ԵՊՀ ԻՄ ուսումնամեթոդական վարչության ու Կրթական բարեփոխումների և որակի ապահովման բաժնի կողմից 2026 թ. ևս հավաքագրվել և վերլուծվում են ԵՊՀ ԻՄ առկա ուսուցման շրջանավարտների վերաբերյալ ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովների կարծիք-հաշվետվությունները, որոնց արդյունքները կիրառվում են որակավորման շնորհման գործընթացի կազմակերպման և իրականացման հետագա բարելավման նպատակով:
ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում մայիսին իրականացվել է 2025-26 ուստարվա առկա ուսուցման շրջանավարտների ամփոփիչ ատեստավորումը 11 մասնագիտության 12 կրթական ծրագրով՝ մայիսի 16-ին՝ «Զբոսաշրջություն», «Տարրական մանկավարժություն և մեթոդիկա», «Ռուսերեն և գրականություն», մայիսի 23-ին՝ «Հայոց լեզու և գրականություն», «Հոգեբանություն», «Ֆինանսներ (ըստ ոլորտի)», «Դիզայն», «Դեկորատիվ-կիրառական արվեստ», մայիսի 30-ին՝ «Պատմություն», «Ինֆորմատիկա և կիրառական մաթեմատիկա», «Անգլերեն և գրականություն», «Ֆրանսերեն և գրականություն»:
Ըստ հանձնաժողովների նախագահների՝ 2026 թ. ամփոփիչ ատեստավորման գործընթացը ԵՊՀ ԻՄ ղեկավարության, վարչական ստորաբաժանումների և մասնագիտական ամբիոնների կողմից կազմակերպվել և իրականացվել է բարձր մակարդակով, ըստ ժամանակացույցների, գործող կարգով ավարտական աշխատանքների համար նախատեսված չափանիշներին համապատասխան:
«Օտար լեզու և գրականություն» մասնագիտության («Ֆրանսերեն և գրականություն», «Անգլերեն և գրականություն» կրթական ծրագրերի) ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովը նախագահել է «Վ. Բրյուսովի անվան պետական համալսարան» հիմնադրամի անգլերենի հաղորդակցության ամբիոնի վարիչ, բ․գ․թ․, դոցենտ Լիլիթ Բադալյանը:
«Ֆրանսերեն և գրականություն» կրթական ծրագրի ամփոփիչ ատեստավորմանը մասնակցել է 5 շրջանավարտ և ստացել «գերազանց»:
Հանձնաժողովի նախագահի կարծիքով՝ ուսանողները դրսևորել են ֆրանսերենի բարձր իմացություն և հետազոտական կարողություններ: Նրանք հիմնականում պատշաճ կերպով ներկայացնում էին հետազոտության արդյունքները, նրանց խոսքը գրագետ էր, և ներկայացումը՝ հստակ:
Մասնագետների պատրաստման որակի հետագա բարելավման ուղղությամբ նախագահն առաջարկել է դասընթացների և ավարտական աշխատանքների շրջանակներում ներկայացնել ավելի արդիական թեմաներ՝ ընդգրկելով միջգիտակարգային հետազոտություններ, գործաբանական, ճանաչողական լեզվաբանության ոլորտներ:
«Անգլերեն և գրականություն» կրթական ծրագրի ամփոփիչ ատեստավորմանը մասնակցել է 30 շրջանավարտ. 10-ը ստացել է «գերազանց», 15-ը՝ «լավ», 5-ը՝ «բավարար»:
Ըստ հանձնաժողովի նախագահի՝ ավարտական աշխատանքների պաշտպանությունն իրականացվել է պատշաճ մակարդակով: Շրջանավարտները ներկայացրել են արդիական և հետաքրքիր թեմաներ: Ակնհայտ է, որ ուսանողների հետ տարվել է պատշաճ աշխատանք ամբիոնի վարիչի և դասախոսների կողմից: Նախագահը ցանկալի է համարել, որ ամբիոնն ավելի մեծ ուշադրություն դարձնի ուսանողների տեսական գիտելիքների և վերլուծական մտածողության զարգացման վրա՝ հաշվի առնելով արհեստական բանականության գործիքների լայնատարած կիրառման մարտահրավերները:
