Կայացավ ԱԻՆ Տավուշի մարզային փրկարարական վարչության պետի տեղակալների հետ հանդիպում
2018թ. դեկտեմբերի 7-ին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում կայացավ հանդիպում ԱԻՆ Տավուշի մարզային փրկարարական վարչության պետի՝ ճգնաժամային կառավարման գծով տեղակալ, գնդապետ Վաղինակ Հովսեփյանի և Տավուշի ՄՓՎ պետի՝ բնակչության պաշտպանության գծով տեղակալ, փոխգնդապետ Վիկտոր Աբազյանի հետ:
Հանդիպմանը մասնակցում էին ԵՊՀ ԻՄ-ի վարչական անձնակազմի ներկայացուցիչներ, տարբեր մասնագիտությունների ուսանողներ:
ԵՊՀ ԻՄ-ի ուսանողների հետ ՄՓՎ ներկայացուցիչների հանդիպման նպատակն էր Սպիտակի երկրաշարժի 30-րդ տարելիցին ուսանողներին ներկայացնել աղետալի երկրաշարժի վերաբերյալ մանրամասներ (երկրաշարժի ուժգնության, տևողության, ծանր հետևանքների, մարդկային ու նյութական կորուստների մասին) և հատկապես երկրաշարժից պաշտպանվելու կանոններն ու արդյունավետ միջոցները:
Հանդիպման ընթացքում մասնավորապես նշվեց երկրաշարժի հիմնական և առավելագույն երկարության, ցնցումների միջև ընթացքի տևողության, այդ ընթացքում իրականացվող գործողությունների մասին:
Ներկայացվեցին այլ երկրներում երկրաշարժից պաշտպանվելու համար ձեռնարկված միջոցները, հստակեցվեցին երկրաշարժի ժամանակ վարքականոնները դրսում, բարձրահարկ շենքում, մեքենայում:
Այլ խոսքով՝ հանդիպման մասնակիցներն իմացան, թե ինչ պետք է անել երկրաշարժի ժամանակ և դրանից հետո՝ նյութական, մարդկային և բարոյահոգեբանական կորուստները նվազագույնի հասցնելու համար:

MEETINGS WITH DEPUTY HEAD OF TAVUSH REGIONAL EMERGENCY RESCUE DEPARTMENT OF MINISTRY OF EMERGENCY SITUATIONS OF THE REPUBLIC OF ARMENIA
DSCN5109
On December 7th, 2018, YSU Ijevan branch hosted a meeting with Vaghinak Hovsepyan, head of Tavush Regional Emergency Department, deputy head of Crisis Management, and Victor Abazyan, lieutenant colonel, deputy head of Population Protection Department.
The meeting was attended by representatives of YSUIB administrative staff, students of different specializations.
The purpose of the meeting was, on the occasion of 30th anniversary of Spitak earthquake; provide students with details about Spitak earthquake (earthquake intensity, duration, and serious consequences, human and material losses) and especially the rules and effective means of earthquake protection.
During the meeting, it was particularly mentioned the main and maximum length of the earthquake, the duration of the tremors, the actions carried out during that period.
The safety instructions of earthquake protection in other countries were presented, rules of behavior during the earthquake outside, in a high-rise building, in the car.
In other words, the meeting participants learned what to do during and after the earthquake, to minimize material, human and moral-psychological losses.