2026 թ. ապրիլի 2-ին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում կայացավ «Հայ-ֆրանսիական բարեկամություն և փոխանակում» միության անդամ Կատրին Լըսեմպլի հետ հանդիպում, որին ներկա էին ԵՊՀ ԻՄ տնօրեն Մ. Օթարյանը, տնօրենի խորհրդական Ա. Մակարյանը, Հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի դեկան Ն. Գրիգորյանը, Օտար լեզուների ամբիոնի ներկայացուցիչներ՝ «Ֆրանսերեն և գրականություն» կրթական ծրագրի ղեկավար Ռ. Միրզոյանը, դասախոս Ա. Հովհաննիսյանը, Ժ. Ղալթախչյանը, Անժելա Վանեսյանի անվան ֆրանկոֆոնիայի կենտրոնի պատասխանատու Մերի Գասպարյանը և ուսանողներ:
Հանդիպման նպատակը «Հայ-ֆրանսիական բարեկամություն և փոխանակում» միության կողմից ԵՊՀ ԻՄ «Ֆրանսերեն և գրականություն» կրթական ծրագրի ուսանողներին կրթաթոշակներ հանձնելն էր:
Միության ներկայացուցիչ Կատրին Լըսեմպլը հանդիպման մասնակիցներին ներկայացրեց ուսանողների կատարած աշխատանքները՝ դրանք համարելով խրախուսանքի արժանի:
Հանդիպման ընթացքում ելույթ ունեցավ ԵՊՀ ԻՄ տնօրեն Մ. Օթարյանը՝ մասնաճյուղի հետ սերտ համագործակցության համար գոհունակություն և շնորհակալություն հայտնելով «Հայ-ֆրանսիական բարեկամություն և փոխանակում» միությանը:
Հաջորդիվ Կատրին Լըսեմպլը կրթաթոշակներ հանձնեց «Ֆրանսերեն և գրականություն» կրթական ծրագրի վճարովի ուսուցման համակարգում սովորող 10 ուսանողուհիների՝ Հ. Ջանինյանին, Դ. Մելիքյանին, Մ. Խաչինյանին, Ա. Աղինյանին, Գ. Եգանյանին, Հ. Դավթյանին, Լ. Վարդանյանին, Թ. Էլլարյանին, Ա. Բլբուլյանին, Լ. Մադաթյանին, անվճար ուսուցման համակարգում սովորող 3 ուսանողուհիների՝ Մ. Քարտաշյանին, Է. Մկրտումյանին, Լ. Սարգսյանին, ովքեր ակտիվորեն նպաստել են Տավուշի մարզի դպրոցներում ֆրանսերենի զարգացմանը և տարածմանը:
Կրթաթոշակ ստացած ուսանողները ևս շնորհակալություն հայտնեցին՝ վստահեցնելով, որ մեծ եռանդով ու սիրով կշարունակեն աշխատել:

- Cooperation with the "Armenian-French Friendship and Exchange" Union continues
The purpose of the meeting was to award scholarships to students of the YSU IB "French Language and Literature" Educational Program by the "Armenian-French Friendship and Exchange" Union.
The representative of the Union, Catherine Lesemple, presented the students' work to the participants of the meeting, considering it worthy of encouragement.
During the meeting, the Director of the YSU IB M. Otaryan made a speech, expressing satisfaction and gratitude to the “Armenian-French Friendship and Exchange” Union for its close cooperation with the branch.
Next, Catherine Lesemple awarded scholarships to 10 students studying in the paid education system of the “French Language and Literature” educational program: H. Janinyan, D. Melikyan, M. Khachinyan, A. Aghinyan, G. Yeganyan, H. Davtyan, L. Vardanyan, T. Ellaryan, A. Blbulyan, L. Madatyan, and 3 students studying in the free education system: M. Kartashyan, E. Mkrtumyan, L. Sargsyan, who have actively contributed to the development and dissemination of French in the schools of the Tavush region.
The students who received the scholarships also expressed their gratitude, assuring that they will continue to work with great enthusiasm and love.