ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում ս.թ. նոյեմբերի 29-ին Մ. Մ. Օթարյանի նախագահությամբ կայացավ Գիտական խորհրդի նիստ, որին մասնակցում էին ԵՊՀ ԻՄ գիտխորհրդի անդամները, այդ թվում՝ ԵՊՀ զարգացման և նորարարության գծով պրոռեկտոր Միքայել Հովհաննիսյանը:
Գիտխորհրդի նիստում քննարկվեցին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի՝ 2025 թ. ընդունելության արդյունքներին (առկա և հեռակա ուսուցում), 2026 թ. եկամուտների և ծախսերի նախահաշվին (բյուջե), մասնաճյուղի շրջանավարտների վերաբերյալ արտաքին շահակիցների՝ 2024-2025 թթ. կարծիքների ուսումնասիրությանը, ԵՊՀ ԻՄ ընդհանուր տնտեսագիտության ամբիոնի ասիստենտ, տնտեսագիտության թեկնածու Արթուր Մուրադյանին ԵՊՀ գիտական խորհրդում դոցենտի գիտական կոչում ստանալու համար երաշխավորելուն և միջնորդելուն վերաբերող հարցեր:
Հաստատվեցին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի ֆակուլտետների (Հումանիտար գիտությունների, Տնտեսագիտության, Բնական գիտությունների և Կիրառական արվեստի) կանոնակարգերը, ԵՊՀ ԻՄ գրադարանի կանոնադրությունը և գրադարանից օգտվելու կանոնները:
Ըստ կրթական ծրագրերի՝ մանրամասն ներկայացվեցին մասնաճյուղի՝ 2025 թ. ընդունելության արդյունքները (առկա և հեռակա ուսուցում) և նախորդ չորս ուստարիների (2021-22, 2022-23, 2023-24, 2024-25) արդյունքների համեմատական վերլուծությունը:
Արդյունքների համաձայն՝ 2025-26 ուստարում, նախորդի հետ համեմատած, ունենք դիմորդների ընդհանուր թվի աճ: Այս ուստարում ընդունվել է 260 դիմորդ (նախորդ ուստարվա 231-ի փոխարեն), որից առկա ուսուցման բակալավրիատ ընդունվել է 193-ը (նախորդ ուստարվա 182-ի փոխարեն), հեռակա ուսուցման բակալավրիատ՝ 29-ը (23-ի փոխարեն), հեռակա ուսուցման մագիստրատուրա՝ 38-ը (26-ի փոխարեն):
Այս հարցի կապակցությամբ ԵՊՀ զարգացման և նորարարության գծով պրոռեկտոր Մ. Հովհաննիսյանի կողմից առաջարկվեց, որ մասնաճյուղի կողմից իրականացված Տավուշի մարզի աշխատաշուկայի ուսումնասիրության արդյունքներից ելնելով՝ առաջիկայում քննարկվի ԵՊՀ ԻՄ-ում նոր կրթական ծրագրեր ներդնելու հնարավորության հարցը:
ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի՝ 2026 թ. եկամուտների և ծախսերի նախահաշվի (բյուջե) վերաբերյալ մասնավորապես նշվեց, որ վերջինիս հոդվածների ցուցանիշները կազմվել են 2025 թ. նախահաշվի կատարողականի ցուցանիշների, ինչպես նաև կանխատեսումների և պլանավորման վրա: 2026 թ. եկամուտները և ծախսերը հավասարակշռված են (դրանք երկուսն էլ կազմում են 654.900,0 մլն. ՀՀ դրամ): Եկամուտների 48 %-ը կազմում են վճարովի ուսուցման ծառայություններից գոյացած դրամական միջոցները: Ծախսերի 64 %-ը «Աշխատանքի վարձատրությանն ուղղվող միջոցներ և դրան հավասարեցված վճարումներ»-ն են: Ըստ նոր բյուջեի՝ առաջնահերթ են ԵՊՀ ԻՄ բնական գիտությունների ֆակուլտետի մասնաշենքի վերանորոգման և նոր մարզասրահի ստեղծման համար նախատեսված ծախսերը:
ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի՝ 2026 թ. եկամուտների և ծախսերի տարեկան նախահաշվի նախագիծը հավանության արժանացավ Գիտխորհրդի անդամների կողմից, և որոշվեց այն ներկայացնել Երևանի պետական համալսարան՝ հաստատման:
