2025 թ. նոյեմբերի 28-ին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղը՝ ի դեմս տնօրեն Մհեր Օթարյանի, և ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտը՝ ի դեմս տնօրեն Գոհար Իսկանդարյանի, կնքեցին համագործակցության հուշագիր՝ կարևորելով ՀՀ գիտության և կրթության ոլորտների միջև կապերի ամրապնդման, մասնագիտական կարողությունների արդյունավետ օգտագործման և առաջավոր փորձի փոխանակման անհրաժեշտությունը:
Հուշագրի նպատակը կրթական, գիտահետազոտական ոլորտներում կողմերի միջև գործընկերային հարաբերությունների հաստատումն է, համագործակցության ծրագրերի իրականացումը:
Կնքված հուշագրով նախատեսվում է մի շարք ուղղություններով համագործակցություն (համատեղ գիտահետազոտական ծրագրերի իրականացում, հետազոտական արդյունքների հրատարակում, գիտահետազոտական պրակտիկայի կազմակերպում և ղեկավարում, ասպիրանտական թեզերի ղեկավարում և համաղեկավարում, գիտական և մեթոդական գրականության տրամադրում, խմբագրում, համատեղ դրամաշնորհային ծրագրերի իրականացում):
Կողմերը հուշագրի շրջանակներում մասնավորապես կկազմակերպեն և կիրականացնեն մասնագիտական վերապատրաստումներ, ակադեմիական փոխանակում, փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտների ուսումնասիրություն, կանցկացնեն տարածաշրջանային անվտանգային արդի հիմնախնդիրների վերաբերյալ դասախոսություններ, վարպետության դասեր (այդ թվում՝ առցանց ձևաչափով), համատեղ կոնֆերանսներ, սեմինարներ, սիմպոզիումներ, կլոր սեղաններ,  համատեղ աշխատանքի արդյունքների հիման վրա կհրապարակեն հետազոտական, ուսումնական, մեթոդական նյութեր և այլն:
ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի տնօրեն Մհեր Օթարյանը, անդրադառնալով համագործակցային պարտավորությունների ստանձման կարևորությանը, նշեց, որ գիտության զարգացման և տարածման համար խիստ կարևոր են նման համագործակցությունները: Նա համոզմունք հայտնեց, որ այս համագործակցությունը լավ հարթակ կլինի դասախոսների համար և կտա իր պտուղները:
ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության իսնտիտուտի տնօրեն Գոհար Իսկանդարյանը նշեց, որ այս քայլով առաջընթաց են ապահովում գիտության համաչափ զարգացման քաղաքականության շրջանակում. «Եթե Արևելագիտության ինստիտուտի ձեռքբերումները սահմանափակվում են միայն ինստիտուտի ներսում, առ ոչինչ են, իսկ եթե դրանք դառնում են այլ ինստիտուտների և մարզային բուհերի համար հասանելի, սրանով նշանակալի քայլ ենք կատարում գիտության համաչափ զարգացման համար»:
Կողմերը, կարևորելով գիտության համաչափ զարգացման և գիտական արդյունքի տարածման ու հասանելության հնարավորությունը, վստահեցրին, որ նմանօրինակ հարթակի միջոցով կարելի է ձևավորել համագործակցության ընդհանուր դաշտ, ներկայացնել ձեռքբերումները և իրականացնել ապագայամետ համատեղ ծրագրեր:

On November 28, 2025, Ijevan branch of YSU, represented by Director Mher Otaryan, and the Institute of Oriental Studies of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, represented by Director Gohar Iskandaryan, signed a memorandum of cooperation, emphasizing the need to strengthen ties between the spheres of science and education of the Republic of Armenia, the effective use of professional capabilities and the exchange of advanced experience.
The purpose of the memorandum is to establish partnership relations between the parties in the educational and research spheres, and the implementation of cooperation programs.
The signed memorandum envisages cooperation in a number of areas (implementation of joint research programs, publication of research results, organization and management of research internships, supervision and co-supervision of doctoral theses, provision of scientific and methodological literature, editing, implementation of joint grant programs).
Within the framework of the memorandum, the parties will organize and implement professional training, academic exchange, study of areas of mutual interest, conduct lectures on current regional security issues, master classes (including online), joint conferences, seminars, symposia, round tables, publish research, educational, methodological materials based on the results of joint work, etc.
Mher Otaryan, Director of the Ijevan Branch of YSU, referring to the importance of assuming cooperative obligations, noted that such cooperation is extremely important for the development and dissemination of science. He expressed confidence that this cooperation will be a good platform for lecturers and will bear fruit.
Gohar Iskandaryan, Director of the Institute of Oriental Studies of the RA NAS, noted that this step ensures progress within the framework of the policy of balanced development of science. "If the achievements of the Institute of Oriental Studies are limited only within the institute, they are worthless, but if they become available to other institutes and regional universities, we are taking a significant step towards the balanced development of science."
The parties, emphasizing the balanced development of science and the possibility of dissemination and accessibility of scientific results, assured that through such a platform, a common field of cooperation can be formed, achievements presented, and joint projects for the future can be implemented.