2026 թ. ապրիլի 16-ին ԵՊՀ ԻՄ հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետում առցանց ձևաչափով անցկացվեց «Ապագա ուսուցիչների առաջնորդական ներուժի բացահայտումը որպես մանկավարժության ոլորտում մասնագիտական հաջողության պայման» թեմայով բինար դասախոսություն, որին մասնակցում էին «Ռուսերեն և գրականություն» կրթական ծրագրի ուսանողները:
ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում «Հրավիրյալ պրոֆեսոր» ծրագրի շրջանակներում պարբերաբար անցկացվում են նման նախաձեռնություններ, որոնք հնարավորություն են տալիս ուսանողներին՝ լսելու այլ բուհերի դասախոսների, իրականացնելու փորձի փոխանակում թե՛ դասախոսների, թե՛ ուսանողների միջև:
Դասախոսությունը Zoom հարթակում համատեղ վարեցին Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությանն առընթեր ֆինանսական համալսարանի անգլերենի և մասնագիտական հաղորդակցության ամբիոնի դոցենտ, մ.գ.թ. Նատալյա Իգորևնա Սոկոլովան և ԵՊՀ ԻՄ օտար լեզուների ամբիոնի պրոֆեսոր, մ.գ.թ. Սվետլանա Միխայլովնա Մինասյանը:
Բինար դասախոսությունն ուսանողներին օգնեց հասկանալու, թե ինչ է առաջնորդությունն իրականում, ինչպես այն կարող է նպաստել մասնագիտական աճին մանկավարժության ոլորտում, տվեց մի շարք կարևոր գիտելիքներ, որոնք օգտակար են ակադեմիական միջավայրում և ապագա մասնագիտական կյանքում:

- Binary lecture on the topic "Discovering the leadership potential of future teachers as a condition for professional success in the field of pedagogy" at YSU IB
Within the framework of the "Guest Professor" program, such initiatives are regularly held at the YSU Ijevan branch, which provide students with the opportunity to listen to lecturers from other universities and exchange experience between both lecturers and students.
The lecture was jointly conducted on the Zoom platform by Associate Professor of the Department of English and Professional Communication of the Financial University under the Government of the Russian Federation, PhD Natalya Igorevna Sokolova, and Professor of the Department of Foreign Languages of YSU IB, PhD Svetlana Mikhailovna Minasyan.
The binary lecture helped students understand what leadership really is, how it can contribute to professional growth in the field of pedagogy, and provided a number of important knowledge that is useful in the academic environment and in their future professional lives.