- Այսօր Հայաստանի առաջին հանրապետության հիմնադրման օրն է
Մայիսյան հերոսամարտերի (Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի, Ղարաքիլիսայի) բովում ծնունդ առավ Հայաստանի առաջին հանրապետությունը, որը մեր պատմության կաևորագույն իրադարձություններից է: Բագրատունյաց Հայաստանի անկումից շուրջ 1000 և Կիլիկյան Հայաստանից 600 տարի անց անկախ Հայաստան էր ստեղծվում:
Անկախ Հայաստանի առաջին վարչապետը դարձավ Հովհաննես Քաջազնունին: Հայաստանի ազգային դրոշ ընդունվեց եռագույնը: Անկախության տարեդարձի օրը` 1919 թ. մայիսի 28-ին, կառավարությունը, որն արդեն գլխավորում էր Ալեքսանդր Խատիսյանը, Հայաստանը հռչակեց Անկախ և Միացյալ Հանրապետություն:
Հայաստանի առաջին հանրապետությունն ունեցավ ընդամենը երկու տարվա կյանք՝ մինչև 1920 թվականի դեկտեմբերի 2-ը, երբ Երևան 11-րդ Կարմիր բանակի զորամասերի մուտք գործելուց հետո հանրապետությունը խորհրդայնացվեց: Սակայն մեծ է նրա պատմական նշանակությունը, անգնահատելի՝ նրա դերը հայոց պետականությունը վերագտնելու գործում:
Հանրապետության օրը պաշտոնապես նշվում է 1992 թվականից, երբ Հայաստանը կրկին անկախություն ձեռք բերեց:
1996 թ. փետրվարի 21-ին ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից ընդունված «Հայաստանի Հանրապետության տոների և հիշատակի օրերի մասին» ՀՀ օրենքով մայիսի 28-ը նշվում է որպես Հանրապետության տոն:
ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի ղեկավարության և ողջ անձնակազմի անունից շնորհավորում ենք համայն հայությանը Հանրապետության տոնի առթիվ՝ ցանկանալով, որ մեր պետությունն օր օրի հզորանա և զարգանա, մերպետականություննավելի ամրապնդվի:
ՇնորհավորՀայաստանի առաջին հանրապետության հիմնադրման օրը, կեցցե՛ Մայիսի 28-ը, կեցցե՛ հայ ժողովուրդը….

- Today is the day of the founding of the first republic of Armenia.
The May heroic battles (Sardarapat, Bash-Aparan, Gharakilisa) gave birth to the First Republic of Armenia, which is one of the most important events in our history. About 1000 years after the fall of Bagratid Armenia and 600 years after the fall of Cilician Armenia, independent Armenia was being created.
The first Prime Minister of independent Armenia was Hovhannes Kajaznuni. The tricolor was adopted as the national flag of Armenia. On the anniversary of independence, on May 28, 1919, the government, which was already headed by Alexander Khatisyan, proclaimed Armenia an Independent and United Republic.
The First Republic of Armenia lasted only two years, until December 2, 1920, when the republic was Sovietized after the entry of military units of the 11th Red Army into Yerevan. However, its historical significance is great, its role in the restoration of Armenian statehood is invaluable.
Republic Day has been officially celebrated since 1992, when Armenia regained independence.
According to the RA Law “On Holidays and Commemorative Days of the Republic of Armenia”, adopted by the RA National Assembly on February 21, 1996, May 28 is celebrated as Republic Day.
On behalf of the leadership and the entire staff of YSU Ijevan branch, we congratulate all Armenians on the occasion of Republic Day, wishing that our state will grow stronger and develop day by day, and our statehood will be further strengthened.