Մեր ուսանողները հյուրընկալվել էին Վալանսի քաղաքապետարանում
2019թ. մարտի 22-ին ԵՊՀ ԻՄ-ի պատվիրակությունը հյուրընկալվեց Վալանսի քաղաքապետարանում: Հանդիպմանը ներկա էին քաղաքապետ Նիկոլա Դարագոնը, փոխքաղաքապետ Ֆ.Դոման, ավագանու անդամներ, հայկական համայնքի բազմաթիվ ներկայացուցիչներ, «Հայկական մշակութային ժառանգության կենտրոն և ընկերներ» կազմակերպության նախագահ Ն.Քեշիշյանը, Հայ բարեգործական ընդհանուր միության Վալանսի մասնաճյուղի նախագահ Կ.Մարգարյանը, հյուրընկալող ընտանիքները:
Պարոն Ն.Դարագոնը ջերմորեն ողջունեց հայկական պատվիրակությանը: Նա խոսեց ֆրանս-հայկական դարավոր բարեկամության, Իջևան-Վալանս համագործակցության, ԵՊՀ ԻՄ-ի և Վալանսի Մաեստրիս համալսարանի ուսանողների փոխանակման ծրագրերի մասին: Քաղաքապետը հույս հայտնեց, որ փոխանակման ծրագիրը կդառնա ավելի արդյունավետ, շնորհակալություն հայտնեց հայ ուսանողների այցը կազմակերպող բոլոր կազմակերպություններին և անհատ բարերարներին:
Այնուհետև ելույթ ունեցավ հայկական պատվիրակության ղեկավար Ա.Մարդանյանը։ Նա շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար և ԵՊՀ ԻՄ-ի տնօրենի կողմից հանձնեց Տավուշի մարզի մասին զբոսաշրջային ուղեցույցը: Տիկին Մարդանյանը նաև ընդգծեց, որ իրենք հպարտ են, որ ԵՊՀ ԻՄ-ի նախկին դասախոս Գոհար Համզյանը հայրենանվեր գործ է կատարում իր հարազատ կրթօջախին օգնելու համար:
Մասնաճյուղի ուսանողները Վալանսի քաղաքապետարանից հեռացան գեղեցիկ նվերներով ու ջերմ տպավորություններով:

THE MUNICIPALITY OF VALENCE HOSTED OUR STUDENTS
The meeting was attended by Valence Mayor Nikolas Daragon, deputy mayor F.Doman, numerous representatives of the Armenian community, N. Qeshishyan, President of the Center for Armenian Cultural Heritage and Friends, President of the Armenian General Benevolent Union (AGBU) K. Margaryan and hosted families.
Mr. Daragon warmly welcomed the Armenian delegation. He touched upon the French-Armenian centuries-old friendships, Ijevan-Valence cooperation, YSUIB and Valence Maestris University students exchange program. The Mayor expressed hope that the exchange program would become more effective, thanked all for organizing the Armenian students’ visit and individual benefactors.
Then the head of the Armenian delegation A. Mardanyan delivered a speech. She conveyed her gratitude for warm reception and handed the tour guide about Tavush region by YSUIB Director. Ms. Mardanyan also underlined that they were proud that Gohar Hamzyan, YSUIB former lecturer, was doing a patriotic job to help her own university.