Նա առաջարկել է ավարտական աշխատանքների թեմաներն ընտրելիս հաշվի առնել նաև ուսանողների կարողությունները և լեզվի իմացության մակարդակը: Շրջանավարտների ձեռք բերած ուսումնառության ընդհանրական արդյունքների հետագա բարելավման ուղղությամբ առաջարկվել է ուսանողներին ավելի խորությամբ ներկայացնել լեզվաբանական միջգիտակարգերը:
«Ինֆորմատիկա և կիրառական մաթեմատիկա» կրթական ծրագրի ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովը նախագահել է «Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարան» հիմնադրամի կառավարման համակարգերի ամբիոնի պրոֆեսոր, տեխ․ գիտ․ դոկտոր Օլեգ Գասպարյանը:
Ամփոփիչ ատեստավորմանը մասնակցել է 23 շրջանավարտ. 10-ը ստացել է «գերազանց», 11-ը՝ «լավ», 2-ը՝ «բավարար»:
Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ ավարտական աշխատանքները հիմնականում թողել են լավ տպավորություն: Ուսանողների մակարդակը բավականին բարձր էր: Աշխատանքները ներկայացվել են գրագետ մասնագիտական լեզվով: Նրա կարծիքով՝ ընդհանուր առմամբ ավարտական աշխատանքների թեմաները հետաքրքիր էին և արդիական, իրականացված էին ամբողջությամբ: Այնուամենայնիվ, որոշ աշխատանքների վերնագրերը ոչ լիովին էին արտացոլում կատարած աշխատանքը, որը շատ ավելի բովանդակալից և ծավալուն էր:
Բոլոր աշխատանքներում առկա էր խնդիրների լուծումների ծրագրային իրականացում տեղեկատվական արդի տեխնոլոգիաներով: Սակայն որոշ դեպքերում աշխատանքները կշահեին, եթե խնդիրների իրականացումները կատարվեին ժամանակակից և համապատասխան ծրագրային փաթեթների կիրառմամբ: Նախագահի կարծիքով՝ շրջանավարտների մասնագիտական և ընդհանրական մակարդակը բավականին բարձր է, և նրանք պատրաստ են աշխատանքային գործունեություն ծավալելու մասնագիտական ոլորտում:
«Պատմություն» կրթական ծրագրի ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովը նախագահել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակա¬տարի գրասենյակի հայրենադարձների ինտեգրման վարչության պետ, պ․գ․թ․, դոցենտ Հովհաննես Ալեքսանյանը:
Ամփոփիչ ատեստավորմանը մասնակցել է 15 շրջանավարտ. 7-ը ստացել է «գերազանց», 8-ը՝ «լավ»:
Ըստ հանձնաժողովի նախագահի՝ ավարտական աշխատանքների պաշտպանությունը կազմակերպված էր պատշաճ, պահանջներին համապատասխան: Դրանք ունեին որոշակի գիտական նորույթ, առաջադրված խնդիրներն ուսումնասիրված և վերլուծված էին: Ավարտական աշխատանքները կազմված էին մասնագիտական գրականությունից օգտվելու, դրանք վերլուծելու հիման վրա, որն ի ցույց է դնում ուսանողների կարողությունների զարգացվածությունը: Աշխատանքները ներկայացվեցին պատշաճ, սահիկաշարով, գրագետ խոսքով, սակայն ինքնավստահության համար բանավոր խոսքի բարելավման շարունակական աշխատանքները ցանկալի են:
Մասնագետների պատրաստման որակի հետագա բարելավման ուղղությամբ նախագահն առաջարկել է հետևյալը.
