2026 թ. հունիսի 6-13-ն ընկած ժամանակահատվածում ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում իրականացվեց 2025-2026 ուսումնական տարվա հեռակա ուսուցման շրջանավարտների ամփոփիչ ատեստավորումը՝ բակալավրի 5 և մագիստրատուրայի 1՝ «Գործարար վարչարարություն (կառավարում)» կրթական ծրագրերով:
Հունիսի 6-ին կայացավ «Տարրական մանկավարժություն և մեթոդիկա», «Պատմություն», հունիսի 12-13-ին՝ «Գործարար վարչարարություն (կառավարում), «Ֆինանսներ (ըստ ոլորտի)», «Զբոսաշրջություն» և «Հոգեբանություն» կրթական ծրագրերի շրջանավարտների ամփոփիչ ատեստավորումը:
Ըստ հանձնաժողովների նախագահների՝ ԵՊՀ ԻՄ 2026 թ. հեռակա ուսուցման ամփոփիչ ատեստավորման գործընթացը կազմակերպվել և իրականացվել է հավուր պատշաճի, ըստ ժամանակացույցների, գործող կարգերով ավարտական աշխատանքների և մագիստրոսական թեզերի համար նախատեսված չափանիշներին համապատասխան:
«Տարրական մանկավարժություն և մեթոդիկա» կրթական ծրագրի ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովը նախագահում էր Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի մանկավարժության ամբիոնի դոցենտ, մ․գ․թ․ Գրետա Հակոբյանը:
Ամփոփիչ ատեստավորմանը մասնակցած 21 շրջանավարտներից 14-ը ստացավ «գերազանց», 7-ը՝ «լավ»:
«Պատմություն» կրթական ծրագրի ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովը գլխավորում էր ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի հայրենադարձների ինտեգրման վարչության պետ,  պ․գ․թ․, դոցենտ Հովհաննես Ալեքսանյանը:
Ամփոփիչ ատեստավորմանը մասնակցած 13 շրջանավարտներից 1-ը ստացավ է «գերազանց», 6-ը՝ «լավ», 1-ը՝ «բավարար», 5-ը՝ «անբավարար»:
«Կառավարում» մասնագիտության («Գործարար վարչարարություն (կառավարում)» ԿԾ) մագիստրոսական ծրագրի ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովը նախագահում էր Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի կառավարչական հաշվառման և աուդիտի ամբիոնի դոցենտ, տ.գ.թ․ Աննա Պարսյանը:
Ամփոփիչ ատեստավորմանը մասնակցած 8 շրջանավարտներից 5-ը ստացավ «գերազանց», 3-ը՝ «լավ»:
«Ֆինանսներ (ըստ ոլորտի)» կրթական ծրագրի ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովը գլխավորում էր Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի կառավարչական հաշվառման և աուդիտի ամբիոնի պրոֆեսոր, տ.գ.դ. Արմեն Ճուղուրյանը:
Ամփոփիչ ատեստավորմանը մասնակցած 42 շրջանավարտներից 8-ը ստացավ «լավ», 26-ը՝ «բավարար», 8-ը՝ «անբավարար»:
«Զբոսաշրջություն» կրթական ծրագրի ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովը նախագահում էր «Վ. Բրյուսովի անվան պետական համալսարան» հիմնադրամի զբոսաշրջության և սերվիսի ամբիոնի ավագ դասախոս, տեխ. գիտ. թեկնածու Սմբատ Դավթյանը:
Ամփոփիչ ատեստավորմանը մասնակցած 24 շրջանավարտներից 4-ը ստացավ «լավ», 20-ը՝ «բավարար»:
«Հոգեբանություն» կրթական ծրագրի ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովը գլխավորում էր ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի գիտահետազոտական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն, հ․գ․դ․, պրոֆեսոր Նաիրա Հակոբյանը:
Ամփոփիչ ատեստավորմանը մասնակցած 24 շրջանավարտներից 8-ը ստացավ «գերազանց», 7-ը՝ «լավ», 9-ը՝ «բավարար»:
Բակալավրի և մագիստրոսի որակավորում ստանալու առթիվ ԵՊՀ ԻՄ տնօրենության և ողջ անձնակազմի անունից շնորհավորում ենք 2025-26 ուստարվա հեռակա ուսուցման մեր շրջանավարտներին և նրանց ցանկանում մեծ հաջողություններ ու ձեռքբերումներ աշխատանքում և անձնական կյանքում, ամենայն բարիք:

In the period from June 6-13, 2026, the final attestation of the graduates of distance learning of the 2025-2026 academic year was carried out at the YSU Ijevan branch, with 5 bachelor's and 1 master's degree programs: "Business Administration (Management)".
On June 6, the final attestation of the graduates of the "Elementary Pedagogy and Methodology", "History" educational programs was held, and on June 12-13, the final attestation of the graduates of the "Business Administration (Management), "Finance (by field)", "Tourism" and "Psychology" educational programs was held.
According to the chairmen of the committees, the final attestation process of distance learning of YSU IB 2026 was organized and carried out properly, according to the schedules, in accordance with the current procedures and in accordance with the standards for graduation works and master's theses.
The final attestation committee of the “Elementary Pedagogy and Methodology” educational program was chaired by Greta Hakobyan, Associate Professor of the Department of Pedagogy of the Armenian State Pedagogical University named after Kh. Abovyan.
Out of 21 graduates who participated in the final attestation, 14 received “excellent”, 7 received “good”.
The final attestation committee of the “History” educational program was headed by Hovhannes Aleksanyan, Associate Professor, Head of the Repatriates Integration Department of the Office of the Chief Commissioner for Diaspora Affairs of the Prime Minister’s Office of the Republic of Armenia.
Out of 13 graduates who participated in the final attestation, 1 received “excellent”, 6 received “good”, 1 received “satisfactory”, and 5 received “unsatisfactory”.
The final certification committee for the master's program in the "Management" specialty ("Business Administration (Management)" MA) was chaired by Anna Parsyan, Associate Professor of the Department of Management Accounting and Auditing of the Armenian State University of Economics.
Of the 8 graduates who participated in the final certification, 5 received “excellent”, 3 received “good”.
The final certification committee for the “Finance (by sector)” educational program was headed by Professor of the Department of Management Accounting and Auditing of the Armenian State University of Economics, Doctor of Economics Armen Chughuryan.
Of the 42 graduates who participated in the final certification, 8 received “good”, 26 received “satisfactory”, and 8 received “unsatisfactory”.
The final certification committee for the “Tourism” educational program was chaired by Smbat Davtyan, Senior Lecturer at the Department of Tourism and Service of the “V. Brusov State University” Foundation, Candidate of Technical Sciences.
Of the 24 graduates who participated in the final certification, 4 received “good”, 20 received “satisfactory”.
The final certification commission of the “Psychology” educational program was headed by the Deputy Director for Research of the International Center for Scientific and Educational Studies of the NAS RA, Doctor of Sciences, Professor Naira Hakobyan.
Out of 24 graduates who participated in the final certification, 8 received “excellent”, 7 received “good”, and 9 received “satisfactory”.
On behalf of the YSU IB Directorate and the entire staff, we congratulate our graduates of the 2025-26 academic year on receiving their bachelor’s and master’s degrees and wish them great success and achievements in their work and personal lives.