Աստանայի Լ. Գումիլյովի անվան Եվրասիական ազգային համալսարանի դոկտորանտ (գիտական ղեկավար՝ Սվտետլանա Մինասյան) Մարիամ Նուրսապինովան 1 ամիս տևողությամբ՝ ս.թ. մայիսի 11-ից հունիսի 15-ը, գիտամանկավարժական պրակտիկա է անցնում Հայաստանում՝ ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետում:
Այս ուղևորությունը երիտասարդ հետազոտողի համար դարձել է ոչ միայն կարևոր քայլ ակադեմիական կարիերայում, այլև յուրահատուկ հարթակ գործնական աշխատանքի և միջմշակութային երկխոսության համար:
Պրակտիկայի ընթացքում Մարիամը դասախոսությունների և գործնական պարապմունքների շարք է անցկացրել ԵՊՀ ԻՄ հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի ուսանողների համար: Ունկնդիրների շրջանում առանձնահատուկ հետաքրքրություն է առաջացրել «Հետաքրքիր փաստեր անշաղկապ բարդ նախադասությունների զարգացման պատմությունից. ինչպե՞ս հայտնվեցին վերջակետը, ստորակետն ու գիծը» թեմայով դասախոսությունը, որը Սվետլանա Մինասյանի հետ համատեղ կազմակերպվել էր «Ռուսերեն և գրականություն» կրթական ծրագրի 3-րդ կուրսի ուսանողների համար:
Պրակտիկայի ծրագրում ընդգրկված էին «Ռուսերեն և գրականություն» կրթական ծրագրի 1-ին և 3-րդ կուրսերի, «Անգլերեն և գրականություն», «Ֆրանսերեն և գրականություն» կրթական ծրագրերի 1-ին և 2-րդ կուրսերի ուսանողները:
Մարիամը պրակտիկայի գլխավոր ձեռքբերումներից մեկը համարում է այն ուսանողների լեզվական և հոգեբանական արգելքների հաղթահարումը, որոնց համար ռուսերենը օտար լեզու է: Առաջին կուրսեցիների հետ պարապմունքների ժամանակ Մարիամը կիրառել է ներգրավման յուրահատուկ մեթոդներ, որոնք թույլ են տվել ուսանողներին անկաշկանդ ինքնադրսևորվել. դասերի վերջում մասնակիցները ոչ միայն ակտիվորեն քննարկել են թեման, այլև միասին երգել ֆրանսերեն, անգլերեն և հայերեն երգեր:
Բացի դասավանդումից, Մարիամը ծավալել է ակտիվ հետազոտական աշխատանք՝ ուղղված Հայաստանում ռուսերենի՝ որպես օտար լեզվի դասավանդման առանձնահատկությունների ուսումնասիրմանը: Իր հետազոտության շրջանակներում նա ծավալուն հարցում և էմպիրիկ փորձարկում է անցկացրել ԵՊՀ ԻՄ ուսանողների շրջանում: Հավաքագրված տվյալները հիմք են ծառայելգիտական հոդվածի համար, իսկ հետազոտության արդյունքները կներկայացվեն միջազգային գիտական կոնֆերանսում: Մարիամի խոսքով՝ ապագա բանասերների և օտար լեզուների ֆակուլտետի ուսանողների լեզվական մակարդակների համեմատությունն օգնել է իրեն ավելի խորությամբ դիտարկել ռուսերենը՝ որպես միջազգային միջավայրում ուսումնասիրության համար ամենահետաքրքիր ու բարդ լեզուներից մեկը:
Պրակտիկան Մարիամի հիշողության մեջ տպավորվել է հյուրընկալության ջերմությամբ և հյուրընկալող երկրի խորը «ազգային կոդով»: Հաճելի բացահայտում էր այն, որ հայ ուսանողները քաջածանոթ էին Ղազախստանի ժամանակակից մշակույթին. նրանք գիտեին երաժիշտներին, մարզիկներին և սթենդափ կատակերգուներին, ինչը տեղի դասախոսների համար նույնպես զարմանալի էր:
«Ցանկացած երկրում գլխավորը մարդիկ են, նրանց անկեղծությունն ու պարզասրտությունը: Ես շատ ուրախ եմ, որ ինձ հաջողվեց աշխատել Երևանի պետական համալսարանի Իջևանի մասնաճյուղի ուսանողների հետ, ձեռք բերել այս արժեքավոր պրոֆեսիոնալ փորձը և զգալ աննկարագրելի աջակցություն ինչպես դասախոսական կազմի, այնպես էլ յուրաքանչյուր մարդու կողմից, ում հանդիպեցի իմ ճանապարհին», - իր տպավորություններնայսպես է արտահայտել Մարիամը:
ԵՊՀ ԻՄ ղեկավարության և ողջ անձնակազմի անունից շնորհավորում ենք Մարիամ Նուրսապինովային պրակտիկան հաջողությամբ անցնելու, գիտական աշխատանքի համար արժեքավոր էմպիրիկ արդյունքներ ստանալու և միջազգային մակարդակում մեր բուհը արժանապատվորեն ներկայացնելու կապակցությամբ:

Doctoral student of the L. Gumilyov Eurasian National University in Astana (scientific supervisor: Svetlana Minasyan) Mariam Nursapinova is undergoing a 1-month scientific-pedagogical internship in Armenia, at the Faculty of Humanities of the Ijevan Branch of YSU, from May 11 to June 15.
This trip has become not only an important step in the academic career for the young researcher, but also a unique platform for practical work and intercultural dialogue.
During the internship, Mariam conducted a series of lectures and practical trainings for students of the Faculty of Humanities of YSU IB. The lecture “Interesting facts from the history of the development of complex sentences without a connection: How did the period, comma and dash appear?”, which was organized jointly with Svetlana Minasyan for the 3rd year students of the “Russian Language and Literature” educational program.
The internship program included students of the 1st and 3rd years of the “Russian and Literature” educational program, and students of the 1st and 2nd years of the “English and Literature” educational programs, and students of the 1st and 2nd years of the “French and Literature” educational programs.
Mariam considers one of the main achievements of the internship to be overcoming the linguistic and psychological barriers of students for whom Russian is a foreign language. During classes with first-year students, Mariam used unique methods of engagement that allowed students to express themselves freely. At the end of the lessons, the participants not only actively discussed the topic, but also sang French, English and Armenian songs together.
In addition to teaching, Mariam has been actively conducting research aimed at studying the peculiarities of teaching Russian as a foreign language in Armenia. As part of her research, she conducted an extensive survey and empirical testing among students of the YSU IB. The collected data served as the basis for a scientific article, and the results of the research will be presented at an international scientific conference. According to Mariam, comparing the language levels of future philologists and students of the Faculty of Foreign Languages ​​helped her to take a deeper look at Russian as one of the most interesting and complex languages ​​for study in an international environment.
The internship was impressed in Mariam’s memory by the warmth of hospitality and the deep “national code” of the host country. It was a pleasant discovery that the Armenian students were well acquainted with the modern culture of Kazakhstan: they knew the musicians, athletes and stand-up comedians, which was also surprising for the local lecturers.
“The main thing in any country is people, their sincerity and simplicity. I am very happy that I managed to work with the students of the Ijevan branch of Yerevan State University, gain this valuable professional experience and feel indescribable support from both the teaching staff and every person I met on my way,” Mariam expressed her impressions this way.
On behalf of the YSU IB Administration and the entire staff, we congratulate Mariam Nursapinova on successfully completing the internship, obtaining valuable empirical results for scientific work and representing our university with dignity at the international level.