• պարբերաբար ուշադրություն հատկացնել բանավոր խոսքին,
• խրախուսել ուսանողների հարցուպատասխանի պատրաստակամությունը,
• ակտիվ օգտագործել դիդակտիկ նյութեր,
• ներկայացումների ժամանակ հանդես բերել առաջարկություններ, չսահմանափակվել բացառապես եզրակացություններով:
«Դեկորատիվ-կիրառական արվեստ» և «Դիզայն» կրթական ծրագրերի ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովը գլխավորել է «Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարան» հիմնադրամի դիզայնի ամբիոնի դոցենտ Տիգրան Սոսոյանը:
«Դեկորատիվ-կիրառական արվեստ» կրթական ծրագրի ամփոփիչ ատեստավորմանը մասնակցել է 7 շրջանավարտ և ստացել է «գերազանց»:
Հանձնաժողովի նախագահը շեշտել է իր զարմանքը և ուրախությունը, որ դեկորատիվ-կիրառական արվեստը ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում ունի այդպիսի մեծ հաջողություններ: Նրա խոսքով՝ ուսանողների աշխատանքներն իրենց բարձր ճաշակով և մասնագիտական հմտությամբ գտնվում էին գերազանց կատարողական մակարդակում, և դա, իհարկե, դասախոսական կազմի բարձր որակի մասին է խոսում: Թեմաներն արդիական էին, գրագետ էին շարադրված:
Մասնագետների պատրաստման որակի հետագա բարելավման համար նախագահն առաջարկել է ավելի խորացնել և ավելացնել դեկորատիվ-կիրառական արվեստի խեցեգործության աշխատանքները, որոնք և՛ պահանջված են, և՛ ունեն կիրառման մեծ շրջանակներ:
Շրջանավարտների ձեռք բերած ուսումնառության ընդհանրական արդյունքների հետագա բարելավման ուղղությամբ առաջարկվել է շարունակել ընտրված ճանապարհը, և ավարտական աշխատանքները ևս լինեն կիրառական ոլորտի նմուշներ:
«Դիզայն» կրթական ծրագրի ամփոփիչ ատեստավորմանը մասնակցել է 6 շրջանավարտ. 5-ը ստացել է «գերազանց», 1-ը՝ «լավ»:
Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ ընդհանուր առմամբ ներկայացված էին հետաքրքիր աշխատանքներ, ընտրված էին ծավալով մեծ շինություններ, որոնք դժվար էին ուսանողների համար: Նա նպատակահարմար է համարել ընտրել ավելի փոքր տարածքներ, չվախենալ գունային լուծումների ժամանակ կոնտրաստային գույներից: Նա ընդգծել է կահույքի և ինտերիերում օգտագործվող այլ տարրերի սեփական լուծումների ներկայացման հնարավորությունը:
Շրջանավարտների ձեռք բերած ուսումնառության ընդհանրական արդյունքների հետագա բարելավման ուղղությամբ նախագահն առաջարկել է ընտրել ավելի փոքր ծավալների աշխատանքներ, փորձել գտնել այնպիսի օբյեկտի նախագիծ, որը պահանջարկ ունի տվյալ տարածաշրջանի համար:
«Ֆինանսներ (ըստ ոլորտի)» կրթական ծրագրի ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովը գլխավորել է Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի կառավարչական հաշվառման և աուդիտի ամբիոնի պրոֆեսոր, տ.գ.դ. Արմեն Ճուղուրյանը:
Ամփոփիչ ատեստավորմանը մասնակցել է 25 շրջանավարտ. 9-ը ստացել է «գերազանց», 10-ը՝ «լավ», 6-ը՝ «բավարար»:
Հանձնաժողովի նախագահը մասնագետների պատրաստման որակի հետագա բարելավման ուղղությամբ հիմնականում առաջարկել է՝
• առավել ուշադրություն դարձնել ստեղծարար մտածելակերպի զարգացմանը,
• շրջանավարտներին մատուցել քննադատական մտածողության հմտություններ,
• կենտրոնանալ գործնական կարողությունների զարգացման վրա,
• ավելացնել կանաչ կրթության չափաբաժինը ուսումնական ծրագրերում:
Ավարտական աշխատանքների թեմաների ընտրության կապակցությամբ նշվել է, որ թեմաները հնարավորինս ունենան տարածաշրջանային ուղղվածություն:
Շրջանավարտների ձեռք բերած ուսումնառության ընդհանրական արդյունքների հետագա բարելավման ուղղությամբ նախագահն առաջարկել է դրանք ուղղորդել հնարավորինս կիրառական ոլորտ:
