ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղ էին այցելել Սմոլենսկի պետական համալսարանի գրականության և ժուռնալիստիկայի ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Իրինա Ռոմանովան և նույն ամբիոնի պրոֆեսոր Լարիսա Պավլովան:
Այցելության նպատակը ԵՊՀ ԻՄ հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի «Ռուսաց լեզու և գրականություն» կրթական ծրագրի ուսանողների համար «Հայկական տեքստը ռուսական գրականության մեջ» թեմայով դասախոսություն իրականացնելն էր:
Նախ տեղի ունեցավ ԵՊՀ ԻՄ տնօրեն Մ. Օթարյանի հետ Սմոլենսկի պետական համալսարանի պրոֆեսորների հանդիպումը, որին մասնակցում էին ԵՊՀ ԻՄ հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնակատար Ն. Գրիգորյանը, Օտար լեզուների ամբիոնի պրոֆեսոր, մ.գ.թ. Ս. Մինասյանը և նույն ամբիոնի դասախոս Ե. Շուվաևան: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին պրոֆեսորների այցի նպատակին և խնդիրներին, երկու բուհերի համագործակցությանը վերաբերող հարցեր, ապա պարոն Օթարյանը պրոֆեսորներ  Ի. Ռոմանովային և Լ. Պավլովային հանձնեց շնորհակալագրեր՝ արդյունավետ փոխգործակցության և մասնավորապես Սմոլենսկի համալսարանի և ԵՊՀ ԻՄ ներկայացուցիչների ակտիվ մասնակցությամբ իրականացված միջազգային համաժողովի կազմակերպման համար:
Այնուհետև Սմոլենսկի պետական համալսարանի պրոֆեսորները ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի ուսանողներին ներկայացրին «Հայկական տեքստը ռուսական պոեզիայում. ուսումնասիրության արդյունքները և հեռանկարները» խորագրով իրենց հետազոտության արդյունքները:
Իրինա Ռոմանովայի խոսքով՝ նախագծի հիմնական նպատակն էր ստեղծել առցանց ռեսուրս, որը հասանելի կլինի ինչպես մասնագետների՝ բանասերների, մշակութաբանների, այնպես էլ լայն լսարանի համար։
«Մենք փորձեցինք մեկ կայքում ներառել հնարավորինս շատ տեղեկատվություն՝ և՛ հանրամատչելի, և՛ նեղ մասնագիտական՝ գիտական։ Այդպես ստեղծվեց մեր կայքը, որն ինքնատիպ է իր էությամբ և նմանը չունի։ Այն էլեկտրոնային ձևով ներկայացնում է Հայաստանին նվիրված բոլոր բանաստեղծությունները՝ հեղինակների, գրության ամսաթվերի, հրապարակման վայրերի և ժամանակի նշումով։ Կայքն ունի որոնողական համակարգ, ինչպես նաև ներառում է բառարաններ և ցուցիչներ, որոնք թույլ են տալիս վերլուծել աշխարհի լեզվական պատկերը, այն, թե ինչպես է Հայաստանն արտացոլվում լեզվի մեջ», - նշեց Ռոմանովան։
Լարիսա Պավլովան առանձնացրեց հետևյալ հարցադրումը. «Ո՞ւմ և ինչի՞ն է ուղղված ռուս մարդու գիտակցությունը, երբ նա գրում է Հայաստանի մասին»։ Հայաստանի կերպարը ռուս գրականության մեջ՝ թե՛ դասական, թե՛ ժամանակակից, ուսումնասիրվել է ընկալման պրիզմայով՝ համի, գույնի և զգայական համաբանությունների միջոցով։ Հատուկ ուշադրություն է դարձվել 1915 թ․ Հայոց ցեղասպանության ողբերգությանն արձագանքող պոեզիային, երբ ռուս գրողները խորապես և զգայականորեն փոխանցել են հայ ժողովրդի ցավը։ Հետազոտությունը պայմանականորեն կոչվում է «Հայկական աշխարհի պոետիկական հանրագիտարան»։
«Քանի որ մեր վերլուծության կենտրոնում բառապաշարն է, մենք հանգեցինք այն մտքին, որ ուշադրության գլխավոր առարկան աշխարհի լեզվական պատկերն է։ Մենք սկսեցինք բառերի վերլուծությունից և դրանք մեկնաբանեցինք գրականագիտության, պատմության, մշակութաբանության և այլ գիտաճյուղերի համատեքստում։ Այդպես կազմվեց բառարանների համակարգ, որն ուղեկցում և մեկնաբանում է մեր եզրահանգումները», - հավելեց Իրինա Ռոմանովան։
Պրոֆեսորները բարձր գնահատեցին ԵՊՀ ԻՄ «Ռուսաց լեզու և գրականություն» կրթական ծրագրի ուսանողների գիտական հետաքրքրությունը, ովքեր մասնակցել են ս․թ․ մայիսի 14-16-ը Սմոլենսկի պետական համալսարանի կողմից կազմակերպած միջազգային համաժողովին՝ «Գրականության ուսումնասիրության արդի ուղիները» խորագրով: Երրորդ կուրսի ուսանողները պարգևատրվել են դիպլոմներով, իսկ դասախոս Ե. Շուվաևան՝ շնորհակալագրով՝ ելույթները պատրաստելիս ուսանողներին աջակցելու համար։ Լավագույն աշխատանքները կտպագրվեն Սմոլենսկի համալսարանի գիտական ամսագրում։
Հավելենք, որ միջոցառմանն ակտիվ մասնակցություն ունեցան Հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնակատար Ն. Գրիգորյանը, ԵՊՀ ԻՄ օտար լեզուների ամբիոնի պրոֆեսոր, մ.գ.թ. Ս. Մինասյանը, նույն ամբիոնի դոցենտ, բ.գ.թ. Մ. Զուրաբյանը և դասախոս Ե. Շուվաևան:

The Head of the Department of Literature and Journalism of Smolensk State University, Professor Irina Romanova, and Professor of the same department Larisa Pavlova visited Ijevan branch of YSU.
The purpose of the visit was to deliver a lecture on the topic "Armenian Text in Russian Literature" for students of the "Russian Language and Literature" educational program of the Faculty of Humanities of YSU IB.
First, the meeting of the professors of Smolensk State University with the Director of YSU IB M. Otaryan took place, in which the acting dean of the Faculty of Humanities of YSU IB N. Grigoryan, professor of the Department of Foreign Languages, S. Minasyan and lecturer of the same department E. Shuvaeva participated. During the meeting, the purpose and objectives of the professors' visit, issues related to the cooperation of the two universities were discussed, then Mr. Otaryan presented certificates of appreciation to professors I. Romanova and L. Pavlova for effective cooperation and, in particular, for organizing an international conference with the active participation of representatives of Smolensk University and the YSU IB.
Then, professors from Smolensk State University presented the results of their research entitled “Armenian Text in Russian Poetry: Research Results and Prospects” to the students of the Ijevan branch of YSU.
According to Irina Romanova, the main goal of the project was to create an online resource that would be accessible to both specialists - philologists, cultural historians, and a wide audience.
"We tried to include as much information as possible on one website, both publicly available and narrowly specialized - scientific. That's how our website was created, which is unique in its essence and has no equal. It presents all the poems dedicated to Armenia in electronic form, with an indication of the authors, dates of writing, places of publication and time. The website has a search engine, and also includes dictionaries and indexes that allow you to analyze the linguistic picture of the world, how Armenia is reflected in language," Romanova noted.
Larisa Pavlova singled out the following question: “To whom and what is the consciousness of a Russian person directed when he writes about Armenia?” The image of Armenia in Russian literature, both classical and modern, was studied through the prism of perception, through taste, color, and sensory analogies. Special attention was paid to poetry responding to the tragedy of the Armenian Genocide of 1915, when Russian writers deeply and emotionally conveyed the pain of the Armenian people. The research is conditionally called “Poetic Encyclopedia of the Armenian World.”
“Since the focus of our analysis is on vocabulary, we came to the conclusion that the main object of attention is the linguistic picture of the world. We started with the analysis of words and interpreted them in the context of literary studies, history, culturology and other branches of science. Thus, a system of dictionaries was created that accompanies and interprets our conclusions,” added Irina Romanova.
The professors highly appreciated the scientific interest of the students of YSU IB “Russian Language and Literature” educational program, who participated in the international conference “Modern Ways of Studying Literature” organized by Smolensk State University on May 14-16. The third-year students were awarded diplomas, and lecturer E. Shuvaeva was awarded a certificate of appreciation for assisting the students in preparing their speeches. The best works will be published in the scientific journal of Smolensk University.
Let us add that the event was actively attended by the Acting Dean of the Faculty of Humanities N. Grigoryan, Professor of the Department of Foreign Languages ​​of YSU IB, PhD S. Minasyan, Associate Professor of the same department, PhD M. Zurabyan, and Lecturer E. Shuvaeva.