2026 թ. հունիսի 26-ին ԵՊՀ Սարգիս և Մարի Իզմիրլյանների անվան գրադարանի մի խումբ աշխատակիցներ փորձի փոխանակման և մասնագիտական գրականության նվիրատվության նպատակով այցելեցին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղ:
ԵՊՀ ԻՄ-ում շրջայցից, գրադարանի սպասարկման և ընթերցասրահի աշխատանքային պայմաններին ծանոթանալուց հետո գրադարանային գործի մասնագետների հետ իրականացվեց կլոր սեղան-քննարկում, որին մասնակցեց ԵՊՀ ԻՄ տնօրենի խորհրդական Անուշավան Մակարյանը: Քննարկման ընթացքում արծարծվեցին մասնագիտական և գեղարվեստական գրականության սպասարկման, կորած և արդիականությունը կորցրած գրականության դուրս գրման, միջազգային գիտատեղեկատվական շտեմարաններից օգտվելու խթանման հարցեր:
ԵՊՀ ԻՄ գրադարանի վարիչ Վ․ Պողոսյանը, ներկայացնելով բուհի գրադարանի հնարավորություններն ու աշխատանքային պայմանները, շնորհակալություն հայտնեց Մայր բուհի գրադարանին՝ մշտապես ԵՊՀ ԻՄ գրադարանի կողքին լինելու, մեծաքանակ գրականությամբ ապահովելու, ծրագրային և մեթոդական աջակցություն ցուցաբերելու համար: Վերջինս առանձնակի կարևորեց մեծաքանակ մասնագիտական և ուսումնամեթոդական գրականության, ինչպես նաև գրադարանային ծրագրային ապահովման և մեթոդական ուղեցույցների տրամադրումը, ինչն էապես նպաստել է մասնաճյուղի գրադարանի արդյունավետության բարձրացմանը:
Իր խոսքում ԵՊՀ ԻՄ տնօրենի խորհրդական Ա․ Մակարյանը նշեց գրադարանի ձևավորման և կայացման ընթացքում առկա խոչընդոտների հաղթահարման գործում ԵՊՀ ղեկավարության և գրադարանի ակտիվ աջակցության մասին: Ա․ Մակարյանը հույս հայտնեց, որ նման այցերը կդառնան կանոնավոր՝ թույլ տալով ավելի արագ արձագանքել գրադարանային ոլորտի նոր մարտահրավերներին և փոխանակել լավագույն փորձը:
Այցերն առավել արդյունավետ դարձնելու համար առաջարկվեցին մի քանի լրացուցիչ ուղղություններ.
• Վարպետության դասեր ուսանողների համար. գրադարանային ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործման, մատենագիտական հղումների ձևակերպման և հետազոտական աշխատանքների համար տեղեկատվության որոնման հմտությունների զարգացման դասընթացներ:
• Մասնագիտական սեմինար-հանդիպումներ գրադարանավարների համար՝ նվիրված գրադարանային նոր ծրագրերին, թվայնացման գործընթացներին և ժամանակակից գրադարանային կառավարման մոտեցումներին:
• Համատեղ թվային հարթակի ստեղծում՝ էլեկտրոնային ռեսուրսների և հազվագյուտ հրատարակությունների միասնական կատալոգի համար, ինչը թույլ կտա մեծացնել մատչելիությունը ինչպես ուսանողների, այնպես էլ դասախոսների համար:
Մայր բուհի գրադարանի աշխատակիցների այցը ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղ ավելի հագեցած և տպավորիչ  դարձնելու նպատակով կազմակերպվեց Իջևանի քաղաքային այգում և գետափնյա փողոցում շրջայց, որից հետո հյուրերն այցելեցին Մակարվանք:
Այս այցելությունը ևս մեկ անգամ ցույց տվեց, որ Մայր բուհի և մասնաճյուղի միջև կապերն ամուր են, և նորարարական մոտեցումների ու փոխըմբռնման հիման վրա շարունակվում է գրադարանային համակարգի զարգացումը:

On June 26, 2026, a group of employees of the YSU Sargis and Marie Izmirlian Library visited the YSU Ijevan branch to exchange experience and donate professional literature.
After a tour of the YSU IB Library, familiarization with the working conditions of the library service and reading room, a round table discussion was held with library specialists, in which Anushavan Makaryan, Advisor to the Director of the YSU IB, participated. During the discussion, issues of servicing professional and fiction literature, writing off lost and outdated literature, and promoting the use of international scientific and information databases were raised.
The Head of the YSU IB Library, V. Poghosyan, presenting the capabilities and working conditions of the university library, thanked the Alma Mater Library for always being by the side of the YSU IB Library, providing it with a large amount of literature, and providing programmatic and methodological support. The latter particularly emphasized the provision of a large number of professional and educational-methodological literature, as well as library software and methodological guides, which significantly contributed to increasing the efficiency of the branch library.
In his speech, YSU IB Director's Advisor A. Makaryan noted the active support of the YSU leadership and the library in overcoming the obstacles during the formation and establishment of the library. A. Makaryan expressed hope that such visits will become regular, allowing for a faster response to new challenges in the library sector and the exchange of best practices.
Several additional directions were proposed to make the visits more effective.
• Master classes for students: courses on the effective use of library resources, the formulation of bibliographic references, and the development of information search skills for research work.
• Professional seminar-meetings for librarians, dedicated to new library programs, digitization processes, and modern library management approaches.
• Creation of a joint digital platform for a unified catalog of electronic resources and rare publications, which will allow increasing accessibility for both students and lecturers.
In order to make the visit of the Alma Mater library staff to the YSU Ijevan branch more saturated and impressive, a tour of the Ijevan city park and the riverside street was organized, after which the guests visited Makarvank.
This visit once again showed that the ties between the Alma Mater and the branch are strong, and the development of the library system continues based on innovative approaches and mutual understanding.