«Հոգեբանություն» կրթական ծրագրի ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովը գլխավորել է ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի գիտահետազոտական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն, հ․գ․դ․, պրոֆեսոր Նաիրա Հակոբյանը:
Ամփոփիչ ատեստավորմանը մասնակցել է 9 շրջանավարտ. 8-ը ստացել է «գերազանց», 1-ը՝ «բավարար»:
Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ ավարտական աշխատանքների պաշտպանությունը կազմակերպված էր հավուր պատշաճի: Աշխատանքների թեմաները բնորոշվում էին արդիականությամբ ու հրատապություն ունեցող հետազոտություններով: Դրանք ամբողջությամբ համապատասխանում էին ներկայացվող պահանջներին:
Ուսանողները տիրապետում էին հետազոտությունների իրականացման հմտություններին ու կարողություններին, բանավոր խոսքին, որոնք տպավորություն էին գործում և հիմնավոր արդյունքներ էին ներկայացնում:
Ակնառու էին պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի գործադրած ջանքերը ավարտական աշխատանքների պատրաստման և վերջնարդյունքների ներկայացման առումով: Նախագահն առաջարկել է ավարտական աշխատանքերի իրականացման ընթացքում առավել մանրակրկիտ հետևել տեխնիկական պահանջներին:
«Հայոց լեզու և գրականություն» կրթական ծրագրի ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովը գլխավորել է Համահայկական գրողների միության նախագահ, բ․գ․թ․, դոցենտ Աբգար Ափինյանը:
Ամփոփիչ ատեստավորմանը մասնակցել է 7 շրջանավարտ և ստացել «գերազանց»:
Հանձնաժողովի նախագահը բուհում կատարվող աշխատանքը համարել է հիացմունքի արժանի և կարևորել է երիտասարդ կադրերի խրախուսման տարբեր մեխանիզմների կիրառումը, որպեսզի բուհի լավ շրջանավարտները (բոլորն անխտիր) ունենան իրենց մասնագիտությամբ աշխատանք գտնելու հնարավորություն:
Ավարտական աշխատանքների թեմաների ընտրության, շրջանավարտների կողմից դրանց իրականացման հետագա բարելավման ուղղությամբ նախագահը կարևոր է համարել համադրել լեզվաբանական և գրականագիտական գիտելիքները:
Շրջանավարտների ուսումնառության ընդհանրական արդյունքների հետագա բարելավման համար առաջարկվել է համապատասխան մասնագիտությամբ ձեռք բերված գիտելիքները զարգացնել և կիրառել հաջորդ աստիճանում՝ մագիստրատուրայում:
«Ռուսերեն և գրականություն» կրթական ծրագրի ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովը նախագահել է Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի ռուսաց լեզվի և նրա դասավանդման մեթոդիկայի ամբիոնի վարիչ, մ․գ․դ․, դոցենտ Նաիրա Դալյանը:
Ամփոփիչ ատեստավորմանը մասնակցել է 12 շրջանավարտ. 7-ը ստացել է «գերազանց», 4-ը՝ «լավ», 1-ը՝ «բավարար»:
Ավարտական աշխատանքների թեմաների ընտրության կապակցությամբ առաջարկվել է ընտրել մեթոդական և մանկավարժական ուղղվածությամբ արդիական թեմաներ: Մասնագետների պատրաստման որակի հետագա բարելավման ուղղությամբ հանձնաժողովի նախագահն առաջարկել է շարունակել հետազոտական աշխատանքները՝ առաջնորդվելով ժամանակակից մեթոդիկայի և պրակտիկայի հիմունքներով, օգտագործել նորագույն գիտական գրականություն, ավելի շատ ուշադրություն դարձնել տեխնիկական թերություններին: Շրջանավարտների ձեռք բերած ուսումնառության ընդհանրական արդյունքների հետագա բարելավման համար նա առաջարկել է օգտագործել ստացած գիտելիքները ապագա աշխատանքի շրջանակներում՝ որպես մանկավարժ:
«Տարրական մանկավարժություն և մեթոդիկա» կրթական ծրագրի ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովը գլխավորել է Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի մանկավարժության ամբիոնի դոցենտ, մ․գ․թ․ Գրետա Հակոբյանը:
Ամփոփիչ ատեստավորմանը մասնակցել է 14 շրջանավարտ. 11-ը ստացել է «գերազանց», 3-ը՝ «լավ»:
