2026 թ. ապրիլի 11-ին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում կայացավ տնօրենության նիստ՝ Մ. Օթարյանի նախագահությամբ:
Նիստում քննարկվեցին 2025-2026 ուստարվա 1-ին կիսամյակի հեռակա ուսուցման բակալավրի ու մագիստրատուրայի քննաշրջանի ամփոփմանը, կամընտրական առարկաների դասընթացների կազմակերպման խնդիրներին (խմբերի ձևավորմանը), դասապրոցեսին ուսանողների մասնակցությանը վերաբերող հարցեր:
2025-2026 ուստարվա 1-ին կիսամյակի հեռակա ուսուցման բակալավրի ու մագիստրատուրայի քննաշրջանի ամփոփման հարցի վերաբերյալ նշվեց, որ քննաշրջանին մասնակցել են 428 (բակալավրի 383 և մագիստրատուրայի 45) ուսանողներ: Քննաշրջանի արդյունքների համաձայն՝ հեռացման ենթակա է Տնտեսագիտության ֆակուլտետի 4 ուսանող, մինչև 12 կրեդիտ ակադեմիական պարտքեր է կուտակել 16 ուսանող (10-ը՝ Տնտեսագիտության ֆակուլտետից, 6-ը՝ Հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետից), դասընթացի կրկնություն է անցնելու 24 ուսանող (12-ը՝ Տնտեսագիտության ֆակուլտետից, 12-ը՝ Հումանիտար գիտությունների)
Քննաշրջանին մասնակցած ուսանողներից տարկետման մեջ է գտնվում Հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի 2 ուսանող, տարկետումից վերադարձել է 5 ուսանող (3-ը՝ Տնտեսագիտության ֆակուլտետից, 2-ը՝ Հումանիտար գիտությունների):
Հաջորդ հարցի՝ կամընտրական առարկաների դասընթացների կազմակերպման խնդիրների (խմբերի ձևավորում) մասին նշվեց, որ կրթական ծրագրերի ղեկավարները մարտի 10-31-ը համապատասխան կուրսերում ներկայացրել են կամընտրական առարկաների ցանկերն ու համառոտ բովանդակությունները, և դրանց արդյունքները ներկայացվել են Ուսումնամեթոդական վարչություն:  Դասընթացների ընտրության գործընթացն ավարտվել է, և ձևավորվել են համապատասխան խմբերը:
Կամընտրական դասընթացներից բացի՝ իրականացվում է նաև հարակից դասընթացների ընտրության գործընթացը, որը կավարտվի մինչև ս.թ. ապրիլի 20-ը:
Այնուհետև ներկայացվեց 2025-2026 ուստարվա 2-րդ կիսամյակի դասապրոցեսին ուսանողների մասնակցության պատկերն՝ ըստ կուրսերի: Առանձնակի ուշադրություն դարձվեց այն կուրսերին, որոնցում առկա են բացակայությունների թույլատրելի սահմանը հատած (կամ դրա շեմին հայտնված), դեկանի և տնօրենի կողմից նկատողություն ստացած ուսանողներ: Տնօրենը Ուսումնամեթոդական վարչությանը և դեկաններին հանձարարեց հետևողական լինել ուսանողների կողմից ԵՊՀ ԻՄ ներքին կարգապահական կանոնները պահպանելու հարցում:

- Board of Directors Meeting
The session discussed the summing up of the examination period for the 1st semester of the 2025-2026 academic year for off-site learning bachelor's and master's degrees, the issues of organizing courses in elective subjects (group formation), and issues related to student participation in the classroom process.
Regarding the issue of summing up the examination period for the 1st semester of the 2025-2026 academic year for off-site learning bachelor's and master's degrees, it was noted that 428 (383 bachelor's and 45 master's) students participated in the examination period. According to the results of the examination period, 4 students from the Faculty of Economics are subject to expulsion, 16 students have accumulated academic debts of up to 12 credits (10 from the Faculty of Economics, 6 from the Faculty of Humanities), 24 students will have to repeat the course (12 from the Faculty of Economics, 12 from the Faculty of Humanities).
Of the students who participated in the examination period, 2 students from the Faculty of Humanities are on deferment, 5 students have returned from deferment (3 from the Faculty of Economics, 2 from the Faculty of Humanities).
Regarding the next issue, the issues of organizing courses in elective subjects (group formation), it was noted that the heads of educational programs presented the lists and brief contents of elective subjects in the relevant courses on March 10-31, and their results were submitted to the Educational and Methodological Department. The course selection process has been completed, and the relevant groups have been formed.
In addition to elective courses, the selection process for related courses is also being carried out, which will be completed by April 20.
Then, the picture of student participation in the course process of the 2nd semester of the 2025-2026 academic year was presented by courses. Special attention was paid to those courses in which there are students who have exceeded the permissible limit of absences (or are on the verge of it), who have received a reprimand from the dean and director. The Director instructed the Educational and Methodological Department and the deans to be consistent in ensuring that students comply with the internal disciplinary rules of the YSU IB.