2025 թ. օգոստոսի 29-ին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում կայացավ տնօրենության նիստ՝ Մ. Մ. Օթարյանի նախագահությամբ:
Նիստում քննարկվեցին ԵՊՀ ԻՄ տնօրենության տարեկան աշխատանքային պլանի հաստատմանը, նոր՝ 2025-2026 ուսումնական տարվա նախապատրաստական աշխատանքներին, 2025-26 ուստարվա 1-ին կիսամյակի անվանական կրթաթոշակների (Վազգեն Սարգսյան, Մոնթե Մելքոնյան) տրամադրմանը, այս ուստարվա առկա ուսուցման ընդունելության արդյունքներին և խնդիրներին, ԵՊՀ ԻՄ-ում իրականացվող միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների (քոլեջների) շրջանավարտների ընդունելության ընթացքին վերաբերող հարցեր:
Նախ պարոն Օթարյանը նիստի մասնակիցներին ներկայացրեց տնօրենության նոր անդամ, ԵՊՀ ԻՄ բնական գիտությունների ֆակուլտետի նորանշանակ դեկանի պաշտոնակատար, տեխն. գիտ. թեկնածու, դոցենտ Ռ. Յոլչյանին՝ նրան մաղթելով բեղուն և արդյունավետ աշխատանքային գործունեություն, ապա անդրադարձ կատարվեց օրակարգային հարցերին:
Առաջին հարցը վերաբերում էր ԵՊՀ ԻՄ տնօրենության տարեկան աշխատանքային պլանին, որում ընդգրկված էին 2025-2026 ուստարվա ուսումնական գործընթացի կազմակերպման հետ կապված հիմնական աշխատանքները՝ իրենց պատասխանատուներով, ժամկետներով, համագործակցող ստորաբաժանումներով: Տնօրենության տարեկան աշխատանքային պլանը հաստատվեց՝ առաջարկված փոփոխություններով հանդերձ:
2025-26 ուստարվա նախապատրաստական աշխատանքների առնչությամբ ներկայացվեց, որ իրականացվել են անհրաժեշտ աշխատանքներ՝ պրոֆեսորադասախոսական կազմի անհատական բեռնվածության, դասացուցակների, դասամատյանների, ըստ կուրսերի և խմբերի՝ լսարանային ֆոնդի բաշխման և այլնի հետ կապված: Հաստատված դասացուցակները տեղադրվել են ԵՊՀ ԻՄ պաշտոնական կայքէջում և ուղարկվել են դասախոսների էլեկտրոնային հասցեներին: ԵՊՀ ԻՄ-ը պատրաստ է նոր ուսումնական տարվա մեկնարկին:
Այս ուստարվա 1-ին կիսամյակի անվանական կրթաթոշակների տրամադրման կապակցությամբ քննարկվեցին ֆակուլտետների առաջարկած ուսանողների թեկնածությունները, և որոշվեց դրանք ներկայացնել Գիտխորհրդի առաջիկա նիստի հաստատմանը: Պաշտպանության նախարարության կողմից տրամադրվող «Վազգեն Սարգսյան» և «Մոնթե Մելքոնյան» անվանական կրթաթոշակներին հավակնող ուսանողների թեկնածությունները հաստատվեցին տնօրենության նիստում:
Հաջորդ հարցի՝ 2025-26 ուստարվա առկա ուսուցման ընդունելության արդյունքների և խնդիրների մասին նշվեց, որ այս ուստարում մասնաճյուղ է դիմել 272 դիմորդ (նախորդ տարվա համեմատ այս թիվը աճել է 25 %-ով), որոնցից ընդունվել է 193-ը (1-ին փուլի մրցույթի արդյունքների համաձայն՝ 186, թափուր մրցույթի արդյունքների համաձայն՝ 7 դիմորդ):
Նախորդ տարվա համեմատ մոտ 6 %-ով ավելացել է ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղ ընդունված դիմորդների թիվը (182/193 դիմորդ): Բոլոր անվճար տեղերը համալրվել են: Ընդհանուր առմամբ նկատելի է դրական դինամիկա:
Ընդունելության ամենաբարձր ցուցանիշներըը գրանցվել են «Ֆինանսներ (ըստ ոլորտի)» (54 դիմորդ), «Զբոսաշրջություն» (37 դիմորդ), «Ինֆորմատիկա» (35 դիմորդ), «Անգլերեն լեզու և գրականություն» (32 դիմորդ), «Պատմություն» (30 դիմորդ), «Դիզայն» (21 դիմորդ)  կրթական ծրագրերում: Համեմատաբար ցածր ցուցանիշներ են գրանցվել «Ռուսաց լեզու և գրականություն» (8 դիմորդ), «Հայոց լեզու և գրականություն» (8 դիմորդ), «Ֆրանսերեն և գրականություն» (7 դիմորդ) կրթական ծրագրերում:
Վերջին հարցը վերաբերում էր ԵՊՀ ԻՄ-ում իրականացվող միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների (քոլեջների) շրջանավարտների ընդունելության ընթացքին: Նշվեց, որ ս.թ. օգոստոսի 29-ի դրությամբ մասնաճյուղի հեռակա ուսուցման համակարգ է դիմել միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների 27 շրջանավարտ: Փաստաթղթերի ընդունելության գործընթացը կշարունակվի մինչև ս.թ. օգոստոսի 30-ը:
Նիստի վերջում ԵՊՀ ԻՄ տնօրեն Մ. Օթարյանը շնորհավորեց համալսարանականներին նոր ուսումնական տարվա մեկնարկի կապակցությամբ և մաղթեց արդյունավետ ուսումնական գործընթաց:

On August 29, 2025 a board meeting was held under the chairmanship of M. M. Otaryan at Ijevan branch of YSU.
