2026 թ․ մայիսի 23-ին Իջևանի Ս․ Սարգսյանի անվան համար 1 հիմնական դպրոցի 9-րդ դասարանի աշակերտները «Ֆիզիկա» առարկայի նախագծային աշխատանքի շրջանակներում այցելեցին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղ:
Այցի ընթացքում ԵՊՀ ԻՄ ընդհանուր մաթեմատիկայի և բնագիտության ամբիոնի դոցենտ, ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների թեկնածու Մ. Աթոյանը և դասախոս Գ. Գուլակյանը աշակերտներին ցուցաբերեցին մասնագիտական աջակցություն՝ նրանց ուղղորդելով նախագծային աշխատանքների կատարելագործման և ավարտական փուլերի կազմակերպման հարցերում:
Հանդիպումն անցավ ակտիվ և հետաքրքիր մթնոլորտում, մասնագետները պատասխանեցին աշակերտներին հետաքրքրող հարցերին:
Վերջում ԵՊՀ ԻՄ պրակտիկայի կազմակերպման և շահակիցների հետ համագործակցության բաժնի վարիչ Լ. Բեգինյանի ուղեկցությամբ աշակերտների համար կազմակերպվեց շրջայց մասնաճյուղում:
Ներկայացվեցին ԵՊՀ ԻՄ ֆակուլտետները, գործող կրթական ծրագրերն ու հնարավորությունները, ուսանողական կյանքի առանձնահատկությունները:

On May 23, 2026, 9th grade students of Ijevan S. Sargsyan Primary School No. 1 visited the Ijevan branch of YSU within the framework of project work in the subject "Physics".
During the visit, Associate Professor of the Department of General Mathematics and Natural Sciences of YSU IB, Candidate of Physical and Mathematical Sciences M. Atoyan and lecturer G. Gulakyan provided professional support to the students, guiding them in improving project work and organizing the final stages.
The meeting was held in an active and interesting atmosphere, the specialists answered the students’ questions.
At the end, a tour of the branch was organized for the students, accompanied by L. Beginyan, Head of the Department of Internship Organization and Cooperation with Stakeholders of YSU IB.
The faculties of YSU IB, current educational programs and opportunities, and the peculiarities of student life were presented.
The visit contributed to the professional orientation of the students and the strengthening of the university-school connection.