- Գիտական խորհրդի նիստ
Նիստում հաստատվեցին ԵՊՀ ԻՄ գիտական խորհրդի՝ 2025-2026 ուստարվա 2-րդ կիսամյակի նիստերի ժամանակացույցը, նույն ուստարվա 2-րդ կիսամյակի անվանական կրթաթոշակ ստացող ուսանողների ցուցակը, ԵՊՀ ԻՄ 2026-2027 ուստարվա ընդունելության ուսման վարձերի չափերն՝ ըստ մասնագիտությունների (կրթական ծրագրերի) ու կրեդիտների, «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի Իջևանի մասնաճյուղի շրջանավարտների իրազեկման և ներգրավման քաղաքականությունը, ««Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի Իջևանի մասնաճյուղի ամբիոնի վարիչի ընտրության ընթացակարգ»-ում փոփոխությունները, քննարկվեց լրացուցիչ կրթական ծրագրերի և վերապատրաստման դասընթացների մշակման վերաբերյալ հարցը:
ԵՊՀ ԻՄ 2026-2027 ուստարվա ընդունելության ուսման վարձավճարների չափերի կապակցությամբ նշվեց, որ հարցը քննարկվել է տնօրենության՝ ս.թ. մարտի 6-ի նիստում, և որոշվել է առաջարկել Գիտական խորհրդին ոչ մեծ չափով փոփոխություններ իրականացնել ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի՝ 2026-2027 ուստարվա ուսման վճարների չափերում: Գիտական խորհրդի նիստում որոշվեց հաստատել ԵՊՀ ԻՄ 2026-2027 ուստարվա ընդունելության ուսման վարձավճարների չափերի նախագիծը:
ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի շրջանավարտների իրազեկման և ներգրավման քաղաքականությունը հաստատելու հարցի մասին զեկուցեց ԵՊՀ ԻՄ տնօրենի խորհրդական Ա. Մակարյանը: Ներկայացվեց, որ տվյալ քաղաքականությունը սահմանում է ԵՊՀ ԻՄ շրջանավարտների իրազեկման, նրանց հետ համագործակցության և մասնաճյուղի գործունեությանը ներգրավման ռազմավարական մոտեցումները, սկզբունքներն ու հիմնական ուղղությունները՝ ԵՊՀ ԻՄ կանոնադրությանը և ներքին իրավական ակտերին համապատասխան:
Քաղաքականության հիմնական նպատակն է ձևավորել և զարգացնել մասնաճյուղի և շրջանավարտների միջև շարունակական, համակարգված և փոխշահավետ համագործակցություն՝ նպաստելով բուհի կրթական, գիտական և հասարակական գործունեության զարգացմանը, կրթական ծրագրերի որակի բարելավմանը, շրջանավարտների մասնագիտական առաջընթացին և կարիերայի զարգացմանը, ենթակառուցվածքների բարելավմանը, որակյալ կադրերի ներգրավմանը:
Ընթացիկ առաջին հարցի մասին զեկուցեց գիտքարտուղար Մ. Աթոյանը՝ անդրադառնալով ԵՊՀ ԻՄ գիտխորհրդի կողմից 2019 թ. ապրիլի 27-ին հաստատված «Երևանի պետական համալսարանի ամբիոնի վարիչի ընտրության ընթացակարգ»-ում իրականացված փոփոխություններին, որոնք հաստատվեցին գիտական խորհրդի նիստում:
Ընթացիկ երկրորդ հարցը վերաբերում էր լրացուցիչ կրթական ծրագրերի և վերապատրաստման դասընթացների մշակմանը, որի կապակցությամբ ֆակուլտետների դեկաններին հանձնարարվեց մինչև ս.թ. մարտի 13-ը ԵՊՀ ԻՄ գիտքարտուղարին ներկայացնել լրացուցիչ կրթական ծրագրերի և վերապատրաստման դասընթացների փաթեթները՝ ըստ սահմանված ձևաչափի:

On March 7, 2026, a meeting of the Academic Council was held at Ijevan branch of YSU under the chairmanship of M. M. Otaryan.
The meeting approved the schedule of the sessions of the YSU IB Academic Council for the 2nd semester of the 2025-2026 academic year, the list of students receiving nominal scholarships for the 2nd semester of the same academic year, the tuition fees for admission to YSU IB for the 2026-2027 academic year by specialties (educational programs) and credits, the policy of informing and engaging graduates of the Ijevan branch of the “Yerevan State University” Foundation, changes to the “Procedure for selecting the head of the department of the Ijevan branch of the “Yerevan State University” Foundation”, and the issue of developing additional educational programs and training courses was discussed.
Regarding the tuition fees for admission to YSU IB for the 2026-2027 academic year, it was noted that the issue was discussed at the meeting of the Directorate on March 6, it was decided to propose to the Academic Council to make minor changes to the tuition fees of the YSU Ijevan branch for the 2026-2027 academic year. At the meeting of the Academic Council, it was decided to approve the draft of the tuition fees for admission to the YSU Ijevan branch for the 2026-2027 academic year.
A. Makaryan, Advisor to the Director of the YSU Ijevan Branch, reported on the issue of approving the policy of informing and involving graduates of the YSU Ijevan Branch. It was presented that this policy defines the strategic approaches, principles and main directions of informing, cooperating with and involving graduates of the YSU Ijevan Branch in the activities of the branch, in accordance with the YSU Ijevan Branch Charter and internal legal acts.
The main goal of the policy is to form and develop continuous, systematic and mutually beneficial cooperation between the branch and graduates, contributing to the development of the educational, scientific and social activities of the university, improving the quality of educational programs, the professional progress and career development of graduates, improving infrastructure, and attracting qualified personnel.
Scientific Secretary M. Atoyan reported on the first current issue, referring to the decision of the YSU Ijevan Branch Academic Council in 2019. On the amendments made to the “Procedure for the Selection of the Head of the Department of Yerevan State University” approved on April 27, 2019, which were approved at the meeting of the Academic Council.
The second current issue concerned the development of additional educational programs and training courses, in connection with which the deans of the faculties were instructed to submit the packages of additional educational programs and training courses to the Academic Secretary of the YSU IB Academic Council by March 13, according to the established format.