«Հաջողության բանաձև». հարցազրույց ԵՊՀ ԻՄ-ի շրջանավարտ Վարսիկ Ներկարարյանի հետ
2019թ. մայիսի 2-ին հարցազրույց ունեցանք ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի՝ 2012թ. շրջանավարտ, «Եվրասիա» համագործակցության հիմնադրամի հյուսիսային մասնաճյուղի գրասենյակի և ծրագրերի ղեկավար, «Սքոլաե Մունդի Արմենիա» բարեգործական հիմնադրամի Դիլիջանի համայնքային կենտրոնի անգլերեն լեզվի խմբակների համակարգող Վարսիկ Վարդգեսի Ներկարարյանի հետ:
– Խնդրում եմ՝ նշեք Ձեր ծննդյան թիվը և վայրը:
– Ծնվել եմ 1991թ. հունիսի 26-ին Իջևանում:
– Պատմեքխնդրում եմՁեր ընտանիքի մասին:
– Մեծ եղբայրս փաստաբան է, 2017 թվականին Իջևանում հիմնել է «Ներկարարյան իրավաբանական գրասենյակ»-ը և այդ ժամանակվանից մատուցում է փաստաբանական ծառայություններ: Փոքր եղբայրս զբաղվում է ձեռնարկատիրությամբ:
Ծնողներիս գործն ամենաբարդն ու ծանրն  է. նրանք օգնում են մեզ՝ երեքիս:
– Ուզում էի դառնալ թարգմանիչ կամ ուսուցիչ: Երկուսն էլ իրականություն է դարձել: Երբեմն նաև երազում էի աշխատել ինչ-որ մեծ ու հետաքրքիր կազմակերպությունում, այնպիսի աշխատանք էի ուզում, որ ոչ թե պարզապես աշխատեի, այլ ապրեի այդ աշխատանքով: Այս հարցում էլ կարողացա երազանքս իրականություն դարձնել: Միակ երազանքս, որ դեռևս իրականություն չէ՝ վարդերի ջերմոցում աշխատելն է:
– Ֆորմալ կրթությունս ստացել եմ ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում. սովորել եմ Հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետում՝ «Անգլերեն լեզու և գրականություն» մասնագիտությամբ: Ունեմ բակալավրի աստիճան: Ֆորմալ կրթությանս զուգահեռ՝ մասնակցել եմ տարբեր կարճաժամկետ ու երկարաժամկետ վերապատրաստումների Հայաստանում, Ֆրանսիայում, Հունգարիայում, Ռուսաստանում, Վրաստանում, Լեհաստանում, Թուրքիայում և Գերմանիայում:
– Եթե կարճ, ապա կարող եմ ասել, որ ԵՊՀ ԻՄ-ում ես սովորել եմ սովորել: ԵՊՀ ԻՄ-ում ես ոչ միայն գիտելիք եմ ստացել, այլև ձեռք եմ բերել աշխատանքային փորձ:
– 2012 թվականին, երբ դեռ ուսանող էի, աշխատում էի «Հայաստանի Ամերիկյան Խորհուրդներ» կազմակերպության «Ուսանող դեսպան» ծրագրում՝ որպես Տավուշի մարզի ուսանող դեսպան: Միևնույն ժամանակ Խաղաղության կորպուսի կամավոր Թամարա Ինգլանդի հետ ԵՊՀ ԻՄ-ում կազմակերպում և իրականացնում էինք անգլերեն լեզվի խմբակներ: Հիշում եմ՝ գրեթե միշտ 7-ին էի տուն գնում համալսարանից:  Հոգնեցնող էր իհարկե, բայց ամեն օրս իմաստալից էր, ամեն օր մի նոր բան էի սովորում: Այս աշխատանքիս զուգահեռ՝ «ՍՕՍ – մանկական գյուղեր» ՀԲՀ-ի Իջևանի մասնաճյուղում կամավոր սկզբունքով իրականացնում էի անգլերենի ուսուցում:
2014 թ.-ից մինչև հիմա դասավանդում եմ «Սքոլաե Մունդի Արմենիա» բարեգործական հիմնադրամի Դիլիջանի համայնքային կենտրոնում (այն ժամանակ կոչվում էր «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) բարեգործական հիմնադրամի Դիլիջանի երիտասարդական կենտրոն):
Որպես թարգմանիչ աշխատել եմ նաև ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ−ի կողմից դիտորդական առաքելություն իրականացնող միջազգային պատվիրակության հետ:
Որպես հետազոտող աշխատել եմ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հայաստանյան գրասենյակի կողմից իրականացվող «Հասարակական կազմակերպությունների քարտեզագրում» ծրագրում:
