԻՄ oտար լեզուների ամբիոնի ասիստենտ, բ.գ.թ. Քրիստինե Դադյանին ԵՊՀ գիտական խորհրդում դոցենտի գիտական կոչում ստանալու համար երաշխավորելուն և միջնորդելուն, ԵՊՀ ԻՄ 2026 թընդունելության մասնագիտությունների ցանկին վերաբերող հարցեր:
Հաստատվեց ԵՊՀ ԻՄ-ում մանկավարժահոգեբանական ու ուսումնամեթոդական հմտություններ ապահովող մոդուլներով իրականացվող 30 կրեդիտի միջոցով մանկավարժի հավաստագրման համար վերապատրաստման (ուսուցման) դասընթացների (ծրագրի) կազմակերպման կարգը՝ առաջարկված փոփոխություններով հանդերձ:
ԵՊՀ ԻՄ գիտական խորհրդի՝ 2023 թ․ հոկտեմբերի 7-ի նիստում հաստատված ԵՊՀ ԻՄ գիտական խորհրդի աշխատակարգում լրացում կատարելու հարցի վերաբերյալ զեկուցեց ԵՊՀ ԻՄ տնօրեն Մ. Օթարյանը:
Ղեկավարվելով ԵՊՀ ԻՄ կանոնադրության 23-րդ կետի 1-րդ ենթակետով և ԵՊՀ ԻՄ գիտական խորհրդի աշխատակարգի 1-ին կետի 2-րդ ենթակետով՝ որոշվեց ԵՊՀ ԻՄ գիտական խորհրդի՝ 2023 թ․ հոկտեմբերի 7-ի նիստում 68/2 որոշմամբ հաստատված «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի Իջևանի մասնաճյուղի գիտական խորհրդի աշխատակարգի 5-րդ կետը լրացնել 9-րդ ենթակետով հետևյալ բովանդակությամբ՝ «9) նրան առաջադրած մարմնի որոշմամբ»:
Հաջորդ հարցի՝ ԵՊՀ ԻՄ-ում հետազոտական աշխատանքների իրականացումից և գնահատումից ուսանողների բավարարվածության հարցման արդյունքների (2024-2025 ուստարվա 1-ին կիսամյակ) մասին զեկուցեց ԵՊՀ ԻՄ տնօրենի խորհրդական Ա. Մակարյանը: Մասնավորապես նշվեց, որ ելնելով ԵՊՀ ԻՄ ռազմավարական նպատակներից՝ Կրթական բարեփոխումների և որակի ապահովման բաժնն իրականացրել է 2024-2025 ուստարում մասնաճյուղի 4 ֆակուլտետների 34 մասնագիտական դասընթացների շրջանակներում իրականացված հետազոտական աշխատանքների կազմակերպման վերլուծություն:
Հարցման նպատակն էր բացահայտել հետազոտական աշխատանքների իրականացման ընթացքում ուսանողների մոտ ի հայտ եկած խնդիրները, հավաքագրել առաջարկներ հետազոտական աշխատանքների կազմակերպման և իրականացման բարելավման ուղղությամբ, գրանցել նախորդ կիսամյակի հետ համեմատության դինամիկան, ակտիվացնել ուսանողների մասնակցությունը հետազոտական աշխատանքներին և խթանել ուսանող-բուհ համագործակցությունը:
Հարցաշարը ներառել է հարցեր, որոնց միջոցով հնարավոր է եղել պարզել ուսանողների բավարարվածությունը հետազոտական աշխատանքների բովանդակությունից և ռեսուրսներից, կատարած աշխատանքից, հետազոտական աշխատանքների կազմակերպումից և դրանց գնահատումից:
Հարցմանը մասնակցել է հետազոտական աշխատանք իրականացրած 154 ուսանողներից 86-ը (56%):
Վերլուծելով բոլոր տրված պատասխանները՝ ԿԲՈԱ բաժինն առանձնացրել է մի քանի հիմնական թեմաներ և առաջարկություններ, որոնք կօգնեն բարելավել հետազոտական աշխատանքի կազմակերպումը և գնահատումը:
1. Դասախոսների կողմից նյութերի տրամադրում․
• Առաջարկել դասախոսներին ուղղորդել ուսանողներին օգտվելու թիրախային մեթոդական գրականությունից, առավել հասանելի և հավաստի աղբյուրներից (այդ թվում՝ բաց հասանելիությամբ աղբյուրներից):
1. Խմբային հետազոտությունների խրախուսում․
• Կազմակերպել թեմատիկ խմբային հետազոտություններ, որոնք կներառեն այցելություններ համայնքներ, հարցազրույցներ, դիտարկումներ:
Հարցման արդյունքների առավել համակողմանի և օբյեկտիվ պատկեր ստանալու համար տնօրենը այն ֆակուլտետների դեկաններին, որոնցում ուսանողների մասնակցության տոկոսը փոքր էր, հանձնարարեց համապատասխան քայլեր ձեռնարկել մասնակցության ցուցանիշը բարձրացնելու ուղղությամբ:
Մյուս հարցի շուրջ անցկացված փակ, գաղտնի քվեարկության արդյունքների (միաձայն՝ 26 կողմ, 0 դեմ) համաձայն՝ որոշվեց դոցենտի գիտական կոչում ստանալու համար երաշխավորել ԵՊՀ ԻՄ oտար լեզուների ամբիոնի ասիստենտ, բ.գ.թ. Քրիստինե Դադյանին, միջնորդել ԵՊՀ գիտական խորհրդին՝ նրան շնորհել դոցենտի գիտական կոչում և համապատասխան առաջարկով դիմել ՀՀ ԲՈԿ:
Այնուհետև քննարկվեց ԵՊՀ ԻՄ 2026 թ. ընդունելության մասնագիտությունների ցանկը: Այս հարցի կապակցությամբ առաջարկվեց Բնական գիտությունների ֆակուլտետում 2026 թվականին «Ինֆորմատիկա և կիրառական մաթեմատիկա» կրթական ծրագրով ընդունելություն իրականացնել նաև հեռակա ուսուցման համակարգում, որը հավանության արժանացավ Գիտական խորհրդի անդամների կողմից:

On May 30, 2025 a meeting of the Academic Council was held at Ijevan branch of YSU, chaired by M. M. Otaryan.
