2026 թ. ապրիլի 7-ին Իջևանի «Վերնատուն» պատկերասրահում բացվեց ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի կիրառական արվեստի ֆակուլտետի դասախոսների և ուսանողների աշխատանքների ցուցահանդեսը՝ նվիրված Մայրության և գեղեցկության տոնին:
Ցուցահանդեսի հանդիսավոր բացմանը մասնակցում էին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի ղեկավարությունը, բուհի աշխատակիցներ և ուսանողներ, մարզային և քաղաքային իշխանությունների ներկայացուցիչներ, պատվավոր հյուրեր, արվեստագետներ, ուսուցիչներ, աշակերտներ և քաղաքացիներ:
Բացման խոսքով հանդես եկան ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի տնօրեն Մ․ Օթարյանը, Գծանկարի, գունանկարի և քանդակի ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար, դոցենտ, ՀՆՄ անդամ Հ. Ասատրյանը: Նրանք նշեցին, որ ցուցահանդեսը հիանալի հնարավորություն է նշելու գեղեցիկ սեռի ներկայացուցիչների տոնը, արվեստի լեզվով մեծարելու մեր մայրերին, ընդգծեցին նման նախաձեռնությունների կարևորությունը ոչ միայն համալսարանականների, այլև քաղաքացիների, արվեստասեր հասարակության կյանքում:
Ցուցահանդեսում ներկայացված էին բազմաժանր աշխատանքներ՝ գեղանկարչական գործեր, բնապատկերներ, նատյուրմորտներ, ապակենկարներ, խեցեգործական իրեր, բատիկա, կարպետ, գոբելեն, գրաֆիկական աշխատանքներ և այլն:
Աշխատանքները, որ իրականացված էին գլխավորապես դեկորատիվ և դասական արվեստի սկզբունքներով, ուշագրավ լուծումներով, այցելուներին գեղագիտական մեծ հաճույք պարգևեցին:

On April 7, 2026, an exhibition of works by lecturers and students of the Faculty of Applied Arts of the YSU Ijevan branch opened at Vernatun Gallery in Ijevan, dedicated to the Motherhood and Beauty Day.
The directorate of the YSU Ijevan branch, employees and students of the university, representatives of regional and city authorities, honored guests, artists, teachers, students and citizens participated in the grand opening of the exhibition.
The opening speech was delivered by the Director of the YSU Ijevan Branch M. Otaryan, Acting Head of the Department of Drawing, Painting and Sculpture, Associate Professor, Member of the Armenian National Union of Artists H. Asatryan. They noted that the exhibition is a great opportunity to celebrate the women’s day, to honor our mothers through the language of art, and emphasized the importance of such initiatives not only in the lives of university students, but also in the lives of citizens and art-loving society.
The exhibition featured works of various genres: paintings, landscapes, stained glass, ceramics, batik, carpets, tapestries, graphic works, etc.
The works, which were mainly carried out according to the principles of decorative and classical art, with remarkable solutions, gave visitors great aesthetic pleasure.
The exhibition dedicated to the holiday of motherhood and beauty will last for two weeks. Entry is free.