2026 թ. հունվարի 31-ին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում Մ. Մ. Օթարյանի նախագահությամբ տեղի ունեցավ Գիտական խորհրդի նիստ, որի ընթացքում քննարկվեցին Հումանիտար գիտությունների և Տնտեսագիտության ֆակուլտետների դեկանների ընտրություններին, ԵՊՀ ԻՄ-ում դասավանդման որակի և արդյունավետության վերաբերյալ 2024-2025 ուստարվա ուսանողական հարցումների արդյունքներին վերաբերող հարցեր:
Նիստը բացեց և օրակարգը ներկայացրեց ԵՊՀ ԻՄ գիտական խորհրդի նախագահ, մասնաճյուղի տնօրեն Մ. Օթարյանը: Անդրադառնալով ԵՊՀ ԻՄ երկու առանցքային ստորաբաժանումների՝ Հումանիտար գիտությունների և Տնտեսագիտության ֆակուլտետների դեկանների ընտրություններին՝ պարոն Օթարյանը ներկայացրեցոր համաձայն սահմանված ընթացակարգի և իր՝ 2025 թ. դեկտեմբերի 26-ի թիվ 213-1 հրամանի՝ մասնաճյուղի պաշտոնական կայքէջում հայտարարվել էր մրցույթ նշված թափուր պաշտոնների տեղակալման համար: Թեկնածուների առաջադրման գործընթացը սկսվել է հայտարարության հրապարակման պահից և, ըստ սահմանված ժամկետների, ավարտվել է 2026 թ. հունվարի 17-ին:
Գիտքարտուղարի կողմից ներկայացված տեղեկատվության համաձայն՝ սահմանված ժամկետում դեկանի պաշտոնի համար դիմում են ներկայացրել հետևյալ անձինք.
1. Հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնի համար՝ պատմական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Նաթելլա Սերոժի Գրիգորյանը: Թեկնածուի առաջադրումը երաշխավորվել է ֆակուլտետի կառուցվածքայինստորաբաժանումներիկողմից:
2. Տնտեսագիտության ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնի համար՝ ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Ալեքսան Շամիլի Մարգարյանը: Թեկնածուն առաջադրվել է Տնտեսագիտության ֆակուլտետի ամբիոնների կողմից:
Երկու թեկնածուների փաստաթղթերն էլ լիովին համապատասխանում են ԵՊՀ ԻՄ ֆակուլտետի դեկանի ընտրության ընթացակարգի 3-րդ կետով և մրցույթի հայտարարությամբ սահմանված նվազագույն պահանջներին: Թեկնածուների կողմից ներկայացված փաթեթները ներառում են բոլոր անհրաժեշտ վավերաթղթերը, և առկա են բոլոր իրավական հիմքերը՝ ընտրական գործընթացի հաջորդ փուլին անցնելուհամար: Ըստ այդմ՝ ձայնը տրամադրվեց թեկնածուներին՝ իրենց ծրագրային դրույթները ներկայացնելու համար:
Թեկնածուների կողմից ֆակուլտետների՝ 2026-2030 թթ. զարգացման ծրագրերի ներկայացումից հետո Գիտական խորհրդի անդամները հնարավորություն ունեցան նրանց ուղղելու իրենց հարցերը:
Ղեկավարվելով Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին ՀՀ օրենքի 29-րդ հոդվածի 7-րդ մասով, ԵՊՀ ԻՄ կանոնադրության 23-րդ կետի 1-ին ենթակետով և ԵՊՀ ԻՄ գիտական խորհրդի աշխատակարգի «Գիտական խորհրդի իրավասությունը» բաժնի 10-րդ կետով, ինչպես նաև հիմք ընդունելով ԵՊՀ ԻՄ ֆակուլտետի դեկանի ընտրության ընթացակարգի 26-րդ և 27-րդ կետերը ու փակ, գաղտնի քվեարկության արդյունքների վերաբերյալ հաշվիչ հանձնաժողովի թիվ 1 և թիվ 2 արձանագրությունները՝ ԵՊՀ ԻՄ գիտական խորհուրդը որոշեց հաստատել ԵՊՀ ԻՄ գիտական խորհրդի նիստում ձևավորված հաշվիչ հանձնաժողովի կողմից ներկայացված ֆակուլտետների դեկանների ընտրության քվեարկության արդյունքների վերաբերյալ արձանագրությունները:
