ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի բնական գիտությունների ֆակուլտետի ուսանողներ Դիանա Մելիքբեկյանը, Հայկ Մելիքսեթյանը, Էրիկ Քամալյանը և Սերգեյ Սիմոնյանը ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի դասախոս Լիանա Ծատուրյանի ղեկավարությամբ, հոկտեմբերի 25-ին «Սիներջի Ինթերնեյշնլ Սիսթեմզ» Հայաստանի մասնաճյուղում մասնակցեցին JS Conf Armenia կոնֆերանսին։
Կոնֆերանսը նվիրված էր JavaScript ծրագրավորման լեզվի կիրառական հարցերին և ներկայում տեղի ունեցող կարևոր միտումներին, որոնք հնարավորություն ունեն կիրառվելու նորագույն տեխնոլոգիաների և արհեստական բանականության արդիական խնդիրների լուծման մեջ։ Մասնակիցները հնարավորություն ունեցան լսել ոլորտի առաջատար մասնագետների զեկույցները՝ ինչպես Հայաստանից, այնպես էլ արտերկրից։
JSConf-2025-ին մասնակցությունը իր թեմատիկայով և մասնակցության մակարդակով առաջինը լինելով՝ հնարավորություն տվեց ծանոթանալ առաջատար ընկերությունների և ծրագրավորողների ներկայացրած այն ուղղություններին, որոնք այսօր կազմում են առաջատար տեխնոլոգիական ոլորտի հիմքը։
Մասնակցությունը կարևոր աջակցություն դարձավ ԵՊՀ ԻՄ բնական գիտությունների ֆակուլտետի ուսանողներին՝ մասնագիտական հիմնարար գիտելիքների կիրառման և մոտիվացիայի առումով, ինչը կխթանի և կապահովի ժամանակակից մասնագիտական գիտելիքների ձեռքբերմանը։ Բացի այդ, այն առիթ դարձավ հաջորդ տարվա փետրվար ամսին նախատեսված փոքր ծրագրային նախագծի նախապատրաստական աշխատանքների մեկնարկի համար։

Students of the Faculty of Natural Sciences of Ijevan Branch of YSU (Diana Melikbekyan, Hayk Meliksetyan, Erik Kamalyan and Sergey Simonyan), led by Liana Tsaturyan, a lecturer at Ijevan Branch of YSU, participated in the JS Conf Armenia conference on October 25 at the Armenian branch of “Synergy International Systems”.
The conference was dedicated to the application issues of the JavaScript programming language and the important trends currently taking place, which have the potential to be used in solving modern technologies and current problems of artificial intelligence. The participants had the opportunity to listen to reports from leading specialists in the field, both from Armenia and abroad.
Participation in JSConf-2025, being the first in terms of its topic and level of participation, provided an opportunity to get acquainted with the directions presented by leading companies and programmers, which today form the basis of the leading technological sector.
The participation was an important support for the students of the Faculty of Natural Sciences of YSU IB in terms of the application of professional fundamental knowledge and motivation, which will stimulate and ensure the acquisition of modern professional knowledge. In addition, it became an opportunity to launch the preparatory work for a small software project scheduled for February next year.