ԵՊՀ ԻՄ պրակտիկայի կազմակերպման և շահակիցների հետ համագործակցության բաժնի նախաձեռնությամբ և մասնաճյուղի դասախոսական կազմի մասնակցությամբ 2026 թ. ապրիլի 30-ից մինչև մայիսի 19-ը մարզի հանրակրթական տարբեր դպրոցներում իրականացվել է ակնարկային դասախոսությունների շարք:
Դասախոսությունները վարել են Հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի դոցենտներ, բան. գիտ. թեկնածուներ Ա. Սարհատյանը և Ա. Հասանյանը, Ընդհանուր մաթեմատիկայի և բնագիտության ամբիոնի դոցենտներ, ֆիզ.մաթ. գիտ. թեկնածուներ Ա. Մարգարյանը և Կ. Հովսեփյանը, Օտար լեզուների ամբիոնի դասախոսներ Ա. Սարգսյանը և Ա. Պարոնյանը, Հայոց պատմության և հասարակագիտության ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար, պ.գ.թ., դոցենտ Ա. Ազատյանը և դասախոս Վ․Պողոսյանը, Տուրիզմի կառավարման և մշակութաբանության ամբիոնի ասիստենտ Պ. Ասիլբեկյանը և պ.գ.թ., ասիստենտ Լ. Բեգինյանը:
Դրանք կազմակերպվել են՝ հաշվի առնելով դպրոցների կրթական պահանջները և հետաքրքրությունները․ դասախոսությունների թեմաների մի մասը ձևավորվել և ընտրվել է հենց դպրոցների առաջարկությունների հիման վրա:
ԵՊՀ ԻՄ պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի ներկայացուցիչները հանդես են եկել տարբեր ոլորտներին վերաբերող ակնարկային դասախոսություններով՝ անդրադառնալով ժամանակակից գիտության, կրթության և մասնագիտական զարգացման արդիական թեմաներին: Հանդիպումները կազմակերպվել են ինտերակտիվ ձևաչափով՝ ապահովելով աշակերտների ակտիվ մասնակցությունն ու անմիջական հաղորդակցությունը մասնագետների հետ:
Նախաձեռնությունը միտված է ամրապնդելու համալսարան-դպրոց համագործակցությունը, նպաստելու աշակերտների մասնագիտական կողմնորոշմանը և գիտելիքի տարածմանը կրթական տարբեր միջավայրերում:

On the initiative of the Department of Internship Organization and Cooperation with Stakeholders of YSU IB and with the participation of the branch's teaching staff, a series of briefing lectures was held in various secondary schools of the region from April 30 to May 19, 2026.
The lectures were given by associate professors of the Chair of Armenian Language and Literature, candidates of philological sciences A. Sarhatyan and A. Hasanyan, associate professors of the Chair of General Mathematics and Natural Sciences, candidates of physico-mathematical sciences A. Margaryan and K. Hovsepyan, lecturers of the Chair of Foreign Languages ​​A. Sargsyan and A. Paronyan, acting head of the Chair of Armenian History and Social Sciences, PhD, associate professor A. Azatyan and lecturer V. Poghosyan, assistant professor of the Chair of Tourism Management and Culturology P. Asilbekyan and PhD, assistant professor L. Beginyan.
The lectures were organized taking into account the educational needs and interests of schools; some of the lecture topics were formed and selected based on the suggestions of the schools themselves.
Representatives of the YSU IB teaching staff gave briefing lectures on various fields, touching on topics of modern science, education and professional development. The meetings were organized in an interactive format, ensuring the active participation of students and direct communication with specialists.
The initiative is aimed at strengthening university-school cooperation, contributing to the professional orientation of students and the dissemination of knowledge in various educational environments.