Ըստ անցկացված փակ (գաղտնի) քվեարկության արդյունքների՝ 5 տարի ժամկետով Հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնում ընտրվեց Նաթելլա Սերոժի Գրիգորյանը, Տնտեսագիտության ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնում՝ Ալեքսան Շամիլի Մարգարյանը, որի կապակցությամբ ԵՊՀ ԻՄ ղեկավարության և ողջ անձնակազմի անունից սիրով շնորհավորում ենք նրանց՝ ցանկանալով բեղուն և արդյունավետ աշխատանքային գործունեություն:
Մյուս հարցի՝ ԵՊՀ ԻՄ-ում դասավանդման որակի և արդյունավետության վերաբերյալ 2024-2025 ուստարվա ուսանողական հարցումների արդյունքների մասին զեկուցեց Ուսումնամեթոդական վարչության պետ Ա. Դավթյանը: Մասնավորապես նշվեց, որ Ուսումնամեթոդական վարչությունը ֆակուլտետների հետ համատեղ հարցումները կազմակերպել է համաձայն «Երևանի պետական համալսարանում դասավանդման որակի և արդյունավետության վերաբերյալ ուսանողների հարցման կարգի, հարցաշարի և ժամանակացույցի (առաջին կիսամյակի հարցումներն առկա ուսուցմամբ սովորողների համար իրականացվել են փետրվարի 5-20-ը, հեռակա ուսուցմամբ սովորողների համար՝ մարտի 12-26-ը, իսկ երկրորդ կիսամյակի հարցումները՝ առկա և հեռակա ուսուցմամբ սովորողների համար հուլիսի 1-ից մինչև սեպտեմբերի 7-ը): Թե՛ առկա, թե՛ հեռակա ուսուցման համակարգերում հարցումներն իրականացվել են առցանց եղանակով, համալսարանական էլեկտրոնային հասցեների միջոցով:
Հարցման արդյունքների արժանահավատությունը պայմանավորված է ուսանողների մասնակցության աստիճանով: 2024-2025 ուստարվա հարցումներին մասնակցել է մասնաճյուղի առկա ուսուցման 1098 ուսանողից 650-ը (ուսանողական հիմնական համակազմի 59.20%-ը), հեռակա ուսուցման 857 ուսանողից 266-ը (ուսանողական հիմնական համակազմի 31.04 %-ը):
Հարցաշարի առաջին երկու հարցերը, որոնք վերաբերում են կոռուպցիոն երևույթներին, մասնաճյուղում տոկոս չեն կազմում: Երրորդ հարցը վերաբերում է կրթական ծրագրի ղեկավարների աշխատանքին: Առկա և հեռակա ուսուցման համակարգում տվյալ հարցին պատասխանել է 900 ուսանող, որից 826-ը (92%) արդյունավետ է համարել կրթական ծրագրերի ղեկավարների աշխատանքը: Մյուս հարցերը վերաբերում են ֆակուլտետների, դեկանատների, մասնագիտական ամբիոնների և դասախոսների կողմից կրթության կազմակերպման և իրականացման աշխատանքների գնահատմանը:
Հարցման արդյունքներն ուղարկվել են ֆակուլտետներ և մասնագիտական ամբիոններ՝ դրանք նիստերում քննարկելու, արտահայտված կարծիքների, վերհանված խնդիրների հնարավոր լուծումների վերաբերյալ առաջարկներ ներկայացնելու նպատակով:

On January 31, 2026, a meeting of the Academic Council was held at Ijevan branch of YSU under the chairmanship of M. M. Otaryan, during which issues related to the elections of the deans of the Faculties of Humanities and Economics, the results of student surveys for the 2024-2025 academic year on the quality and effectiveness of teaching at YSU IB were discussed.
