2025 թ. հուլիսի 10-ին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում կայացավ Գիտական խորհրդի նիստ՝ Մ. Մ. Օթարյանի նախագահությամբ:
Նիստում հաստատվեցին 2025-2026 ուստարում ԵՊՀ ԻՄ ֆինանսական միջոցների հաշվին տրամադրվող անվանական կրթաթոշակների քանակն ու չափը, բակալավրի և մագիստրոսի կրթական ծրագրերը, Կրթական բարեփոխումների և որակի ապահովման, Ֆինանսական ռեսուրսների կառավարման բաժինների կանոնակարգերը:
Քննարկվեցին ԵՊՀ ԻՄ-ում ստացած կրթությունից շրջանավարտների բավարարվածության վերաբերյալ 2025 թ. հարցման արդյունքներին, ԵՊՀ ԻՄ սովորողների պրակտիկայի կազմակերպման գործընթացին, ԵՊՀ ԻՄ մանկավարժության և հոգեբանության ամբիոնի պրոֆեսոր, հ․գ․թ․ Ռ․ Աղուզումցյանի խմբագրությամբ «Մասնագիտական կողմնորոշում» ուղեցույցը հրատարակման երաշխավորելուն վերաբերող հարցեր:
ԵՊՀ ԻՄ-ում ստացած կրթությունից շրջանավարտների բավարարվածության վերաբերյալ 2025 թ. հարցման արդյունքների մասին զեկուցեց մասնաճյուղի տնօրենի խորհրդական, ԵՊՀ ԻՄ գիտական խորհրդին կից որակի կառավարման մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ա. Մակարյանը: Մասնավորապես նշվեց, որ ԵՊՀ ԻՄ ուսանողակենտրոն գործունեությունն ու թափանցիկ կառավարումը հնարավորություն են տալիս և՛ ներքին, և՛ արտաքին շահակիցներին մշտապես իրազեկված և տեղեկացված լինել բոլոր գործընթացներից, նաև դառանալ դրանց արդյունավետության գնահատման անմիջական մասնակիցներ և իրենց առաջարկներով աջակցել դրանց բարելավմանն ու զարգացմանը:
ԵՊՀ ԻՄ կրթական բարեփոխումների և որակի ապահովման բաժինը յուրաքանչյուր ուսումնական տարվա ընթացքում տարբեր մեխանիզմներով և ուսումնասիրություններով վերհանում է շահակիցների կարիքները և խնդիրները, հավաքագրում է նրանց առաջարկները, վերլուծում և տրամադրում համապատասխան ստորաբաժանումներին՝ լուծումներ առաջարկելու համար:
Հերթական ամենամյա ուսումնասիրությունն առցանց հարցման միջոցով իրականացվել է մասնաճյուղի՝ 2024-25 ուստարվա շրջանավարտների (բակալավրիատի և մագիստրատուրայի) շրջանում: Հարցման նպատակն էր պարզել շրջանավարտների բավարարվածությունը մասնաճյուղում ուսումնական գործընթացի կազմակերպումից և իրականացումից, պրակտիկաների կազմակերպումից, մատուցվող ծառայություններից և ռեսուրսներից, համալսարանական միջավայրից, գնահատման գործող համակարգից, գնահատման օբյեկտիվությունից և այլն:
Թե՛ բակալավրիատում, թե՛ մագիստրատուրայում գրանցվել են առցանց հարցումների տեսանկյունից մասնակցության բարձր ցուցանիշներ:
Հարցման արդյունքները մշակվել և ընդհանրացվել են ըստ ֆակուլտետների, ըստ կրթական ծրագրերի և գիտխորհրդի անդամներին են ներկայացվել միջին գնահատականներով կամ տոկոսներով:
Արդյունքների համաձայն՝ բակալավրիատում հարցման մասնակից ուսանողների 47.4%-ը պատրաստվում է շարունակել ուսումը: Հատկապես մեծ է ցանկությունը «Անգլերեն լեզու և գրականություն», «Հայոց լեզու և գրականություն», «Պատմություն», «Զբոսաշրջություն», «Ռուսաց լեզու և գրականություն» կրթական ծրագրերի շրջանավարտների դեպքում: Հարցման մասնակիցներից 36․8%-ն արդեն աշխատում է, որից 12%-ը՝ մասնագիտությամբ, իսկ ևս 24․8%-ն արդեն կողմնորոշված է աշխատանքի հարցում: Մագիստրատուրայում աշխատանքային զբաղվածության հարցի վերաբերյալ 2024 թ․ արդյունքները վկայում են, որ մեծ թվով շրջանավարտներ աշխատում են, սակայն միայն մի մասն է աշխատում մասնագիտությամբ: 2025 թվականին նկատվում է աշխատաշուկայում մասնագիտական զբաղվածության զգալի աճ՝ համեմատած 2024-ի հետ:
Հարցման արդյունքները ցույց են տալիս, որ ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի կողմից կոռուպցիոն ռիսկերի նվազման և կոռուպցիոն երևույթների դրսևորման բացառման համար իրականացվող աշխատանքներն արդարացված են: Այսպես՝ «Ուսումնառության ընթացքում հարկադրվա՞ծ եք եղել վճարել մասնավոր պարապմունքների համար գնահատական (ստուգարք) ստանալու նպատակով» հարցին 2024 և 2025 թվականներին բոլոր հարցվածները (100%) նշել են, որ մասնավոր պարապմունքների համար՝ գնահատական (ստուգարք) ստանալու նպատակով, հարկադրված վճարելու դեպքեր չեն եղել:
Բակալավրիատում հարցման մասնակից շրջանավարտների 94.4%-ը նշել է, որ խորհուրդ կտա իր մերձավորներին կրթություն ստանալ ԵՊՀ ԻՄ-ում, իսկ մագիստրատուրայում՝ շրջանավարտների 95%-ը:
Շրջանավարտների կողմից մասնաճյուղի համար նշված ուժեղ կողմերից են կրթության բարձր որակը, պրոֆեսիոնալ դասախոսական կազմը՝ օժտված հիանալի մարդկային որակներով, ղեկավարության սրտացավությունը, ուսանողակենտրոն մոտեցումը, վարձավճարների մատչելիությունը և այլն:
ԵՊՀ ԻՄ-ում ստացած կրթությունից շրջանավարտների բավարարվածության վերաբերյալ 2025 թ. հարցման արդյունքների մասին Ա. Մակարյանի հաղորդումն ընդունվեց ի գիտություն:
Հաջորդ հարցի՝ ԵՊՀ ԻՄ սովորողների պրակտիկայի կազմակերպման գործընթացի վերաբերյալ զեկուցեց Պրակտիկայի կազմակերպման և շահակիցների հետ համագործակցության (ՊԿՇՀ) բաժնի վարիչ Լ. Բեգինյանը: Ներկայացվեց, որ 2024-2025 ուստարում, ըստ բակալավրի և մագիստրատուրայի աշխատանքային ուսումնական պլանների, Պրակտիկայի կազմակերպման և շահակիցների հետ համագործակցության (ՊԿՇՀ) բաժնի կողմից կազմակերպվել է 49 պրակտիկա (ինը ուսումնական - 5՝ առկա ուսուցում, 4 հեռակա ուսուցում, տասներկու մանկավարժական - 8՝ առկա ուսուցում, 4՝ հեռակա ուսուցում, քսանութ մասնագիտական - 18՝ առկա ուսուցում, 10՝ հեռակա ուսուցում):
Պրակտիկաները կազմակերպվել են ըստ ժամանակացույցի և մասնագիտական ամբիոնների կողմից ՊԿՇՀ բաժին ներկայացված ծրագրերի:
Ուսումնական պրակտիկան կազմակերպվել է «Պատմություն», «Զբոսաշրջություն», «Դեկորատիվ-կիրառական արվեստ» և «Դիզայն» կրթական ծրագրերով: Գործընթացին մասնակցել է 122 ուսանող: Ուսումնական պրակտիկայի ընթացքում, կրթական ծրագրի կարիքներից ելնելով, ուսանողները որոշ տեսակի աշխատանքների կատարմամբ (հանձնարարված թեմաների ուսումնասիրություն, տեղեկատվության հավաքագրում, համակարգում, վերլուծում, ստեղծագործական աշխատանքների կատարում) զարգացրել են իրենց կարողությունները՝ ուղղված իրենց հետագա մասնագիտական գործունեությանը: Դրանք կազմակերպվել են մասնաճյուղում և մասնաճյուղից դուրս՝ ընդգրկելով տարբեր բնաշխարհագրական տարածքներ և օբյեկտներ: Ուսումնական պրակտիկաների ստուգարքների ամփոփմամբ ակադեմիական պարտք է կուտակել հեռակա ուսուցման «Պատմություն» կրթական ծրագրի 5 ուսանող:
Մանկավարժական (նաև մասնագիտական) պրակտիկաների ավարտին ՊԿՇՀ բաժնի կողմից կատարվել է արտաքին շահակիցների հարցում՝ նպատակ ունենալով պարզել արտաքին շահակիցների կարծիքը պրակտիկա անցած ուսանողների մասնագիտական և անձնային որակների վերաբերյալ:
Իրականացվել է նաև մասնագիտական պրակտիկայի վերաբերյալ ուսանողական հարցում e-learning.ysu.am համակարգի միջոցով՝ նպատակ ունենալով ստանալ հետադարձ կապ պրակտիկայի ամբողջ ընթացքի վերաբերյալ (սկսած նախապատրաստությունից մինչև ամփոփիչ գնահատում):
Ընդգծվեց, որ այդ գնահատականները կարևոր հիմք են ապագա կազմակերպչական և մեթոդական բարելավումների համար:
Նշվեց, որ ՊԿՇՀ բաժինը արտաքին շահակիցների և ուսանողական հարցման արդյունքների վերլուծությունը կտրամադրի մասնագիտական ամբիոններին՝ քննարկումներ կատարելու և համապատասխան որոշումներ կայացնելու համար:
ԵՊՀ ԻՄ սովորողների պրակտիկայի կազմակերպման գործընթացի մասին Լ. Բեգինյանի հաղորդումն ընդունվեց ի գիտություն:
Վերջին՝ ընթացիկ հարցի առնչությամբ նշվեց, որ ԵՊՀ ԻՄ մանկավարժության և հոգեբանության ամբիոնի պրոֆեսոր, հ․գ․թ․ Ռ․ Աղուզումցյանի խմբագրությամբ «Մասնագիտական կողմնորոշում» ուղեցույցը պատրաստվել է «Հոգեբանություն» կրթական ծրագրի այժմյան երրորդ կուրսի ուսանողների կողմից՝ որպես գիտահետազոտական ինքնուրույն աշխատանք և փորձարարական հոգեբանություն առարկայի հանձնարարական: Այն ուղղված է հոգեբանության և մանկավարժության մասնագիտությունների ուսանողներին, կարող է օգտակար լինել նաև միջնակարգ կրթության կազմակերպիչների համար: Ուղեցույցն անցել է սահմանված բոլոր ընթացակարգերով և հրատարակման երաշխավորվելու նպատակով ներկայացվել է ԵՊՀ ԻՄ գիտական խորհրդի քննարկմանը:
ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի գիտական խորհուրդը, ղեկավարվելով ԵՊՀ ԻՄ կանոնադրության 23-րդ կետի 17-րդ ենթակետով և Գիտական խորհրդի աշխատակարգի 4-րդ կետի 17-րդ ենթակետով, որոշեց ԵՊՀ ԻՄ մանկավարժության և հոգեբանության ամբիոնի պրոֆեսոր, հ․գ․թ․ Ռ․ Աղուզումցյանի խմբագրությամբ «Մասնագիտական կողմնորոշում» ուղեցույցը երաշխավորել հրատարակման:

On July 10, 2025 a meeting of the Academic Council was held at Ijevan branch of YSU, chaired by M. M. Otaryan.
At the session, the number and amount of nominal scholarships provided at the expense of financial resources of YSU in the 2025-2026 school year, the bachelor's and master's educational programs, the regulations of the Educational Reforms and Quality Assurance, Financial Resources Management Departments were approved.
The results of the 2025 survey on the satisfaction of graduates with the education they received at YSU IB, the process of organizing the internship of YSU IB students, and issues related to recommending the publication of the “Professional Orientation” guide edited by R. Aghuzumtsyan, Professor of the Department of Pedagogy and Psychology of YSU IB, were discussed.
Advisor to the Director of the Branch, Chairman of the Standing Committee on Quality Management under the Academic Council of YSU IB A. Makaryan reported on the results of the 2025 survey on the satisfaction of graduates with the education they received at YSU IB. In particular, it was noted that the student-centered activities and transparent management of YSU IB enable both internal and external stakeholders to be constantly informed about all processes, as well as to become direct participants in assessing their effectiveness and supporting their improvement and development with their suggestions. The Department of Educational Reforms and Quality Assurance of YSU IB identifies the needs and problems of stakeholders through various mechanisms and studies during each academic year, collects their suggestions, analyzes them and provides them to the relevant departments to propose solutions.
The regular annual study was conducted through an online survey among the graduates of the branch (bachelor's and master's degrees) of the 2024-25 academic year. The aim of the survey was to determine the graduates' satisfaction with the organization and implementation of the educational process at the branch, the organization of internships, the services and resources provided, the university environment, the current assessment system, the objectivity of assessment, etc.
High participation rates were recorded in terms of online surveys in both the bachelor's and master's degrees.
The survey results were processed and generalized by faculties, by educational programs and presented to the members of the Academic Council in average grades or percentages.
According to the results, 47.4% of the students participating in the survey at the bachelor's degree are planning to continue their studies. The desire is especially great for "English Language and Literature", "Armenian Language and Literature", "History", "Tourism", "Russian Language and Literature" educational programs. 36.8% of the survey participants are already working, of which 12% are in their specialty, and another 24.8% are already oriented towards work. The results of the 2024 survey on employment in the master's program indicate that a large number of graduates are working, but only a part of them are working in their specialty. In 2025, a significant increase in professional employment in the labor market is observed compared to 2024.
The survey results show that the work carried out by Ijevan branch of YSU to reduce corruption risks and eliminate the manifestation of corruption phenomena is justified. Thus, to the question “Have you been forced to pay for private lessons during your studies in order to get a grade (test)?” in 2024 and 2025, all respondents (100%) indicated that there were no cases of forced payment for private lessons in order to get a grade (test).
94.4% of the graduates participating in the survey in the bachelor's degree indicated that they would recommend their relatives to get an education at YSU IB, and 95% of the graduates in the master's degree indicated that they would recommend that their relatives receive education at YSU IB, and 95% of the graduates in the master's degree indicated that they would recommend that their relatives receive education at YSU IB.
The strengths indicated by the graduates for the branch are the high quality of education, professional teaching staff endowed with excellent human qualities, the caring attitude of the management, the student-centered approach, the affordability of tuition fees, and etc.
A. Makaryan's report on the results of the 2025 survey on the satisfaction of graduates with the education received at YSU IB was taken into account.
On the next issue, the head of the Department of Internship Organization and Cooperation with Stakeholders L. Beginyan reported on the process of organizing internships for students of YSU IB. It was presented that in the 2024-2025 academic year, according to the working curricula of bachelor's and master's degrees, the Internship Organization and Cooperation with Stakeholders Department organized 49 internships (9 educational - 5 on-site learning, 4 off-site learning, 12 pedagogical - 8 on-site learning, 4 off-site learning, 28 professional - 18 on-site learning, 10 off-site learning).
The internships were organized according to the schedule and programs submitted by professional departments to YSU IB Department of Internship Organization and Cooperation with Stakeholders.
The educational internship was organized in the educational programs "History", "Tourism", "Decorative and Applied Arts" and "Design". 122 students participated in the process. During the educational internship, based on the needs of the educational program, students developed their abilities aimed at their future professional activities by performing certain types of work (studying assigned topics, collecting information, organizing, analyzing, performing creative works). They were organized in the branch and outside the branch, covering various geographical areas and objects. 5 students of the distance learning educational program "History" accumulated academic debt as a result of the summaries of the educational internship tests.
At the end of the pedagogical (also professional) internships, the department conducted a survey of external stakeholders with the aim of finding out the opinion of external stakeholders on the professional and personal qualities of the students who had undergone the practice.
A student survey on professional internship was also conducted through the e-learning.ysu.am system with the aim of having the opportunity to receive feedback on the entire process of the internship (from preparation to final assessment).
It was emphasized that these assessments are an important basis for future organizational and methodological improvements.
It was noted that the Department of Internship Organization and Cooperation with Stakeholders will provide the analysis of the results of the external stakeholders and student surveys to the professional chairs for discussions and appropriate decisions.
L. Beginyan's report on the process of organizing the internship of YSU IB students was taken into account.
Regarding the last issue, it was noted that Professor of the Department of Pedagogy and Psychology of YSU IB, Doctor of Social Sciences R. Aghuzumtsyan edited the guide "Professional Orientation" prepared by the current third-year students of the "Psychology" educational program as an independent research work and an assignment for the experimental psychology subject. It is aimed at students of psychology and pedagogy specialties, and may also be useful for organizers of secondary education. The guide has passed all the established procedures and has been submitted to YSU IB Academic Council for consideration for publication.
The Academic Council of Ijevan Branch of YSU, guided by subparagraph 17 of clause 23 of the YSU Academic Union Charter and subparagraph 17 of clause 4 of the Scientific Council's Rules of Procedure, decided to recommend for publication the "Professional Orientation" guide edited by R. Aghuzumtsyan, Professor of the Department of Pedagogy and Psychology of the YSU IB Academic Union, Doctor of Science.