2024 թ. դեկտեմբերի 11-ին ԵՊՀ ԻՄ-ում գործող «Ամերիկյան գրադարան և դասընթացների կենտրոն»-ում «Հայոց լեզու և գրականություն» կրթական ծրագրի ուսանողները մասնակցեցին «Ես և իմ մասնագիտությունը» թեմայով բաց դաս-սեմինարին, որը վարում էր Հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի ասիստենտ, բ.գ.թ. Սիրանուշ Հովհաննիսյանը:
Բաց դասի ընթացքում ուսանողներին ներկայացվեցին մասնագիտական ուղին ընտրելու սկզբունքները, մասնագիտական կայացման ճանապարհին հանդիպող դժվարությունները և դրանք հաղթահարելուն ուղղված քայլերը: Խոսվեց բարձրագույն ուսման ժամանակ և դրան հաջորդող  հիասթափությունների մասին, որոնք առաջանում են ավարտական կուրսում սովորող ուսանողների շրջանում: Մասնավորապես ընդգծվեց, որ նմանատիպ հիասթափություններն առաջանում են ապագայի հանդեպ եղած անորոշության զգացումից, ինչն էլ իր հերթին բխում է մասնագիտական բարձրագույն կրթություն ստանալիս հեռահար ճշգրիտ նպատակների տարտամությունից: Ըստ այդմ՝ խորհուրդ տրվեց ուսանողներին հստակ սահմանել այն նպատակը, որին պետք է հասցնի ընտրված ճանապարհը:
Ս. Հովհաննիսյանն անդրադարձավ նաև այն հուսադրող մոլորություններին, թե հնարավոր է անմիջապես բուհական կրթությունից հետո հասնել մասնագիտական կայացման, լավ եկամուտի և հեղինակավոր մասնագիտական աշխատանքի: Այս առիթով ուսանողներին ներկայացվեց, թե ինչ է մասնագիտության պահանջվածությունը, թե ինչպես կարելի է մասնագետների հսկայական բանակի մեջ սեփական տեղն ու դերը գտնել, թե ինչքան կարևոր են բազմազան ու հիմնավոր գիտելիքների կուտակումը և ինքնակրթությունը:
Բանասիրության տեսանկյունից ժամանակակից աշխատաշուկային անդրադառնալով՝ Ս. Հովհաննիսյանը խոսեց կադրային լճացման խնդրի, դրա առաջացման պատճառների և մասնագիտական բացառիկ արտադրանք տալու ներուժի զարգացման մասին: Անդրադարձ կատարվեց գիտական ժամանակակից ուղղվածությունների նշանակությանը դասական գիտության համատեքստում, մասնագետի համապատասխանեցմանը ժամանակի գիտակրթական ձևաչափերին, մասնագետի և սեփական մասնագիտության ներդաշնակությանը: Վերջին դրույթների հիման վրա բացատրվեց նախաավարտական դեպրեսիաների պատճառը: Ս. Հովհաննիսյանը խոսեց նաև սկսնակ մասնագետի բարձր նկրտումների մասին, այդ նկրտումների և տարատեսակ խոչընդոտների առերեսման պատճառով առաջացող նահանջների մասին:
Կարևորվեցին մասնագիտական կեցվածքը, յուրաքանչյուր պարտադիր փուլի անցումից առաջացող բնական, բայց անհարկի մեծամտության հաղթահարումը և բարդ իրականության հետ առճակատումից արժանապատիվ կերպով դուրս գալու համար անհրաժեշտ որակների մշակումը: Ուսանողներին ներկայացվեց այն տարածված խնդիրը, երբ որպես բարձրագույն կրթություն մատուցվող մասնագիտությունը ընտանիքի, հարազատների կողմից անհատից որոշակի սպասումների կամ նույնիսկ պարտադրանքի ազդեցությամբ է ձեռք բերվում, և դա հետագայում խնդիր է առաջացնում կա՛մ ունենալ համարձակություն և շրջադարձ կատարել, կա՛մ պարզապես դուրս մնալ մասնագիտական կայացման ընթացքից: Հատուկ անդրադարձ եղավ անհատական, անձնային անհրաժեշտ որակներին և գործընկերային փոխհարաբերություններին:
Ս. Հովհաննիսյանը մի շարք անձնական օրինակներով ներշնչեց ուսանողներին, որ ցանկացած դժվարություն կոչված է նպատակասլաց և համառ մասնագետին ավելի լավը դարձնելու, ուստի բոլոր բարդ իրադրությունների մեջ անհրաժեշտ է հիշել գլխավոր նպատակը և սահմանել նոր նպատակներ՝ յուրացնելով նոր գիտելիքներ և հմտություններ:

On December 11, 2024 at the “American Library and Training Center” of the YSU IB, students of the “Armenian Language and Literature” educational program participated in an open class-seminar on the topic “Me and My Profession”, which was conducted by the Assistant Professor of the Department of Armenian Language and Literature, candidate of philological sciences Siranush Hovhannisyan.
During the open class, the students were introduced to the principles of choosing a professional path, the difficulties encountered on the path to professional development, and the steps to overcome them. The participants spoke about the disappointments during and after higher education that arise among students in their final year. In particular, it was emphasized that such disappointments arise from a sense of uncertainty about the future, which in turn stems from the lack of long-term, precise goals when receiving professional higher education. Accordingly, students were advised to clearly define the goal to which the chosen path should lead.
S. Hovhannisyan also touched upon the hopeful fallacies that it is possible to achieve professional success, good income and prestigious professional work immediately after university education. On this occasion, the students were introduced to what the demand for a profession is, how one can find one's place and role in the vast army of specialists, how important the accumulation of diverse and solid knowledge and self-education are.
Referring to the modern labor market from the perspective of philology, S. Hovhannisyan spoke about the problem of personnel stagnation, the reasons for its occurrence and the development of the potential for providing exceptional professional products. The significance of modern scientific directions in the context of classical science was touched upon, the adaptation of a specialist to the scientific and educational formats of the time, the harmony of a specialist and his own profession. Based on the latter provisions, the cause of pre-graduation depressions was explained. S. Hovhannisyan also spoke about the high aspirations of a novice specialist, about the setbacks arising due to these aspirations and the confrontation with various obstacles.
The importance of professional posture, overcoming the natural but unnecessary arrogance arising from the passage of each mandatory stage, and the development of the necessary qualities to emerge with dignity from the confrontation with a complex reality were emphasized. The students were presented with the widespread problem when a profession offered as higher education is acquired under the influence of certain expectations or even coercion from the individual by the family, relatives, and this later creates a problem of either having the courage and making a turn, or simply being left out of the process of professional development. Special attention was paid to the necessary individual, personal qualities and partnership relationships. S. Hovhannisyan inspired the students with a number of personal examples that any difficulty is intended to make a purposeful and persistent specialist better, therefore, in all difficult situations, it is necessary to remember the main goal and set new goals, mastering new knowledge and skills.