Ըստ հանձնաժողովի նախագահի՝ ավարտական աշխատանքներում պահպանված է տրամաբանական կառուցվածքը, նկատելի են ստեղծագործական լուծումներ և հետազոտական մոտեցումներ թեմայի հիմնախնդրի բացահայտման և լուծման ուղղությամբ, հետազոտության տվյալները հիմնականում արժանահավատ են: Հետագա բարելավման ուղղությամբ նպատակահարմար է համարվել, որ պահպանվեր հետազոտության նպատակ-խնդիրներ-եզրակացություններ տրամաբանական կապը, եզրակացությունները լինեին կառուցողական և արտացոլեին հետազոտության հիմնական արդյունքները, որոշ աշխատանքներում օգտագործվեին վերջին տարիների հրապարակումներ: Նախագահի կարծիքով՝ թեև ընտրված թեմաները հիմնականում արդիական էին, այդուհանդերձ ցանկալի կլիներ ավելի մեծ ուշադրություն դարձնել տեխնոլոգիական զարգացումների արդի միտումներին: Նաև առաջարկվել է առավել շեշտադրել չափորոշչահեն մոտեցումները, խորապես ուսումնասիրել առարկայական ծրագրերը և գործնական նյութերը մշակել ըստ հանրակրթական ռեսուրսների:
«Զբոսաշրջություն» կրթական ծրագրի ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովը նախագահել է «Վ. Բրյուսովի անվան պետական համալսարան» հիմնադրամի զբոսաշրջության և սերվիսի ամբիոնի ավագ դասախոս, տեխ. գիտ. թեկնածու Սմբատ Դավթյանը:
Ամփոփիչ ատեստավորմանը մասնակցել է 12 շրջանավարտ. 3-ը ստացել է «գերազանց», 9-ը՝ «լավ»:
Հանձնաժողովի նախագահի կարծիքով՝ առանձին աշխատանքներում առկա են յուրօրինակ լուծումներ, նորարարական և հետազոտական տարրեր, վերհանված խնդիրների համակողմանի ուսումնասիրություն և վերլուծություն: Ավարտական աշխատանքների իրականացման հետագա բարելավման ուղղությամբ նա առաջարկել է դուրս գալ Տավուշի մարզի սահմաններից և ուսումնասիրել համապետական խնդիրներ, իսկ մասնագետների պատրաստման որակի հետագա բարելավման համար առաջարկել է ուսումնական ծրագրում ներառել նոր առարկա՝ «Տուրիստական քարտեզագրություն և աշխարհագրական տեղեկատվական համակարգեր»:

In 2026, YSU IB Educational and Methodological Department and the Educational Reforms and Quality Assurance Department have collected and analyzed the opinions and reports of the final attestation committees on the graduates of the on-site studies at YSU IB, the results of which are used to further improve the organization and implementation of the qualification awarding process.
In May, the final attestation of graduates of the 2025-26 academic year was carried out at the YSU Ijevan branch in 12 educational programs of 11 specialties: on May 16: "Tourism", "Elementary Pedagogy and Methodology", "Russian Language and Literature", on May 23: "Armenian Language and Literature", "Psychology", "Finance (by field)", "Design", "Decorative and Applied Arts", on May 30: "History", "Informatics and Applied Mathematics", "English and Literature", "French and Literature".
According to the chairmen of the committees, the 2026 final attestation process was organized and carried out at a high level by the leadership of the YSU IB, administrative departments and professional chairs, according to schedules, in accordance with the standards for graduation works in force.
The final attestation commission for the specialty “Foreign Language and Literature” (French and Literature, English and Literature educational programs) was chaired by Lilit Badalyan, PhD, Associate Professor, Head of the Department of English Communication of the “V. Bryusov State University” Foundation.
