ԵՊՀ ԻՄ պրակտիկայի կազմակերպման և շահակիցների հետ համագործակցության բաժինը 2025 թ. հոկտեմբերի 30-ից մինչև նոյեմբերի 5-ը Բերդի, Դիլիջանի, Իջևանի ավագ դպրոցների, Իջևանի վարժարանի, Վերին Կարմիրաղբյուրի, Հաղարծնի միջնակարգ դպրոցների աշակերտների համար կազմակերպել է դասախոսություններ և քննարկումներ՝ ըստ աշակերտների կրթական նպատակների և հետաքրքրությունների։
Հանդիպումներին մասնակցել են ԵՊՀ ԻՄ Ուսում­նամեթոդական վարչության պետ Ա.Դավթ­յանը, Պրակտիկայի կազմակերպման և շահակիցների հետ համագործակցության բաժնի վարիչ, Տուրիզմի կառավարման և մշակութաբանության ամբիոնի ասիստենտ, պ․գ․թ․ Լ.Բեգինյանը, նույն բաժնի տեսուչ Ա. Սարգսյանը, Օտար լեզուների ամբիոնի պրոֆեսոր, բ․գ․թ․ Ա․Չուբարյանը, դոցենտ, բ․գ․թ․ Ն․Մարտիրյանը, Հայոց պատմության և հասարակագիտության ամբիոնի դոցենտ, պ․գ․թ․ Վ․Ալեքսանյանը, դոցենտ, պ․գ․թ․ Ա․Ազատյանը, Հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի դոցենտ, բ․գ․թ․ Կ․Պողոսյանը,  Ընդհանուր մաթեմատիկայի և բնագիտության ամբիոնի դոցենտ, ֆ․մ․գ․թ․ Ա․Մարգարյանը։
Հանդիպումների ընթացքում մասնաճյուղի դասախոսները տնօրենների և ուսուցիչների մասնակցությամբ 9-12-րդ դասարանների աշակերտների համար դասախոսություններ են իրականացրել «Պատմություն», «Ֆիզիկա», «Հայոց լեզու», «Ռուսաց լեզու», «Անգլերեն», «Տեխնոլոգիա» և այլ առարկաների շրջանակներում: Դասախոսությունների համար ընտրվել են ծրագրային, արդիական, նաև դպրոցականների համար հետաքրքրություն ու մոտիվացիա առաջացնող մի շարք թեմաներ, իսկ դասախոսությունների ավարտին կատարվել են քննարկումներ, մտքերի փոխանակումներ։
Համալսարանի ներկայացուցիչները՝ ՈՒՄՎ պետ Ա․Դավթյանը և ՊԿՇՀ բաժնի վարիչ Լ․Բեգինյանը, 10-րդ դասարանցիներին ներկայացրել են մասնաճյուղի հնարավորություններն ու զարգացման հեռանկարները, պատասխանել աշակերտներին հետաքրքրող հարցերին։
Հանդիպումներն ընթացել են ակտիվ երկխոսությունների մթնոլորտում։  ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղը պատրաստ է շարունակել համագործակցությունը մարզի դպրոցների հետ, իսկ դպրոց-համալսարան համագործակցությունը սերտացնելու նպատակով աշակերտներին առաջարկվել է ճանաչողական այցով լինել մասնաճյուղում:

The Department of Organization of Internship and Cooperation with Stakeholders of YSU IB, according to the educational goals and interests of the pupils, organized lectures and discussions for schoolchildren of Berd, Dilijan, Ijevan high schools, Ijevan College, Verin Karmiraghbyur, Haghartsin secondary schools from October 30 to November 5, 2025.
The meetings were attended by the Head of the YSU IB Educational and Methodological Department A. Davtyan, Head of the Department of Organization of Internship and Cooperation with Stakeholders, Assistant Professor of the Chair of Tourism Management and Culturology, PhD L. Beginyan, Specialist of the same department A. Sargsyan, Professor of the Chair of Foreign Languages, PhD A. Chubaryan, Associate Professor, PhD N. Martiryan, Associate Professor of the Chair of Armenian History and Social Sciences, PhD V. Aleksanyan, Associate Professor, PhD A. Azatyan, Associate Professor of the Chair of Armenian Language and Literature, PhD K. Poghosyan, Associate Professor of the Chair of General Mathematics and Natural Sciences, PhD A. Margaryan.
During the meetings, the branch's lecturers, with the participation of principals and teachers, gave lectures to pupils in grades 9-12 in the subjects of "History", "Physics", "Armenian Language", "Russian Language", "English", "Technology" and others. A number of topics that were relevant, current, and also of interest and motivation for schoolchildren were selected for the lectures, and at the end of the lectures, discussions and exchanges of ideas were held.
The representatives of the university, the head of the Department of Education A. Davtyan and the head of the Department of OICS L. Beginyan, presented the opportunities and development prospects of the branch to the 10th graders, and answered the questions of interest to the pupils.
The meetings took place in an atmosphere of active dialogue. The Ijevan branch of YSU is ready to continue cooperation with the schools of the region, in order to strengthen school-university cooperation, the pupils were offered a familiarization visit to the branch.