2025 թ․ սեպտեմբերի 21-ին լրանում է Հայաստանի Հանրապետության անկախության 34-ամյակը:
ՀՀ Գերագույն խորհրդի որոշմամբ 1991 թ. այդօրը Հայաստանի Հանրապետությունում անցկացվեց հանրաքվե հետևյալ հարցադրմամբ՝ «Համաձա՞յն եք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը լինի անկախ ժողովրդավարական պետություն, ԽՍՀՄ կազմից դուրս»: Հայ ժողովուրդը միասնաբար (99 % ձայների մեծամասնությամբ) «Այո» ասաց անկախությանը:
Հայաստանի պատմության մեջ հաստատվեց Երրորդ հանրապետության շրջանը. ՀԽՍՀ-ն վերանվանվեց Հայաստանի Հանրապետություն: Որպես հանրապետության դրոշ հաստատվեց եռագույնը, ապա ընդունվեց զինանշանը:
Գերագույն խորհրդի կողմից անկախության հռչակումից հետո տասնյակ պետություններ ճանաչեցին Հայաստանի Հանրապետությունը: Առաջինը Լիտվան էր, որը մինչև անկախության հռչակումը՝ դեռևս 1991 թ. օգոստոսի 14-ին, ճանաչել էր Հայաստանի Հանրապետության անկախությունը, իսկ արդեն հռչակագրի ընդունումից հետո՝ 1991 թվականի ընթացքում, ևս 47 պետություն ճանաչեց Հայաստանի Հանրապետության անկախությունը:
ԵՊՀ ԻՄ տնօրենության անունից շնորհավորում ենքբոլորիս ՀՀ անկախության 34-ամյակի առթիվ՝ մաղթելովոր միշտ ունենանք ամուր պետականությունհզոր բանականխախտ սահմաններլինենք միասնականապրենք և արարենքխաղաղ ու ստեղծագործ աշխատանքով

September 21, 2025 marks the 34th anniversary of the Independence of the Republic of Armenia.
By decision of the Supreme Council of the Republic of Armenia, on that day in 1991, a referendum was held in the Republic of Armenia with the following question: "Do you agree that the Republic of Armenia should be an independent democratic state, outside the USSR?" The Armenian people unanimously (with a majority of 99% of votes) said "Yes" to independence.
The period of the Third Republic was established in the history of Armenia. The Armenian SSR was renamed the Republic of Armenia. The tricolor was established as the flag of the republic, then the coat of arms was adopted.
After the declaration of independence by the Supreme Council, dozens of states recognized the Republic of Armenia. The first was Lithuania, which had recognized the independence of the Republic of Armenia even before the declaration of independence, on August 14, 1991, and after the adoption of the declaration, during 1991, another 47 states recognized the independence of the Republic of Armenia.
On behalf of the YSU IB Directorate, we congratulate all of us on the 34th anniversary of the independence of the Republic of Armenia, wishing that we always have a strong statehood, a powerful army, inviolable borders, united, live and create in peace and creativity.