ՀՈՎՀԱՆՆԵՍ ԹՈՒՄԱՆՅԱՆԻ ԾՆՆԴՅԱՆ 150-ԱՄՅԱԿԻՆ ՆՎԻՐՎԱԾ ՀԱՆՐԱՊԵՏԱԿԱՆ ԳԻՏԱԺՈՂՈՎԻ ՀՐԱՎԵՐ
2019թ. փետրվարի 19-ին լրանում է հայ մեծագույն գրող, բանաստեղծ և ազգային-հասարակական գործիչ Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան 150-ամյակը:
Այս առթիվ 2019թ. մայիսի 11-ին  «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի Իջևանի մասնաճյուղի հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնը նախաձեռնել է Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան 150-ամյակին նվիրված հանրապետական գիտաժողով:
Գիտաժողովին զեկուցումներով հանդես գալու համար կարող են դիմել ՀՀ գիտնականներ, դասախոսներ, ասպիրանտներ:
Գիտաժողովի աշխատանքային լեզուներն են հայերենը և ռուսերենը:
Զեկուցումը պետք է համապատասխանի գիտաժողովի թեմային:
Անհրաժեշտ է զեկուցումների վերնագրերը, նկարագրականները (շուրջ 250 բառ) և մասնակցության հայտերը մինչև 2019 թվականի ապրիլի 1-ն ուղարկել  ԵՊՀ ԻՄ-ի հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար, բ.գ.թ., դոցենտ Վ. Ավագյանին (էլ. հասցե՝ avagyan.vachik@yandex.com):
Մասնակցության հայտի ձևը տե՛ս այստեղ:
Գիտաժողովի կազմակերպիչների կողմից ընտրված զեկուցումները հոդվածի տեսքով նախատեսվում է տպագրել առանձին ժողովածուով:
Հոդվածներին առաջադրվող պահանջները
Հոդվածը ներկայացվում է A4 ձևաչափի թղթի վրա` միակողմանի տպված և էլեկտրոնային տարբերակով, էջի եզրերը` 2 սմ բոլոր կողմերից, տառատեսակը` “Sylfaen”, տողերի միջև հեռավորությունը` 1,5, տառաչափը` 12, միայն վերնագիրը` 14 տառաչափով:
Տեքստում չպետք է լինեն տողադարձեր և կրկնակի միջակայքեր:
Հոդվածի ծավալը` մինչև 9 էջ` ներառյալ գրականության ցանկը և 2 լեզվով ամփոփումները (հայերեն հոդվածների համար` ռուսերեն և անգլերեն, և հակառակը):
Սկզբում տրվում է հոդվածի վերնագիրը` գլխատառերով, այնուհետև` հեղինակի ազգանունը, անվան և հայրանվան սկզբնատառերը, ներկայացվող բուհը կամ կազմակերպությունը, գիտական կոչումը և պաշտոնը:
Ապա բաց է թողնվում մեկ տող, և տրվում է հիմնական տեքստը:
Ընդգծումների համար կիրառել շեղատառեր կամ մգացված տողեր:
Տեքստում հղումը կատարել քառակուսի փակագծում` ըստ գրականության ցանկի աղբյուրի (օրինակ` [1, էջ 26]):
Տպագրվելիք հոդվածների վերջնական տարբերակները գիտաժողովի կազմակերպիչներին ուղարկելու վերջնաժամկետը  2019 թ. ապրիլի 8-ն է:
Հոդվածներն ուղարկել հետևյալ էլեկտրոնային hասցեին` avagyan.vachik@yandex.com:
Լրացուցիչ հարցերի դեպքում դիմել ԵՊՀ ԻՄ-ի հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնակատար Կ.Պողոսյանին (հեռ.՝ 093-884-254, էլ. հասցե՝ karine.pogosyan.76@mail.ru), փոխդեկան Վ.Աղաբաբյանին (հեռ.՝ 096-987-654, էլ. հասցե՝ vahanagha@yandex.ru), հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար Վ.Ավագյանին (հեռ.՝ 094-577-567, 099-577-567, էլ. հասցե՝ avagyan.vachik@yandex.com):

INVITATION TO THE REPUBLICAN CONFERENCE DEVOTED TO THE 150TH ANNIVERSARY OF HOVHANNES TUMANYAN
On February 19th,2019 marks the 150th anniversary of the greatest Armenian writer, poet and public figure Hovhannes Tumanyan.
In this connection, on May 11, 2019, Ijevan Branch of “Yerevan State University” Foundation, the Department of Armenian Language and Literature, Faculty of Humanities organizes a republican conference dedicated to Hovhannes Tumanyan’s 150th anniversary.
Armenian scientists, lecturers, post-graduates can apply for the reports at the conference.
Working languages of the conference are Armenian and Russian.
The reports should  be in line with the  of the conference.
To take part, it is necessary to submit your application and the titles and descriptions (about 150 words) of the reports to the head of Armenian language and literature Department of YSUIB, PhD V. Avagyan e-mail: avagyan.vachik@yandex.com
Application Deadline: April 1, 2019
The application form can be found here.
Reports selected by the organizers of the conference are intended to be printed in a separate article.
The articles should meet the following requirements:
The articles should be presented on A4 format paper, one-sided printed and electronic versions, edges of 2 cm from each side, font type is “Sylfaen”, the distance between lines is 1.5, font size is 12, only titles font size- 14.
The text should not contain rows and duplicates.
The volume of the article should be up to 9 pages including bibliography and summaries in 2 languages (for Armenian articles in Russian and English and vice versa).
The article should first include the title with capital letters, followed by the surname of the author,then first name and patronymic of the author, the university or organization represented, the academic degree and position of the author.
Then, one line is missed and the main text is given.
Use alignment or italicized lines for highlighting.
Make  footnotes in the square bracket according to the source of the literature list (for example [1, page 26]).
The deadline for submitting the final versions of the articles to the organizers of the conference is  April 8, 2019.
Send articles to the following e-mail avagyan.vachik@yandex.com.
For additional questions, feel free to contact the Acting Dean of YSUIB Faculty of Humanities K. Poghosyan (Phone .: 093-884-254, e-mail: karine.pogosyan.76@mail.ru), vice-dean of the Department V. Aghababyan (phone., 096 987- 654, E-mail: Vahanagha@yandex.ru), Acting Head of the Department of Armenian Language and Literature V. Avagyan (phone: 094-577-567, 099-577-567, e-mail: avagyan.vachik @ yandex.com).