2013 թվականին «Երիտասարդական Խաղաղարչական ճամբար» ծրագրում որպես թրեյներ աշխատել եմ Բուդապեշտում (Հունգարիա):
Նույն թվականին Բուդապեշտից վերադառնալուց անմիջապես հետո սկսեցի աշխատել «Եվրասիա» համագործակցության հիմնադրամի հյուսիսային մասնաճյուղում՝ սկզբում որպես գրասենյակի և ծրագրերի համակարգող, այժմ արդեն որպես ծրագրերի և գրասենյակի ղեկավար: Հիմա իրականացնում ենք «Իջևան ինֆոտուն» և «Հանրային մասնակցություն տեղական ինքնակառավարմանը» (ՀաՄաՏեղ) ծրագրերը:
– Այս պահին երկու գիրք եկավ միտքս՝ Ժյուլ Վեռնի «Տասնհինգամյա նավապետը» և Ռոբերտ Սթիվենսոնի «Գանձերի կղզին»:
– Մարկ Մենսոնի «Թքած ունենալու նուրբ արվեստը», որն, անկեղծ ասած, այնքան էլ չհավանեցի:
Ի՞նչ երաժշտություն եք նախընտրումև ո՞րն է Ձեր սիրած երգը:
– Բլուզ, ջազ և այսպես կոչված կլասիկ ռոք: Սիրած երգեր շատ ունեմ այս ոճերի մեջ՝ Frank Sinatra – “Killing me softly”, “Fly me to the moon”, Lenoard Cohen – “Dance me to the end of love”, “Leaving the table”,  Chris Rea – “And you my love”, “The way you look tonight”, “Blue café”, “Thinking of you”: Սրանք այն ստեղծագործություններն են, որոնք միշտ լսում եմ՝ անկախ տրամադրությունից:
Ֆիլմերի սիրահար չեմ, բայց գրեթե ամեն շաբաթ հավաքվում ենք՝ ինչ-որ ֆիլմ դիտելու: Ընկերներս են հիմնականում առաջարկում ինչ նայել: Ֆիլմ նայելն ինձ համար ավելի շատ ընկերներիս հանդիպելու, նրանց հետ զրուցելու առիթ է:
– Այո՛, սիրում եմ բադմինթոն, վոլեյբոլ և թենիս: Վերջինիս հնարավորությունը, ցավոք, Իջևանում չունենք:
– Հայաստանում սիրում եմ Իջևանը, մասնավորապես՝ Քանդակների այգին:  Դիլիջանը, որն իմ երկրորդ բնակավայրն է կարծես դարձել, նույնպես սիրելի ու հարազատ է ինձ: Երևանում սիրում եմ Աբովյան փողոցը:
Արտերկրում ամենաշատը սիրում եմ Ստրասբուրգը՝ մասնավորապես գետափնյա ճեմուղիները: Մյուս քաղաքը, որ հավանել եմ, Բեռլինն է, որը ես անվանում  եմ մարդակենտրոն քաղաք:
– Չորս կարևոր հատկանիշ կարող եմ նշել՝ բարեկրթություն, ինտելեկտ, պարկեշտություն և համեստություն: Այս հատկանիշներն ինձ համար նաև նախապայման են հարաբերություններ կառուցելու համար:
Ունե՞ք նախընտրած ասույթ կամ կարգախոսորով առաջնորդվում եք:
– Կյանքիս տարբեր փուլերում ունեցել եմ կարգախոսներ, բայց հիմա կա՛մ չունեմ, կա՛մ դրանք այնքան են դարձել ինձ հարազատ ու գուցե նաև դարձել կենսակերպ, որ չեմ նկատում, որ ունեմ:
– Երբեք ձեռք չեմ տա սարդի, բայց դե կյանք է:
– Վախեր իհարկե ունեմ, բայց աշխատում եմ դրանց մասին նույնիսկ չմտածել:
– Ոչ մի բանի համար չեմ ափսոսում, քանի որ վստահ եմ, որ տվյալ պահին ես արել եմ ամեն ինչ իմ ուժերի ներածին չափով, եթե նույնիսկ ինչ-որ բան ձախողել եմ: Հավատում եմ տվյալ պահին իմ կայացրած որոշման ճիշտ լինելուն:
– Ցանկացած իրավիճակում հանգստություն պահպանելը, արագ որոշում չկայացնելը և իրավիճակը տարբեր կողմերից դիտարկելը:
– Ես համարում եմ, որ ունեմ ձեռքբերումներ և գիտակցում ու գնահատում եմ դրանք, օրինակ՝ ուսումս, աշխատանքս կամ ընտանիքս, ընտանեկան ջերմությունն ու սերը, որ մեր ընտանիքում բոլորս ենք ստեղծում, սակայն ամենամեծ ձեռքբերումս դեռ առջևում է: Չնայած, մյուս կողմից, հակված եմ մտածելու, որ չկա ամենամեծ ձեռքբերում, կան ձեռքբերումներ, որոնք ունենալով՝ դու դառնում ես այն, ինչ կաս:
– Չեմ կարծում, որ հնարավոր է ունենալ այնպիսի բանաձև, որ բոլոր իրավիճակներում աշխատի, քանի որ մտածում եմ, որ կյանքում ոչ մի դեպք նույնը չի լինում: Ամեն իրավիճակի ու նպատակի համար պետք է ստեղծել նոր բանաձև:
– Սովորաբար խորհուրդներ չեմ սիրում ստանալ և ոչ էլ տալ: Սիրում եմ կարծիքներ լսել և ինքս իմ եզրահանգումն անել: Խնդրում եմ մեծամտություն չհամարել:
Ո՞րն է այն հիմնական խորհուրդպատգամըոր Դուք կտաք երիտասարդներին (մասնավորապես՝ ԵՊՀ ԻՄ-ի ուսանողներին):
– Քանի որ ասացի, որ չեմ սիրում խորհուրդներ տալ, ես կասեմ այն, ինչն ինձ օգնել է հաջողության հասնելու հարցում: Երբեք չեմ մտածել, որ հավես չունեմ կամ հոգնած եմ: Սկզբում երբեք չեմ մտածել, թե ինչքան աշխատավարձ եմ ստանալու, այլ մտածել եմ, թե դա ինձ ինչ նոր հմտություն, կարողություն, գիտելիք ու փորձ կտա: Շատ ժամանակ աշխատել եմ որպես կամավոր, նույնը, եթե ժամանակ եմ գտնում, անում եմ հիմա: Դա ինձ հնարավորություն է տալիս նոր բան փորձել, նոր բան սովորել:
Եթե համալսարանում ինչ-որ բան պակասել է ինձ, մտածել եմ, թե որտեղից կարող եմ այն ձեռք բերել: Օրինակ՝ անգլերեն լեզվի կրող, երբ ես սովորում էի, չկար համալսարանում: Ես ճանաչում էի Խաղաղության կորպուսի կամավորներին և առաջարկեցի, որ համալսարանին էլ կամավոր կցվի: Դիմեցի դեկանին, վերջինս էլ խոսեց տնօրենության հետ, ըստ այդմ՝ ոչ միայն այդ տարի ունեցանք, այլև հաջորդիվ. արդեն չորրորդ կամավորն է գալիս ԵՊՀ ԻՄ: Մասնաճյուղում ստեղծվել է նաև Անգլերենի ռեսուրս կենտրոն, որտեղ այժմ անգլերենի դասեր են կազմակերպվում, և բազմաթիվ նյութեր ու գրականություն կա:
Եվ, ամենավերջինը, ես երբեք չեմ լսել այն մարդկանց, ովքեր ինձ ասել են, որ այս կամ այն բանն անել չեմ կարող, եթե հստակ գիտեմ՝ ինչ եմ ուզում անել և ինչպես, փորձել եմ ու հիմա էլ փորձում եմ ինձ շրջապատել դրական մարդկանցով:

“FORMULA FOR SUCCESS” INTERVIEW WITH YSUIB GRADUATE VARSIK NERKARARYAN
On May 2, 2019, we had an interview with YSU Ijevan Branch graduate of 2012 academic year, Branch Office Manager of Northern Branch of the Eurasia Partnership Foundation, and employee of Dilijan Community Center, Varsik V. Nerkararyan.
– I was born on June 26, in 1991, in Ijevan.
– Please tell us a little bit about your family.
– My elder brother is a lawyer, and in 2017 he founded “Nerkaranyan Law Office” in Ijevan and has since been providing advocacy services.  My younger brother deals with entrepreneurship.
My parents’ work is the most difficult and hard one. They always help us.
– I wanted to become a translator or teacher. Now I can say that both of my dreams came true. Sometimes I also dreamed of working in some large and interesting organization, I wanted a job not just to work, but to live with that job.  I also managed to make that dream come true. Now my only dream is to work in rose garden.
– I have received my formal education at YSU Ijevan Branch.  I studied at the Faculty of Humanities, Department of the “English Language and Literature”.  I have a Bachelor’s degree.  In parallel with my formal education, I have participated in various short-term and long-term trainings and seminars in Armenia, France, Hungary, Russia, Georgia, Poland, Turkey and Germany.