The meeting discussed the amendments to the Rules of Procedure of the Academic Council of YSU IB approved at the meeting of October 7, 2023, the implementation of research work at YSU IB and the results of the student satisfaction survey (1st semester of the 2024-2025 academic year), the recommendation and mediation of Kristine Dadyan, Assistant Professor of the Department of Foreign Languages ​​of YSU IB, Ph.D., to the YSU Scientific Council for the academic title of Associate Professor, and the details of the list of specialties for admission to YSU IB in 2026.
The procedure for organizing training courses (program) for teacher certification through 30 credits implemented in modules providing pedagogical-psychological and educational-methodological skills at YSU IB was approved, along with the proposed changes.
YSU IB Director M. Otaryan reported on the issue of making an amendment to the Rules of Procedure of the YSU IB Academic Council, approved at the meeting of the YSU IB Academic Council on October 7, 2023.
Guided by subparagraph 1 of paragraph 23 of the YSU IB Charter and subparagraph 2 of paragraph 1 of the Rules of Procedure of the YSU IB Academic Council, it was decided to supplement paragraph 5 of the Rules of Procedure of the Academic Council of the Ijevan Branch of the “Yerevan State University” Foundation, approved by resolution 68/2 of the YSU IB Academic Council on October 7, 2023, with subparagraph 9 with the following content: “9) by the decision of the body that nominated it”.
The next question, the results of the survey on student satisfaction with the implementation and evaluation of research work at YSU IB (1st semester of the 2024-2025 academic year), was reported by Advisor to the Director of YSU IB A. Makaryan. In particular, it was noted that, based on the strategic goals of YSU IB, the Department of Educational Reforms and Quality Assurance conducted an analysis of the organization of research work carried out within the framework of 34 professional courses of 4 faculties of the branch in the 2024-2025 academic year.
The purpose of the survey was to identify the problems that students encountered during the implementation of research work, collect suggestions for improving the organization and implementation of research work, record the dynamics of comparison with the previous semester, activate student participation in research work and promote student-university cooperation.
The questionnaire included questions through which it was possible to determine students' satisfaction with the content and resources of research work, the work performed, the organization of research work and their evaluation.
86 out of 154 students who carried out research work participated in the survey (56%).
Analyzing all the responses, the Department of Educational Reforms and Quality Assurance has identified several main themes and recommendations that will help improve the organization and assessment of research work.
1. Provision of materials by lecturers:
• Suggest that lecturers direct students to use the target methodological literature, the most accessible and reliable sources (including open access sources).
2. Encouragement of group research:
• Organize thematic group research, which will include visits to communities, interviews, observations.
In order to obtain a more comprehensive and objective picture of the survey results, the director instructed the deans of those faculties in which the percentage of student participation was low to take appropriate steps to increase the participation rate.
According to the results of the closed, secret vote held on the other issue (unanimously: 26 for, 0 against), it was decided to recommend the YSU IB Department of Foreign Languages, PhD Kristine Dadyan, for the academic title of Associate Professor, to mediate with the YSU Academic Council to award her the academic title of Associate Professor and to apply to the RA Academic Council with the appropriate proposal.
Then, the list of specialties for admission to YSU IB Academic Council in 2026 was discussed. In connection with this issue, it was proposed to implement admission to the Faculty of Natural Sciences in 2026 under the “Informatics and Applied Mathematics” educational program also in the distance learning system, which was approved by the members of the Academic Council.