ԵՊՀ ԻՄ շրջանավարտների վերաբերյալ արտաքին շահակիցների՝ 2024-2025 թթ. կարծիքների ուսումնասիրության հարցը ներկայացնելիս նշվեց, որ տվյալ ուսումնասիրությունն իրականացնում է Պրակտիկայի կազմակերպման և շահակիցների հետ համագործակցության բաժինն առցանց հարցման միջոցով:
2025 թ. հարցման ընտրահատվածում ներառվել են մարզի 130 գործատու կազմակերպությունների՝ ներառյալ բանկերի, դպրոցների, հյուրատների, հասարակական կազմակերպությունների և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ղեկավարները, որոնցից հարցմանը մասնակցել է 68-ը (ընդհանուր ընտրահատվածի 52.30%-ը):
Գործատուները գնահատել են վերջին հինգ տարվա ընթացքում աշխատանքի ընդունված և ԵՊՀ ԻՄ շրջանավարտ հանդիսացող 258 աշխատակցի աշխատանքային արդյունքները, որոնցից 201-ը (77․90%-ը) աշխատում է իր մասնագիտությամբ: Այս տվյալները վկայում են, որ շրջանավարտների մասնագիտական կողմնորոշումը և պատրաստվածությունը մեծամասամբ համապատասխանում են աշխատաշուկայի պահանջներին:
Ըստ հարցման արդյունքների՝ ԵՊՀ ԻՄ շրջանավարտների մասնագիտական պատրաստվածությունը բարձր (4 և 5) է գնահատել 68 գործատուներից 61-ը (89.70%-ը), գործնական հմտությունները՝ 59-ը (86.76%-ը), մասնագիտական խոսքը՝ 58-ը (85.29%-ը):
ԵՊՀ ԻՄ շրջանավարտների ինքնադրսևորման կարողությունները՝ մասնավորապես հաղորդակցվելու ունակությունները, բարձր (4 և 5) է գնահատել 68 գործատուներից 66-ը (97.05%-ը) և այլն:
Հարցման ընթացքում ուսումնասիրվել է նաև մասնաճյուղի հեղինակությունը կազմակերպությունում և բնակավայրում: Մասնակից 68 գործատուներից 66-ը (97.05%-ը) մասնաճյուղի հեղինակությունը բարձր (4 և 5) է գնահատել իրենց կազմակերպությունում, իսկ 67-ը (98.52%-ը)՝ իրենց բնակավայրում:
Այն հարցին, թե խորհուրդ կտան մեր շահակիցներն իրենց մերձավորներին և ընկերներին դիմել ԵՊՀ ԻՄ, դրական է պատասխանել հարցման մասնակիցներից 67-ը (98.52%-ը): Այս ցուցանիշը բավականին բարձր է և վկայում է այն մասին, որ տարածաշրջանում մասնաճյուղի կրթական գործունեության մասին կարծիքը բարձր է:
Ամփոփելով ուսումնասիրության արդյունքները՝ Պրակտիկայի կազմակերպման և շահակիցների հետ համագործակցության բաժինը ներկայացրեց շրջանավարտների ուսուցումը բարելավելու վերաբերյալ առաջարկություններ և հավելեց, որ բաժինը հարցման արդյունքները կտրամադրի մասնագիտական ամբիոններին և ուսանողներին (ՈՒԳԸ և ՈՒԽ)՝ դրանք ուսումնասիրելու և կրթական ծրագրերի կատարելագործմանն ուղղված գործընթացներում հաշվի առնելու նպատակով:
Գիտխորհրդի նիստում անցկացված փակ, գաղտնի քվեարկության արդյունքների համաձայն՝ որոշվեց դոցենտի գիտական կոչում ստանալու համար երաշխավորել ԵՊՀ ԻՄ ընդհանուր տնտեսագիտության ամբիոնի ասիստենտ, տնտեսագիտության թեկնածու Արթուր Մուրադյանին, միջնորդել ԵՊՀ գիտական խորհրդին՝ նրան շնորհել դոցենտի գիտական կոչում և համապատասխան առաջարկով դիմել ՀՀ ԲՈԿ:

On November 29, a meeting of the Academic Council was held at Ijevan branch of YSU under the chairmanship of M. M. Otaryan, which was attended by members of the YSU IB Academic Council, including YSU Vice-Rector for Development and Innovation Mikael Hovhannisyan.