The meeting discussed the approval of the YSU IB Director and the annual work plan, preparatory work for the new 2025-2026 academic year, the provision of scholarships for the 1st semester of the 2025-26 academic year (Vazgen Sargsyan, Monte Melkonyan), the results of the on-site admissions for this academic year, issues related to the admission process of graduates of secondary vocational educational institutions (colleges) implemented at the YSU IB.
First, Mr. Otaryan introduced the new member of the board, the newly appointed acting dean of the Faculty of Natural Sciences of YSU IB, candidate of technical sciences, associate professor R. Yolchyan to the participants of the session, wishing him fruitful and effective work, then the agenda items were discussed.
The first question concerned the annual work plan of the YSU IB Board, which included the main works related to the organization of the educational process for the 2025-2026 academic year, with their responsibilities, deadlines, and cooperating departments. The annual work plan of the Board was approved, along with the proposed changes.
Regarding the preparatory work for the 2025-26 academic year, it was reported that the necessary work has been carried out in relation to the individual workload of the teaching staff, course lists, textbooks, distribution of classroom funds by courses and groups, etc. The approved course lists have been posted on the official website of YSU IB and sent to the e-mail addresses of the lecturers. YSU IB is ready for the start of the new academic year.
In connection with the provision of nominal scholarships for the 1st semester of this academic year, the candidacies of students proposed by the faculties were discussed, and it was decided to submit them for approval at the upcoming meeting of the Academic Council. The candidacies of students applying for the “Vazgen Sargsyan” and “Monte Melkonyan” nominal scholarships provided by the Ministry of Defense were approved at the meeting of the Board of Directors.
On the next question, regarding the results and problems of admission to the 2025-26 academic year, it was noted that 272 applicants applied to the branch this academic year (this number has increased by 25% compared to the previous year), of which 193 were admitted (according to the results of the 1st stage competition: 186, according to the results of the vacant competition: 7 applicants).
Compared to the previous year, the number of applicants admitted to the YSU Ijevan branch has increased by about 6% (182/193 applicants). All free of charge places have been filled. In general, a positive dynamic is noticeable.
The highest admission rates were recorded in the educational programs "Finance (by field)" (54 applicants), "Tourism" (37 applicants), "Informatics" (35 applicants), "English Language and Literature" (32 applicants), "History" (30 applicants), "Design" (21 applicants). Relatively low rates were recorded in the educational programs "Russian Language and Literature" (8 applicants), "Armenian Language and Literature" (8 applicants), "French Language and Literature" (7 applicants).
The last question concerned the admission process of graduates of secondary vocational educational institutions (colleges) implemented at the YSU IB. It was noted that by August 29, 27 graduates of secondary vocational educational institutions have applied to the branch's distance learning system. The process of accepting documents will continue until August 30.
At the end of the session, YSU IB Director M. Otaryan congratulated the university staff on the start of the new academic year and wished them an effective educational process.