Բուլղարիայում ս.թ․ հունիսի 7-14-ը Սուրբ Կիրիլի և Մեթոդիոսի անվան գրողների միության կողմից անցկացվեց «Սլավոնական խոսք» միջազգային գրական փառատոնը հետևյալ երթուղով՝ Վառնա–Շումեն–Ստարա Պլիսկա, «Դվոր Կիրիլիցա»–Կասպիչան (Սմյադովո):
Պաշտոնական հրավերով փառատոնին մասնակցեցին և զեկուցումներով հանդես եկան ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի օտար լեզուների ամբիոնի պրոֆեսոր, մ.գ.թ. Սվետլանա Մինասյանը և ասիստենտ Ելենա Շուվաևան:
Փառատոնում Ելենա Ալեքսեևնա Շուվաևան ստացավ միջազգային բարձր պարգև՝ ՄԱԿ-ի «Խաղաղության աղավնի» արծաթե շքանշան: Մրցանակը, ըստ կանոնադրության և կանոնակարգի, հանձնեց ՄԱԿ-ի «Եվրոպայի, Ասիայի և Աֆրիկայի մարդասիրական զարգացման համար խաղաղության զինվորներ» կազմակերպության բուլղարական մասնաճյուղի ղեկավար, գեներալ-մայոր Պավլետ Նայդենովը: Հարկ է նշել Ե. Շուվաևայի գրքերի հաջող ներկայացումը՝ «Անմահության ձայներ», 1941-1945 թվականների Հայրենական մեծ պատերազմի հայ վետերանների հուշագրությունները, «Արարարատի ժամանակը» և Լաչին Ստեփանյանի գիրքը, որի թարգմանիչն ու կազմողը Ե. Շուվաևան է:
Սոֆիայի Նոր բուլղարական համալսարանի պաշտոնական հրավերով ԵՊՀ ԻՄ օտար լեզուների ամբիոնի պրոֆեսոր Սվետլանա Միխայլովնա Մինասյանը ծանոթացավ համալսարանի ուսումնական ծրագրերին, օտար լեզուների ամբիոնի դասախոսների հետ, ներկայացրեց ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի մասին զեկուցում՝ անդրադառնալով համալսարանի կրթական, գիտական, միջազգային գործունեությանը: Հունիսի 12-ին տեղի ունեցավ «Մագիստրատուրայում հումանիտար ֆակուլտետների համար կրթական ծրագրերի մշակում» թեմայով սեմինար-քննարկում, որը վարեց ԵՊՀ ԻՄ օտար լեզուների ամբիոնի պրոֆեսոր Սվետլանա Մինասյանը:
Նա առաջարկեց մի մոդել, որը կարող է արդյունավետ լինել ուսանողների համար: Ընդգծվեց, որ մագիստրոսական ծրագրի մոդելը ուսանողների պատրաստվածության ավելի խորը մակարդակով, պատրաստվածության որակի նկատմամբ ավելի խիստ պահանջներով և բարձրագույն կրթության ոլորտում ուսման շարունակությունն է: Դրա համար անհրաժեշտ է լուծել երեք կարևոր խնդիր. առաջինը նախապատրաստականն է, որը դրսևորվում է ավելի կոնկրետ մասնագիտացման ընտրության և տեսական գիտելիքների, հմտությունների և կարողությունների խորացման մեջ:
Երկրորդ խնդիրը գիտահետազոտական աշխատանքն է, որը դրսևորվում է ուսանողների կրթական գործընթացում, որտեղ նրանք ակտիվորեն զարգացնում են հետազոտական որակներ և կարողություններ, հրապարակում են իրենց աշխատանքները:
Երրորդ խնդիրը կարիերան է. մագիստրոսի կոչում ունեցողների համար, ինչպես ցույց է տալիս պրակտիկան, ավելի հեշտ է կառուցել մասնագիտական կարիերա և արագորեն բարձրանալ համապատասխան աստիճանով, պատրաստվել ասպիրանտուրային: Քննարկման հիման վրա առաջ քաշվեց 2026-2027 թթ. Erasmus+ ծրագրին ներկայացնելու համար նախագիծ մշակելու գաղափարը:
Բուլղարիա կատարված ուղևորության արդյունավետության մասին է վկայում վերջնական աշխատանքը՝ Պրեսլավի Շուման եպիսկոպոս Կոնստանտինի հետ համաձայնագրի կնքումը՝ Հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի և Վառնայի հայկական սփյուռքի բարեգործական կազմակերպության միջև:

In Bulgaria, from June 7-14 of this year, the "Slavonic Word" International Literary Festival was held by the Union of Writers named after Saints Cyril and Methodius on the following route: Varna-Shumen-Stara Pliska, "Dvor Kirillitsa"-Kaspichan (Smyadovo).
At the official invitation, the festival was attended and delivered reports by Professor of the Chair of Foreign Languages ​​of the Faculty of Humanities of Ijevan Branch of YSU, Candidate of Pedagogical SciencesSvetlana Minasyan and Assistant Professor Elena Shuvaeva.
At the festival, Elena Alekseevna Shuvaeva received a high international award - the UN "Dove of Peace" silver medal. The award, according to the statute and regulations, was presented by the head of the Bulgarian branch of the UN "Soldiers of Peace for the Humanitarian Development of Europe, Asia and Africa", Major General Pavlet Naydenov. It is worth noting the successful presentation of E. Shuvaeva's books: "Voices of Immortality", memoirs of Armenian veterans of the Great Patriotic War of 1941-1945, "The Time of Ararat" and Lachin Stepanyan’s book, the translator and compiler of which is E. Shuvaeva.
At the official invitation of New Bulgarian University in Sofia, Professor of the Chair of Foreign Languages ​​of the YSU IB Svetlana Mikhailovna Minasyan got acquainted with the university’s educational programs, the lecturers of the Department of Foreign Languages, presented a report on Ijevan branch of YSU, touching upon the educational, scientific, and international activities of the university. On June 12, a seminar-discussion on the topic “Development of educational programs for the humanities faculties in the master’s program” was held, which was led by Professor of the Chair of Foreign Languages ​​of the YSU IB Svetlana Minasyan.
She proposed a model that can be effective for students. It was emphasized that the master’s program model is a continuation of studies in the field of higher education with a deeper level of student preparation, more stringent requirements for the quality of preparation and for this, it is necessary to solve three important problems: the first is preparatory, which is manifested in the choice of a more specific specialization and the deepening of theoretical knowledge, skills and abilities.
The second problem is scientific research work, which is manifested in the educational process of students, where they actively develop research qualities and abilities, publish their works.
The third problem is career: for those with a master's degree, it is easier to build a professional career and quickly rise to the appropriate level, prepare for postgraduate studies. Based on the discussion, the idea of ​​developing a project for submission to the Erasmus+ program for 2026-2027 was put forward.
The effectiveness of the trip to Bulgaria is evidenced by the final work - the signing of an agreement with Bishop Konstantin of Preslav Schuman between the Faculty of Humanities and the Armenian Diaspora Charitable Organization in Varna.