The meeting of the Academic Council discussed the results of YSU Ijevan branch admission in 2025 (on-site and off-site learning), the 2026 income and expenditure estimate (budget), the study of the opinions of external stakeholders about the branch's graduates in 2024-2025, and the recommendation and mediation of Artur Muradyan, Assistant Professor of the Department of General Economics of YSU IB, Candidate of Economics, to the YSU Academic Council for the academic title of Associate Professor.
The regulations of the faculties of Ijevan branch of YSU (Humanities, Economics, Natural Sciences and Applied Arts), the charter of the YSU IB Library and the rules for using the library were approved.
According to educational programs, the branch's 2025 admission results (on-site and off-site learning) and a comparative analysis of the results of the previous four academic years (2021-22, 2022-23, 2023-24, 2024-25) were presented in detail.
According to the results, in the 2025-26 academic year, compared to the previous one, we have an increase in the total number of applicants. This academic year, 260 applicants were admitted (instead of 231 in the previous academic year), of which 193 were admitted to the on-site bachelor's degree (instead of 182 in the previous academic year), 29 to the off-site learning bachelor's degree (instead of 23), 38 to the off-site learning master's degree (instead of 26).
In connection with this issue, YSU Vice-Rector for Development and Innovation M. Hovhannisyan proposed that, based on the results of the labor market study of Tavush region conducted by the branch, the issue of the possibility of introducing new educational programs at YSU IB be discussed in the near future.
YSU Ijevan branch, in 2026 regarding the budget of income and expenses (budget), it was particularly noted that the indicators of the latter articles were compiled on the basis of the performance indicators of the 2025 budget, as well as forecasts and planning. In 2026, income and expenses are balanced (they both amount to 654,900.0 million AMD). 48% of income is made up of funds generated from paid educational services. 64% of expenses are “Funds allocated to remuneration and payments equivalent to it”. According to the new budget, the priorities are the expenses for the renovation of the building of the Faculty of Natural Sciences of YSU IB and the creation of a new gym.
The draft annual budget of income and expenses of the YSU Ijevan branch for 2026 was approved by the members of the Academic Council, and it was decided to submit it to Yerevan State University for approval.
Regarding the graduates of YSU IB, external stakeholders for 2024-2025 When presenting the opinion survey, it was noted that the study is being conducted by the Internship Organization and Stakeholder Engagement Department through an online survey.
The 2025 survey sample included the heads of 130 employer organizations in the region, including banks, schools, hotels, public organizations and local government bodies, of which 68 (52.30% of the total sample) participated in the survey.
Employers assessed the work results of 258 employees hired over the past five years and who are graduates of YSU IB, of whom 201 (77.90%) are working in their specialty. These data indicate that the professional orientation and preparation of graduates largely correspond to the requirements of the labor market.
According to the survey results, 61 out of 68 employers (89.70%) rated the professional preparation of YSU IB graduates as high (4 and 5), practical skills - 59 (86.76%), and professional speech - 58 (85.29%).
The self-expression abilities of YSU IB graduates, in particular, communication skills, were rated high (4 and 5) by 66 out of 68 employers (97.05%), etc.
The reputation of the branch in the organization and in the locality was also studied during the survey. 66 out of 68 participating employers (97.05%) rated the reputation of the branch high (4 and 5) in their organization, and 67 (98.52%) in their locality.
When asked whether our stakeholders would recommend their relatives and friends to apply to YSU IB, 67 (98.52%) of the survey participants answered positively. This indicator is quite high and indicates that the opinion about the educational activities of the branch in the region is high.
Summing up the results of the study, the Department of Organization of Internship and Cooperation with Stakeholders presented recommendations on improving the training of graduates and added that the department will provide the survey results to professional departments and students (SSS and Student Council) for their study and consideration in the processes aimed at improving educational programs.
According to the results of a closed, secret vote held at the meeting of the Academic Council, it was decided to recommend Artur Muradyan, Assistant Professor of the Department of General Economics of the Yerevan State University, Candidate of Economics, for the academic title of Associate Professor, to mediate with the Academic Council of the Yerevan State University to award him the academic title of Associate Professor and to apply to the RA Academic Council with a corresponding proposal.