The meeting was opened and the agenda was presented by the Chairman of the Academic Council of the YSU IB, Director of the branch M. Otaryan. Referring to the elections of the deans of the two departments of the YSU IB, the Faculties of Humanities and Economics, Mr. Otaryan presented that in accordance with the established procedure and his order No. 213-1 of December 26, 2025, a competition was announced on the official website of the branch for the filling of the specified vacant positions. The process of nominating candidates began from the moment of publication of the announcement and, according to the established deadlines, ended on January 17, 2026.
According to the information presented by the Scientific Secretary, the following persons submitted applications for the position of dean within the established deadline:
1. For the position of dean of the Faculty of Humanities: Candidate of Historical Sciences, Associate Professor Natella Serozhi Grigoryan. The nomination of the candidate was guaranteed by the structural divisions of the faculty.
2. For the position of Dean of the Faculty of Economics: Candidate of Physical and Mathematical Sciences, Associate Professor Alexan Shamili Margaryan. The candidate was nominated by the departments of the Faculty of Economics.
The documents of both candidates fully comply with the minimum requirements set out in point 3 of the procedure for the selection of the Dean of the Faculty of Humanities of YSU IB and the announcement of the competition. The packages submitted by the candidates include all the necessary documents, and there are all the legal grounds for moving to the next stage of the selection process. Accordingly, the floor was given to the candidates to present their programmatic provisions.
After the candidates presented the development programs of the faculties for 2026-2030, the members of the Academic Council had the opportunity to ask them their questions.
Guided by Part 7 of Article 29 of the RA Law on Higher Education and Science, Sub-paragraph 1 of Clause 23 of the YSU IB Academic Council Statute and Clause 10 of the “Competence of the Academic Council” section of the YSU IB  Academic Council’s Rules of Procedure, as well as taking as a basis Clauses 26 and 27 of the Procedure for the Election of the Dean of the Faculty of the YSU IB Academic Council and Protocols No. 1 and No. 2 of the Counting Commission on the Results of the Closed, Secret Voting, the YSU IB Academic Council decided to approve the protocols on the results of the vote on the election of the Deans of the Faculties presented by the Counting Commission formed at the meeting of the YSU IB Academic Council.
According to the results of the closed (secret) vote, Natella Serozhi Grigoryan was elected as the Dean of the Faculty of Humanities for a period of 5 years, and Aleksan Shamili Margaryan as the Dean of the Faculty of Economics, on which occasion, on behalf of the directorate and all staff of YSU IB, we warmly congratulate them, wishing them fruitful and productive work.
On the other issue, the results of the student surveys for the 2024-2025 academic year on the quality and effectiveness of teaching at YSU IB, were reported by the Head of the Educational and Methodological Department A. Davtyan. In particular, it was noted that the Educational and Methodological Department jointly organized the surveys with the faculties in accordance with the procedure, questionnaire and schedule of the "Student Survey on the Quality and Efficiency of Teaching at Yerevan State University" (the first semester surveys for full-time students were conducted from February 5-20, for distance learning students from March 12-26, and the second semester surveys for full-time and distance learning students from July 1 to September 7). The surveys were conducted online in both the on-site and off-site learning systems, via university email addresses.
The reliability of the survey results is determined by the level of student participation. 650 out of 1098 students of the branch's on-site education (59.20% of the main student body) and 266 out of 857 distance learning students (31.04% of the main student body) participated in the surveys for the 2024-2025 academic year.
The first two questions of the questionnaire, which refer to corruption phenomena, do not constitute a percentage in the branch. The third question refers to the work of educational program supervisors. 900 students answered this question in the on-site and off-site learning system, of which 826 (92%) considered the work of educational program leaders effective. The other questions refer to the assessment of the work of the faculties, dean's offices, professional chairs and lecturers in the organization and implementation of education.
The survey results were sent to faculties and professional departments to discuss them in meetings, present proposals on the opinions expressed, and possible solutions to the problems raised.