2025 թ․ սեպտեմբերի 26-ին ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի Հայաստանյան կենտրոնի անգլերենի լեզվի դասավանդման ծրագրի նախկին կամավոր Թամարա Ինգլանդի նախաձեռությամբ ԵՊՀ ԻՄ գրադարանին նվիրաբերվեցին 145 անգելերեն դասագրքեր և գեղարվեստական գրականություն:
Թամարա Ինգլանդի նախաձեռնությունն իրականացվել է ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի կամավորների ցանցի ներկայացուցիչների հանգանակության միջոցով, և  նվիրաբերված գրականությունը նախապես ընտրվել է ԵՊՀ ԻՄ-ում անգլերեն դասավանդող դասախոսների կողմից: Նվիրաբերված գրականությունն ամբողջովին համապատասխանում է անգլերենի դասավանման ժամանակակից պահանջներին և մեծապես նպաստելու է դասավանդման և ուսումնառության որակի բարձրացմանը, անգլերենի՝ որպես օտար լեզվի ուսուցմանը:
Ծրագիրն իրականացվել է ԵՊՀ ԻՄ օտար լեզուների ամբիոնի ասիստենտ Էմմա Թեմրազյանի և ամբիոնի վարիչ, բ.գ.թ., դոցենտ Ք․ Հարությունյանի անմիջական օժանդակությամբ:
Նվիրաբերված գրականության ցուցադրության ընթացքում Օտար լեզուների ամբիոնի դասախոսները ԵՊՀ ԻՄ տնօրեն Մ․ Օթարյանին և տնօրենի խորհրդական Ա․ Մակարյանին ներկայացրին նվիրաբերված գրականության ուղղվածությունը, դասավանդման նպատակահարմարությունը: Տնօրենը մեծաքանակ գրականության նվիրատվության համար շնորհակալություն հայտնեց ԱՄՆ Խաղաղության կորպուսի նախկին կամավոր Թամարա Ինգլանդին և նախաձեռության իրականացմանն աջակցած Է. Թեմրազյանին՝ ընդգծելով նման նախաձեռնությունների կարևորությունն ու նշանակությունը ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի ուսումնագիտական պահանջների ապահովման տեսանկյունից:

On September 26, 2025, at the initiative of Tamara England, a former volunteer of the English Language Teaching Program of the US Peace Corps Armenia Center, 145 English textbooks and fiction were donated to the YSU IB library.
Tamara England's initiative was implemented through a fundraiser by representatives of the US Peace Corps Volunteer Network, and the donated literature was pre-selected by the lecturers teaching English at YSU IB. The donated literature fully meets the modern requirements of English language teaching and will greatly contribute to improving the quality of teaching and learning, and teaching English as a foreign language.
The project was implemented with the direct assistance of Emma Temrazyan, Assistant Professor of the Department of Foreign Languages ​​of YSU IB, and Head of the Foreign Languages Chair, Ph.D., Associate Professor K. Harutyunyan.
During the exhibition of donated literature, the lecturers of the Department of Foreign Languages, together with M. Otaryan and the Director's Advisor A. Makaryan were presented with the direction of the donated literature and the expediency of teaching. The Director thanked Tamara England, a former volunteer of the US Peace Corps, for the donation of a large amount of literature, and E. Temrazyan, who supported the implementation of the initiative, emphasizing the importance and significance of such initiatives from the point of view of ensuring the educational and scientific requirements of the YSU Ijevan branch.