2025 թ. փետրվարի 19-ին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի գրադարանում տեղի ունեցավ ցուցահանդես-քննարկում, որը կազմակերպվել էր ԵՊՀ ԻՄ գրադարանի և Հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի համատեղ նախաձեռնությամբ։ Ներկա էին բուհի պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի ներկայացուցիչներ, տարբեր ֆակուլտետների ուսանողներ։
Բացման խոսքով հանդես եկավ գրադարանի վարիչ Վլադիմիր Պողոսյանը՝ մասնավորապես նշելով․ «Փետրվարի 19-ը՝ Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան օրը, 2008 թվականից Գրողների միության նախագահ Լևոն Անանյանի նախաձեռնությամբ և ՀՀ Կառավարության որոշմամբ նշվում է որպես Գիրք նվիրելու օր։ Այս օրը ևս մեկ առիթ և հնարավորություն է արժևորելու գիրքն ու գրադարանը, գիրքն ու ընթերցողին։ Ժամանակի ընթացքում փոխվել են գրքի և գրադարանի մասին պատկերացումները, գործառույթներն ու նշանակությունը, սակայն գրքի և գիտելիքի փոխանցման տպագիր միջոցների նշանակությունն անխախտելի է, որի վկայությունն է գրատպության ծավալների ընդլայնումն ու ժամանակակից գրքի նկատմամբ հանրայի վերաբերմունքը։ Արդիականացման միտումները չեն շրջանցում նաև գրադարաններն ու հանրային տարածքները, և մենք պետք է պատրաստ լինենք գրադարանների փոխակերպմանն ու հարմարեցմանը նոր ընթերցողին ու նրա ուսումնագիտական պահանջներին»։
Քննարկման ընթացքում ելույթ ունեցավ նաև Մանկավարժության և հոգեբանության ամբիոնի պրոֆեսոր, հ.գ.դ. Վլադիմիր Կարապետյանը՝ իր խոսքում ընդգծելով, որ խորհրդային տարիների համեմատությամբ փոխվել են գրադարանն ու նրա ընթացողը, վերաբերմունքը գիտելիքի հիմնական աղբյուրի նկատմամբ, քանի որ տեխնոլոգիաները հատում են բոլոր տարածքային սահմանները և հնարավորություն ընձեռում հետազոտողին օգտվելու գիտաչափական բազմաբնույթ շտեմարաններից, իր գիտական արտադրանքը ներկայացնելու գիտական հանրությանը, ստանալու ինդեքսավորում և իր միտքն ու գաղափարները փոխանցելու օտարերկրյա գիտնականներին։
Քննարկմանն ակտիվ մասնակցություն ունեցան Հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնակատար, պ.գ.թ., դոցենտ Ն․ Գրիգորյանը, Մանկավարժության և հոգեբանության ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար, մ.գ.թ., դոցենտ Լ. Հարությունյանը, Հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի դոցենտներ, բան. գիտ. թեկնածուներ Ա․ Սարհատյանը և Լ․ Թումանյանը, Հայոց պատմության և հասարակագիտության ամբիոնի դոցենտ, պ.գ.թ. Ա․ Ազատյանը։ Ա․ Սարհատյանը մասնավորապես նշեց, որ գիրքն ու գրադարանը չեն կորցրել իրենց դերակատարումը գիտակից ու գրագետ քաղաքացի ձևավորելու գործում։
Ուսանողները քննարկման ընթացքում հարցադրումներ կատարեցին՝ բանախոսներից ստանալով իրենց հետաքրքրող հարցերի պատասխանները։

On February 19, 2025, an exhibition-discussion was held in the library of the Ijevan branch of YSU, which was organized by the joint initiative of the YSU IB Library and the Faculty of Humanities. Representatives of the university's teaching staff and students of different faculties were present.
The head of the library, Vladimir Poghosyan, made an opening speech, noting in particular: “February 19, the birthday of Hovhannes Tumanyan, has been celebrated as Book Giving Day since 2008, on the initiative of the President of the Writers' Union Levon Ananyan and by the decision of the Government of the Republic of Armenia. This day is another occasion and opportunity to appreciate the book and the library, the book and the reader. Over time, the ideas, functions and significance of the book and the library have changed, but the significance of the book and printed means of knowledge transfer is inviolable, as evidenced by the expansion of the volume of printing and the public's attitude towards the modern book. Modernization trends do not bypass libraries and public spaces, and we must be ready to transform and adapt libraries to the new reader and their academic needs."
During the discussion, Professor of the Chair of Pedagogy and Psychology, Doctor of Sciences Vladimir Karapetyan also spoke, emphasizing in his speech that compared to the Soviet years, the library and its process, as well as the attitude towards the main source of knowledge, have changed, as technologies cross all territorial borders and provide the researcher with the opportunity to use various scientific databases, present his scientific product to the scientific community, receive indexing, and convey his thoughts and ideas to foreign scientists.
The discussion was actively attended by the Acting Dean of the Faculty of Humanities, PhD, Associate Professor N. Grigoryan, the Acting Head of the Department of Pedagogy and Psychology, PhD, Associate Professor L. Harutyunyan, Associate Professors of the Department of Armenian Language and Literature, Candidates of Philology A. Sarhatyan and L. Tumanyan, Associate Professor of the Department of Armenian History and Social Sciences, PhD A. Azatyan. A. Sarhatyan, in particular, noted that books and libraries have not lost their role in forming a conscious and literate citizen.
During the discussion, students asked questions and received answers to their questions from the speakers.