ՀՀ քաղաքացու օրը ԵՊՀ ԻՄ-ում կայացավ ուսանողական քննարկում
2019թ. ապրիլի 27-ին՝ ՀՀ քաղաքացու օրվան նվիրված միջոցառումների շրջանակներում, «Ռեստարտ» նախաձեռնության անդամները հանդիպեցին ԵՊՀ ԻՄ-ի ուսանողների և տնօրենի պաշտոնակատար Ա. Վ. Ցուցուլյանի հետ:
Հանդիպման նպատակն էր մասնաճյուղում անցկացնել ուսանողական քննարկում:
Թիմային բուռն քննարկման շնորհիվ ուսանողները վերհանեցին կրթական ոլորտին առնչվող խնդիրներ, փորձեցին գտնել դրանց հաղթահարման ուղիները և հնարավոր հասցեատերերին:
Նախ՝ քննարկման մասնակիցները բաժանվեցին 2 թիմի: Ապա կազմակերպվեց «Կրթություն» թեմայով բառախաղ, որի ընթացքում ուսանողները կրթությանը վերաբերող բառեր պետք է բացատրեին իրենց թիմակիցներին, իսկ վերջիներս՝ կռահեին այդ բառը:
Թիմային մթնոլորտ ձևավորելուց հետո անցում կատարվեց հանդիպման բուն նպատակի իրականացմանը. արդեն ձևավորված թիմերին հանձնարարվեց վեր հանել 3 հիմնախնդիր, որոնք խանգարում են ուսանողներին որակյալ կրթություն ստանալու հարցում:
Ուսանողները հիմնախնդրի ձևակերպումներից հետո տվեցին նաև դրանց հնարավոր լուծման ուղիները, ինչպես նաև նշեցին, թե ում են հասցեագրված այդ լուծումները:
Երկու թիմերի աշխատանքների ներկայացումից, համեմատությունից և ամփոփումից հետո «Ռեստարտ» նախաձեռնության անդամները ներկայացրին պարզ բանաձև, որի շնորհիվ կարող է լուծվել ցանկաված խնդիր. «Մեր բոլոր խնդիրների լուծման հիմքն է գիտելիքի, հմտության և ցանկության համատեղությունը»։
Հանդիպման վերջում ուսանողներն իրենց մաղթանքները և ակնկալիքները փոխանցեցին «Ռեստարտ» նախաձեռնությանը:

STUDENT DISCUSSION DEDICATED TO RA CITIZEN’S DAY HELD AT YSUIB
On 27th of April, 2019, within the framework of RA Citizen’s Day , the members of “Restart” initiative had a meeting with YSUIB students and director A. V. Tsutsulyan.
The meeting aimed to conduct a student discussion in the Branch.
Due to the heated debate, the students put forward issues related to the field of education, tried to find solutions and possible addressees.
First, the participants of the discussion were divided into two teams.  Then a game entitled “Education” was held: the students should explain words about education to their teammates, and the latters should guess the right word.
After the formation of a team atmosphere, the teams were assigned to raise 3 issues that prevent students to receive high-quality education.The students also provided ways to solve them, as well as mentioned the addressees of the issues.
After presenting, comparing and summarizing the work of the two teams, the members of the “Restart” Initiative introduced a simple formula that could help solve the problem.  “The basis for solving all our problems is the combination of knowledge, skill and desire.”
At the end of the meeting, students conveyed their gratitude and expectations to the “Restart” initiative.