2025 թ. սեպտեմբերի 18-ին Տավուշի մարզ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղ այցելեցին Կրասնոյարսկի երկրամասի փոխնահանգապետ Վալերի Վլադիմիրովիչ Սեմյոնովը, «Սիբիրյան դաշնային համալսարան» բարձրագույն կրթության դաշնային պետական ինքնավար ուսումնական հաստատության առաջադեմ նախագծերի գծով պրոռեկտոր Սերգեյ Վլադիմիրովիչ Վերխովեցը, Վ. Վ. Սեմյոնովի գլխավորած պատվիրակության այլ անդամներ:
Տավուշի մարզպետարանում տեղի ունեցած հանդիպումից հետո Տավուշի մարզպետ Հայկ Ղալումյանի, մարզային և քաղաքային իշխանությունների այլ ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ պատվավոր հյուրերն այցելեցին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղ:
ԵՊՀ ԻՄ-ում Ռուսաց լեզվի լրացուցիչ կրթության կենտրոնում տեղի ունեցավ ուսանողների հետ նրանց հանդիպումը, որին մասնակցում էին ԵՊՀ ԻՄ տնօրեն Մ. Օթարյանը, տնօրենի խորհրդական Ա. Մակարյանը, Ուսումնամեթոդական վարչության պետ Ա. Դավթյանը, Հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնակատար Ն. Գրիգորյանը, Օտար լեզուների ամբիոնի դասախոսներ և «Ռուսաց լեզու և գրականություն» կրթական ծրագրի ուսանողներ:
Հյուրերին ընդհանուր գծերով ներկայացվեցին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի գործունեությունը և ձեռքբերումները, տարածաշրջանում վերջինիս ունեցած կրթական և գիտամշակութային մեծ դերն ու նշանակությունը:
Ուսանողներն անդրադարձան ԵՊՀ ԻՄ-ում հաջողությամբ իրականացվող «Ռուսաց լեզու և գրականություն» կրթական ծրագրին, որի մասին վկայում են նաև իրենց գրանցած հաջողությունները, գիտական և այլ միջոցառումներում ունեցած հաղթանակները:
Խոսվեց նաև ԵՊՀ ԻՄ-ում Ռուսաց լեզվի լրացուցիչ կրթության կենտրոնի գործունեության, այդտեղ պարբերաբար իրականացվող, ռուս գրականությանն ու մշակույթին առնչվող հոբելյանական ու հիշատակի միջոցառումների, գիտական ընթերցումների և այլ նախաձեռնությունների մասին:
Հանդիպման վերջում հյուրերը ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղին նվիրեցին գրքեր և հուշանվեր, իսկ պարոն Օթարյանը բուհի անունից նրանց նվիրեց Կիրառական արվեստի ֆակուլտետի «Դիզայն» կրթական ծրագրի 3-րդ կուրսի ուսանողուհիներ Անահիտ Մելքոնյանի և Մոնիկա Օրդինյանի երկու աշխատանք (ապակենկար):
Ռուս բարձրաստիճան հյուրերի հետ հանդիպումը ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում ավարտվեց լավ տպավորություններով, կրթության և գիտության ոլորտներում փոխհամագործացության զարգացման ակնկալիքով:

On September 18, 2025, within the framework of a working visit to Tavush region, the Deputy Governor of Krasnoyarsk Territory Valery Vladimirovich Semyonov, the Vice-Rector for Advanced Projects of the Federal State Autonomous Educational Institution of Higher Education "Siberian Federal University" Sergey Vladimirovich Verkhovets, and other members of the delegation led by V. V. Semyonov visited Ijevan branch of YSU.
After the meeting held at the Tavush regional administration, the honored guests, accompanied by the governor of Tavush, Hayk Ghalumyan, and other representatives of the regional and city authorities, visited Ijevan branch of YSU.
Their meeting with the students took place at Russian Language Additional Education Center at YSU IB, which was attended by the director of YSU IB M. Otaryan, advisor to the director A. Makaryan, head of the Educational and Methodological Department A. Davtyan, acting dean of the Faculty of Humanities N. Grigoryan, lecturers of the Department of Foreign Languages, and students of the “Russian Language and Literature” educational program.
The guests were presented with a general overview of the activities and achievements of  YSU IB, its great educational and scientific-cultural role and significance in the region.
The students touched upon the successfully implemented "Russian Language and Literature" educational program at YSU IB, which is also evidenced by their successes, victories in scientific and other events.
They also spoke about the activities of the Russian Language Additional Education Center at YSU IB, the jubilee and commemorative events related to Russian literature and culture, scientific readings and other initiatives that are periodically held there.
At the end of the meeting, the guests presented books and souvenirs to Ijevan branch of YSU, and Mr. Otaryan, on behalf of the university, presented them with two works (glass paintings) by Anahit Melkonyan and Monika Ordinyan, 3rd-year students of the “Design” educational program of the Faculty of Applied Arts.
The meeting with the Russian high-ranking guests at Ijevan branch of YSU ended with good impressions, with the expectation of developing cooperation in the fields of education and science.