Փրկարարի օրվա առթիվ ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում տեղի ունեցավ հանդիպում-քննարկում ՆԳՆ փրկարարական ծառայության Տավուշի մարզային փրկարարական վարչության բնակչության պաշտպանության բաժնի պետ, ՓԾ մայոր Սարգիս Մարկոսյանի և նույն բաժնի ավագ հրահանգիչ, ՓԾ ավագ լեյտենանտ Տիգրան Ադամյանի հետ:
Հանդիպմանը մասնակցում էին ԵՊՀ ԻՄ քաղաքացիական պաշտպանության շտաբի պետ Գ. Գուլակյանը և տարբեր մասնագիտությունների ուսանողներ:
Տավուշի մարզային փրկարարական վարչության աշխատակիցները ուսանողների համար իրականացրին «Քաղաքացիական պաշտպանության հիմնահարցեր», «Հրդեհային անվտանգության կանոնները» և «Աղետների ռիսկի կառավարման պլաններ» թեմաների շուրջ դաս-քննարկում:
Նախ ուսանողներին շնորհանդեսի ուղեկցությամբ ներկայացվեց համառոտ ակնարկ՝ Փրկարարի օրվա, նրա առաքելության, ՓԾ ստեղծման պատմության և ծավալած գործունեության վերաբերյալ: Մասնավորապես նշվեց, որ սեպտեմբերի 4-ին նշվում է Փրկարար ծառայողի օրը:
1991 թ.-ից ի վեր տասնամյակների բարդ ուղի անցնելով՝ այսօր մենք ունենք կայացած, հզոր փրկարար ծառայություն, որտեղ ընդգրկված հրշեջ փրկարարական ստորաբաժանումները համալրված են ժամանակակից տեխնիկայով և գույք-սարքավորումներով:
1992 թ. դեկտեմբերին ստեղծվել է Տավուշի մարզային փրկարարական վարչությունը: Ժամանակի ընթացքում անվանման բազմաթիվ փոփոխություններ կրելով՝ նույնն են մնացել վերջինիս աշխատանքի էությունը և գլխավոր սկզբունքը` բնակչության և նյութական արժեքների պաշտպանության կազմակերպումը պատերազմական ժամանակաշրջանում  և արտակարգ իրավիճակներում:
Ստեղծվելով պետության համար ծանր և դժվարին ժամանակաշրջանում, անցնելով ժամանակի և փորձությունների միջով՝ մարզային փրկարարական վարչությունն այժմ մի կուռ կառույց է` հագեցած պրոֆեսիոնալ անձնակազմով, ժամանակակից գույքով և տեխնիկական միջոցներով, պատրաստ ամեն պահի և ցանկացած իրավիճակներում հասնելու օգնության:
Այնուհետև ներկայացվեցին քաղաքացիական պաշտպանության ձևերը (տարհանումը, պատսպարումը, անհատական պաշտպանության միջոցներով ապահովումը), քաղաքացիական պաշտպանության միջոցառումների տեսակները (նախապատրաստական և հիմնական), ծառայությունները:
Անդրադարձ կատարվեց հրդեհային անվտանգության կանոններին, հրդեհաշիջման տեխնիկական միջոցներին, առաջարկվող այլ միջոցառումներին:
Խոսվեց բնական աղետների, դրանց կանխարգելման միջոցառումների և պաշտպանվելու եղանակների մասին:
Հանդիպում-քննարկման վերջում ուսանողները ՆԳՆ ՓԾ Տավուշի մարզային փրկարարական վարչության աշխատակիցներից ստացան թեմայի վրաբերյալ իրենց հետաքրքրող հարցերի պատասխանները:

On the occasion of Rescuer's Day, a meeting-discussion was held at Ijevan branch of YSU with the Head of the Population Protection Department of Tavush Regional Rescue Department of the Ministry of Internal Affairs Rescue Service, Rescue Service Major Sargis Markosyan, and the Senior Instructor of the same department, Rescue Service Senior Lieutenant Tigran Adamyan.
The meeting was attended by the Head of the Civil Defense Headquarters of YSU IB G. Gulakyan and students of various specialties.
The employees of Tavush Regional Rescue Department held a lesson-discussion for the students on the topics of "Civil Defense Issues", "Fire Safety Rules" and "Disaster Risk Management Plans".
First, the students were presented with a brief overview of the Rescuer's Day, its mission, the history of the creation of the Rescue Service and its activities. In particular, it was noted that September 4 is the Rescuer's Day.
Having passed a difficult path of decades since 1991, today we have an established, powerful rescue service, where the fire and rescue units are equipped with modern equipment and property.
In December 1992, Tavush Regional Rescue Department was established. Over time, having undergone numerous name changes, the essence of its work and the main principle remained the same - the organization of the protection of the population and material values ​​​​in times of war and emergency situations.
Having been established in a difficult period for the state, having gone through time and trials, the Regional Rescue Department is now a solid structure, equipped with professional personnel, modern property and technical means, ready to provide assistance at any time and in any situation.
Then, the forms of civil defense (evacuation, shelter, provision with personal protective equipment), types of civil defense measures (preparatory and basic), and services were presented.
Reference was made to fire safety rules, technical means of fire extinguishing, and other recommended measures.
Natural disasters, measures to prevent them, and ways to protect themselves were discussed.
At the end of the meeting-discussion, the students received answers to their questions on the topic from the employees of Tavush Regional Rescue Department of the Ministry of Internal Affairs.