Կայացավ «Նրանք ապրում են» խորագրով հուշ-ցերեկույթը՝ նվիրված Ապրիլյան պատերազմի զոհերի հիշատակին
2019թ. ապրիլի 3-ին ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղում տեղի ունեցավ «Նրանք ապրում են» խորագրով գրական-երաժշտական հուշ-ցերեկույթը՝ նվիրված Ապրիլյան պատերազմում զոհված հայորդիների սուրբ հիշատակին:
Միջոցառումը կազմակերպվել էր Հայոց լեզվի և գրականության ամբիոնի դոցենտ, բ.գ.թ. Ալիսա Հասանյանի, «ՀԼԳ» մասնագիտության 3-րդ կուրսի ուսանողուհի Նինա Հարությունյանի և «Պատմություն» մասնագիտության 3-րդ կուրսի ուսանող Շիրակ Գասպարյանի համատեղ ջանքերով:
Ներկա էին ԵՊՀ ԻՄ-ի վարչական և պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի անդամներ, Իջևանի զորամասի ներկայացուցիչներ՝ հրամանատարի տեղակալ Նվեր Մանգասարյանը, զորամասի գնդերեց Ռուբեն սարկավագ Արզումանյանը, մի շարք սպաներ, զինվորներ, մարզի հերոս, Ապրիլյան պատերազմում զոհված Վլադիմիր Ալիխանյանի ընտանիքի անդամները, Մակարավանքի հոգևոր հովիվ Արշավիր քահանա Ասատրյանը, ուսանողներ, հյուրեր, քաղաքացիներ:
Գրական-երաժշտական միջոցառմանը մասնակցում էին ԵՊՀ ԻՄ-ի տարբեր մասնագիտությունների ուսանողներ (Լիանա Ներսիսյան, Արայիկ Շահնազարյան, Թագուհի Սահակյան, Զինա Ոսկանյան, Մերի Պետրոսյան, Նինա Հարությունյան, Գուրգեն Դալյան, Լիանա Ալավերդյան, Անի Մարտիրոսյան, Լիանա և Դիանա Յարալյաններ, Գոհար Մխիթարյան, Մարգարիտ Թամրազյան, Ասպրամ Վերանյան և ուրիշներ):
Ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին մեր քաջ հերոսների հիշատակը, ապա սկսվեց միջոցառումը:
Լեփ-լեցուն դահլիճում հուզական մթնոլորտ էր տիրում:
Ներկայացվեցին պատերազմի թեմայով ոգեշունչ երգեր ու բանաստեղծություններ («Ախպերս ու ես», «Գոյամարտ», «Հայ զինվոր», «Հպարտ եմ ես», «Մարտում», «Դուք գնացիք կռիվ և ասացիք՝ կգա՛նք», «Կարմիր կակաչները», «Վերադարձի՛ր տուն», «Հայրենիք», «Բալլադ զինվորի մասին», «Խաղաղություն ամենքի՛ն և ամենո՜ւր»):
Ընտանիքի անդամների, շրջապատող մարդկանց ու ընկերների խոսքերի հիման վրա գծագրվեց մարզի հերոս, Ապրիլյան պատերազմում զոհված Վլադիմիր Ալիխանյանի հերոսական կերպարը. շնորհանդեսի ուղեկցությամբ հանգամանորեն ներկայացվեց հերոսի անցած ուղին՝ նրա երազանքները, պատերազմի ընթացքում ունեցած ապրումներն ու հույսերը, պատգամը մեզ:
Գրական-երաժշտական ցերեկույթի ընթացքում սրտառուչ ելույթ ունեցան 2016թ. Ապրիլյան պատերազմին մասնակցած, այժմ ԵՊՀ ԻՄ-ի աշխատակիցներ, գրադարանի վարիչ, Հայոց պատմության և հասարակագիտության ամբիոնի դասախոս Վլադիմիր Պողոսյանը, Մասնագիտական կողմնորոշման և պրակտիկայի կազմակերպման բաժնի տեսուչ, Ընդհանուր մաթեմատիկայի և բնագիտության ամբիոնի դասախոս Սլավիկ Ալավերդյանը՝ պատմելով թշնամու հանկարծակի հարձակման, այդ պահին իրենց ապրած զգացումների, արագ կողմնորոշվելու, ձեռնարկած գործողությունների, պատերազմի ընթացքի և դրանից արված հետևությունների մասին, այն, որ ծառայության, հայրենիքի պաշտպանության խորհուրդը պիտի լինի պատրաստ լինելով զոհվելու՝ ապրելն ու ապրեցնելը, հայրենիքը շենացնելը:
Վերջում ընթերցվեց Իջևանի զորամասի հրամանատարի ուղերձը, ելույթ ունեցան զորամասի հրամանատարի` անձնակազմի հետ տարվող աշխատանքների գծով տեղակալ, փոխգնդապետ Նվեր Մանգասարյանը, զորամասի հոգեբան, մասնաճյուղի դասախոս Վ.Չոբանյանը, ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի տնօրենի պաշտոնակատար Ա. Վ. Ցուցուլյանը:
Նրանք իրենց գոհունակությունը հայտնեցին բարձր մակարդակով իրականացված միջոցառման կազմակերպիչներին ու մասնակիցներին՝ ընդգծելով, որ անպարտ է այն ազգը, որն ունի նման սերունդ, նման հայրենանվեր երիտասարդներ, ովքեր պատրաստ են իրենց կյանքի գնով պաշտպանելու հայրենի հողը, սաստելու ոսոխի ամեն մի ոտնձգություն, և անկոտրում է հատկապես այն զինվորի ոգին, որն ունի ամուր թիկունք՝ ի դեմս իրեն ամեն կերպ սատարող, սրտակցող ու քաջալերող ժողովրդի:
Միջոցառումը եզրափակվեց Մակարավանքի հոգևոր հովիվ Արշավիր քահանա Ասատրյանի օրհնության խոսքով ու աղոթքով:

“THEY LIVE” LITERARY-MUSICAL COMMEMORATIVE EVENT DEDICATED TO THE MEMORY OF THE APRIL FOUR-DAY WAR HEROES
On April 3, 2019, YSU Ijevan Branch hosted “They Live” literary-musical commemorative event dedicated to the memory of the April Four-day War heroes.
The event was organized by Associate professor of the Department of Armenian Language and Literature, PhD Alisa Hasanyan, together with 3rd-year student of “Armenian Language and Literature” specialty Nina Harutyunyan and 3rd-year student of “History” specialty Shirak Gasparyan.
The event was attended by the members of the administrative and professorial staff of YSU Ijevan Branch, representatives of Ijevan military unit, Deputy Commander Nver Mangasaryan, Deacon Ruben Arzumanyan, a number of officers, Soldiers, family members of the April War Hero Vladimir Alikhanyan, priest of Makaravank Arshavir Asatryan , students, guests, citizens.
YSU Ijevan Branch students of different specialties (Liana Nersisyan, Araik Shahnazaryan, Taguhi Sahakyan, Zina Voskanyan, