2025 թ. նոյեմբերի 27-ին ԵՊՀ ԻՄ հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետում տեղի ունեցավ հանրային դիվանագիտության 100-ամյակին նվիրված միջոցառում, որին մասնակցում էին «Ռուսաց լեզու և գրականություն» կրթական ծրագրի ուսանողներ, Օտար լեզուների ամբիոնի դասախոսներ:
Այն նախաձեռնել էին ԵՊՀ ԻՄ-ում գործող Ռուսաց լեզվի և մշակույթի կենտրոնը և Գյումրիի Ռուսական տունը՝ «Գիտելիք» ռուսական ընկերության աջակցությամբ:
Ուսանողների և դասախոսների առջև ելույթ ունեցավ Ռուսաստանի ժողովուրդների բարեկամության համալսարանի ռազմավարական հետազոտությունների և կանխատեսումների ինստիտուտի փոխտնօրեն, պատմական գիտությունների դոկտոր, գիտության փորձագետ և հանրայնացնող, «Գիտելիք» ռուսական ընկերության դեսպան և դասախոս, «Գիտելիք: Մրցանակ - 2024»-ի թեկնածու Եվգենի Վիկտորի Սեմիբրատովը:
Իր ելույթում Սեմիբրատովը ներկայացրեց հանրային դիվանագիտության ծագումը, թե ինչու է այն դարձել Ռուսաստանի համար կարևոր գործիք և ինչպես է զարգացել մեկ դարի ընթացքում՝ նախահեղափոխական արշավախմբերից և աշխարհագրական հայտնագործություններից մինչև միջազգային երիտասարդական փառատոներ, մշակութային փոխանակումներ և գիտական ​​համագործակցություն:
Ուսանողները եզակի հնարավորություն ունեցան նոր տեսանկյունից դիտարկելու Ռուսաստանի դերը աշխարհում և հասկանալու, թե ինչպես է հանրային դիվանագիտությունը միջազգային երկխոսությունը վերածում մարդկային կենսունակ հաղորդակցության:

On November 27, 2025, an event dedicated to the 100th anniversary of public diplomacy was held at the Faculty of Humanities of YSU IB, in which students of the "Russian Language and Literature" educational program and lecturers of the Department of Foreign Languages participated.
It was initiated by the Center for Russian Language and Culture operating at YSU IB and the Russian House of Gyumri, with the support of the Russian company "Knowledge".
The Deputy Director of the Institute of Strategic Research and Forecasting of the Peoples' Friendship University of Russia, Doctor of Historical Sciences, science expert and publicist, ambassador and lecturer of the Russian company "Knowledge", candidate for the "Knowledge: Award - 2024" Yevgeny Viktor Semibratov made a speech before the students and lecturers.
In his speech, Semibratov presented the origins of public diplomacy, why it has become an important tool for Russia, and how it has developed over the course of a century, from pre-revolutionary expeditions and geographical discoveries to international youth festivals, cultural exchanges, and scientific cooperation.
The students had a unique opportunity to look at Russia’s role in the world from a new perspective and understand how public diplomacy transforms international dialogue into vibrant human communication.