5 graduates participated in the final attestation of the “French and Literature” educational program and received “excellent”.
According to the chairman of the commission, the students demonstrated high knowledge of French and research skills. They mainly presented the results of the research properly, their speech was literate, and the presentation was clear.
In order to further improve the quality of training of specialists, the chairman proposed to present more modern topics within the framework of courses and graduation theses, including interdisciplinary research, pragmatics, and cognitive linguistics.
30 graduates participated in the final attestation of the “English and Literature” educational program. 10 received "excellent", 15 received "good", and 5 received "satisfactory".
According to the chairman of the committee, the defense of the final theses was carried out at the proper level. The graduates presented topical and interesting topics. It is obvious that the head of the department and lecturers carried out proper work with the students. The chairman considered it desirable that the department pay more attention to the development of students' theoretical knowledge and analytical thinking, taking into account the challenges of the widespread use of artificial intelligence tools.
He suggested that when choosing the topics of the final theses, students' abilities and language proficiency should also be taken into account. In order to further improve the general learning outcomes achieved by the graduates, it was suggested that linguistic interdisciplinary disciplines be introduced to the students in more depth.
The final attestation committee of the “Informatics and Applied Mathematics” educational program was chaired by Oleg Gasparyan, Professor of the Department of Management Systems of the “National Polytechnic University of Armenia” Foundation, Doctor of Technical Sciences.
23 graduates participated in the final attestation. 10 received "excellent", 11 - "good", 2 - "satisfactory".
The Chairman of the Commission noted that the graduation works mainly left a good impression. The level of the students was quite high. The works were presented in a competent professional language. In his opinion, in general, the topics of the graduation works were interesting and relevant, and were fully implemented. However, the titles of some works did not fully reflect the work done, which was much more meaningful and extensive.
All works contained software implementation of problem solutions using modern information technologies. However, in some cases, the works would have benefited if the implementation of the problems had been carried out using modern and appropriate software packages. According to the Chairman, the professional and general level of the graduates is quite high, and they are ready to engage in professional activities.
The final attestation commission of the “History” educational program was chaired by the Head of the Repatriates Integration Department of the Office of the Chief Commissioner for Diaspora Affairs of the Prime Minister’s Office of the Republic of Armenia, PhD, Associate Professor Hovhannes Aleksanyan.
15 graduates participated in the final attestation. 7 received “excellent”, 8 received “good”.
According to the chairman of the commission, the defense of the graduation theses was organized properly, in accordance with the requirements. They had a certain scientific novelty, the problems posed were studied and analyzed. The graduation theses were compiled on the basis of using professional literature, analyzing them, which demonstrates the development of students’ abilities. The works were presented properly, in a slide show, in a competent speech, however, continuous work on improving oral speech is desirable for self-confidence.
The chairman proposed the following in order to further improve the quality of training of specialists:
• regularly pay attention to oral speech,
• encourage students' willingness to ask questions,
• actively use didactic materials,
• make suggestions during presentations, do not limit yourself exclusively to conclusions.
The final attestation commission for the "Decorative and Applied Arts" and "Design" educational programs was headed by Tigran Sosoyan, associate professor of the Design Department of the "National University of Architecture and Construction of Armenia" Foundation.
7 graduates participated in the final attestation of the "Decorative and Applied Arts" educational program and received "excellent".
The chairman of the commission emphasized his surprise and joy that decorative and applied arts have such great successes in the Ijevan branch of YSU. According to him, the students' works, with their high taste and professional skills, were at an excellent performance level, and this, of course, speaks of the high quality of the teaching staff. The topics were relevant, they were written competently.
In order to further improve the quality of training of specialists, the President proposed to deepen and increase the work of decorative and applied art ceramics, which are both in demand and have a wide range of applications.
In order to further improve the general learning outcomes achieved by graduates, it was proposed to continue the chosen path, and the final works should also be examples of the applied field.
6 graduates participated in the final certification of the “Design” educational program. 5 received “excellent”, 1 received “good”.