– To put it briefly, I can say that I learned to learn at YSUIB.  I have gained not only knowledge, but also experience.
– In 2012, when I was a student, I worked as a Student Ambassador of the “American Councils for International Education Armenia”. At the same time, together with Tamara England, Peace Corps Volunteer, organized and conducted English language free trainings at YSUIB.  I still remember, almost always I went home from the university at 7. Undoubtedly, it was tiresome, but it was meaningful, as I was learning something new every day.  In parallel with this work, I was conducting volunteer English language trainings at Ijevan Branch of SOS – Children’s Villages International.
Since 2014, I am teaching at “Scholae Mundy” Charitable Foundation of Dilijan Community Center (Former IDeA Foundation).
I also worked as a translator/ interpreter at OSCE Armenia. Former researcher at UNICEF Armenia.
In 2013, I worked as a junior trainer at European Youth Center Budapest (Hungary).
Right after I returned from Budapest in the same year, I started working at the Northern Branch of Eurasia Partnership Foundation, first as an office and program coordinator, now as a director of programs and office.  We are now implementing the projects “Ijevan Infotun” and “Public Participation in Local Self-Government”.
“At the moment, two books came to my mind,”A Captain at Fifteen” by Jules Verne and Robert Louis Stevenson’s” Treasure Island “.
– Mark Manson’s “The subtle art of not giving a F*ck”, and frankly speaking, I didn’t like it.
– I like Bluz, jazz and so-called classic rock.  I have lots of favorite songs in these styles: Frank Sinatra – “Killing me softly”, “Fly me to the moon”, Lenoard Cohen – “Leaving the table”, Chris Rea – “And you  my love “,” The way you look tonight “,” Blue café “,” Thinking of you “:  These are the songs I always can listen, regardless of my mood.
– I am not a movie fan, but almost every week we gather to watch some movie.  My friends suggest what to watch.  Watching the movie is an opportunity for me to meet and talk with friends more frequently.
– Sure, I like badminton, volleyball and tennis.  Unfortunately, we do not have the opportunities of the latter.
– In Armenia, I love Ijevan, in particular, the Monuments Park of Ijevan. I also love  Dilijan, which has become my second home.  I love Abovyan street in Yerevan.
I love Strasbourg most of all, especially its riverbed alleys.  The other city that I liked is Berlin, which I call a human-centered city.
– I can mention four important qualities: politeness, intelligence, decency and modesty.  These qualities are also a prerequisite for me to build relationships.
– Do you have a favourite quote or slogan you are guiding?
– At different stages of my life, I had favourite quotes, but now I do not have them, or they have become so close to me and maybe even a lifestyle that I do not notice.
“I’ll never touch a spider, but who knows, it’s life.
– “What are you afraid of?”
-Undoubtedly, I have many fears, but I even try not to think about them.
“Why are you sorry?”
– I do not regret for anything, because I am sure that at the moment I’ve done everything I could, even if something went wrong.
– What helps you make a decision in difficult situations?
– Keeping calm in any situation, making no quick decisions and viewing the situation from different sides.
– What do you think is the biggest accomplishment of your life?
– I believe that I have many accomplishments and realize and appreciate them, for example, my education, my job, my family, the warmth and love of my family that we all create in our family, but I do believe that my greatest accomplishment is still ahead.  On the other hand, I tend to think that there is no greatest accomplishment, there are many accomplishments that help you become, what you are now.
– I do not think it is possible to have a definite formula that works in all situations, because I think that there is no alike case in life.  For every situation and purpose, we need to create a new formula.
– Usually I do not like receiving and giving advice.  I like to hear opinions and make my own conclusions.  Please do not consider this arrogance
– As I said that I do not like giving advice, I will say what helped me to succeed.  I never thought I was tired or lazy, at first I never thought about how much I would earn, but I wondered what new skill, ability, knowledge and experience it would give me.  I’ve been working as a volunteer for a long time, if I find time, I do it even now.  It gives me the opportunity to try something new, to learn something new.
If I needed something that was not available at the University, I have thought of how I could get it.  For example, when I was studying English, we did not have English Native Speakers.  I knew Peace Corps volunteers and suggested inviting them to our University. I applied to the Dean, the latter talked with the director, so as a result, we not only have a volunteer that year but also already the fourth volunteer is coming to YSUIB.  There is also an English Resource Center, where English trainings are organized and where you can find manifold English materials and literature.
And, finally, I have never heard people telling me that I can not do this or that thing if I know exactly what I want to do and how I tried and now I am trying to surround me with positive people.