The Chairman of the Commission noted that in general, interesting works were presented, large-scale buildings were selected, which were difficult for students. He considered it advisable to choose smaller areas, not to be afraid of contrasting colors in color solutions. He emphasized the possibility of presenting one's own solutions for furniture and other elements used in the interior.
In order to further improve the general learning outcomes achieved by graduates, the President proposed to choose smaller-scale works.
In order to further improve the general learning outcomes of the graduates, the President suggested directing them to the most applied field.
The final attestation commission of the “Psychology” educational program was headed by the Deputy Director for Research of the International Scientific and Educational Center of the NAS RA, Doctor of Sciences, Professor Naira Hakobyan.
9 graduates participated in the final attestation. 8 received “excellent”, 1 received “satisfactory”.
The Chairman of the Commission noted that the defense of the final theses was organized properly. The topics of the works were characterized by modern and urgent research. They fully met the requirements.
The students possessed the skills and abilities to conduct research, oral speech, which made an impression and presented solid results.
The efforts of the teaching staff in terms of preparing the final theses and presenting the final results were outstanding. The President suggested that the technical requirements be followed more carefully during the implementation of the final theses.
The final attestation commission of the “Armenian Language and Literature” educational program was headed by the President of the Pan-Armenian Writers’ Union, PhD, Associate Professor Abgar Apinyan.
7 graduates participated in the final attestation and received “excellent”.
The Chairman of the Commission considered the work being done at the university to be admirable and emphasized the importance of using various mechanisms to encourage young personnel so that good graduates of the university (all without exception) have the opportunity to find work in their specialty.
In the direction of selecting the topics of the final theses and further improving their implementation by graduates, the President considered it important to combine linguistic and literary knowledge.
In order to further improve the general results of the graduates' studies, it was proposed to develop and apply the knowledge acquired in the relevant specialty at the next level, in the master's degree.
The final attestation commission of the "Russian Language and Literature" educational program was chaired by the Head of the Department of Russian Language and Teaching Methods of the Armenian State Pedagogical University named after Kh. Abovyan, Doctor of Philosophy, Associate Professor Naira Dalyan.
12 graduates participated in the final attestation. 7 received "excellent", 4 - "good", 1 - "satisfactory".
In connection with the selection of topics for graduation works, it was proposed to choose modern topics with a methodological and pedagogical orientation. In order to further improve the quality of training of specialists, the chairman of the commission proposed to continue research work, guided by the principles of modern methodology and practice, to use the latest scientific literature, and to pay more attention to technical shortcomings. For further improvement of the general learning outcomes of the graduates, he suggested using the knowledge gained in the framework of future work as a teacher.
The final attestation commission of the “Elementary Pedagogy and Methodology” educational program was headed by Associate Professor of the Department of Pedagogy of the Armenian State Pedagogical University named after Kh. Abovyan, PhD Greta Hakobyan.
14 graduates participated in the final attestation. 11 received “excellent”, 3 received “good”.
According to the chairman of the commission, the logical structure is preserved in the graduation works, creative solutions and research approaches to the identification and solution of the topic problem are noticeable, the research data are mainly reliable. For further improvement, it was considered advisable to preserve the logical connection of the research goal-problems-conclusions, the conclusions were constructive and reflected the main results of the research, and publications of recent years were used in some works. According to the President, although the selected topics were mostly relevant, it would be desirable to pay more attention to current trends in technological developments. It was also suggested to emphasize standards-based approaches, deeply study subject programs, and develop practical materials based on general education resources.
The final attestation commission of the “Tourism” educational program was chaired by Smbat Davtyan, senior lecturer of the Department of Tourism and Service of the “V. Brusov State University” Foundation, candidate of technical sciences.
12 graduates participated in the final attestation. 3 received “excellent”, 9 received “good”.
According to the chairman of the commission, individual works contain unique solutions, innovative and research elements, comprehensive study and analysis of the identified problems. In order to further improve the implementation of graduation works, he proposed to go beyond the borders of Tavush region and study national problems, and to further improve the quality of training of specialists, he proposed to include a new subject in the curriculum: “Tourism Cartography and Geographic Information Systems”.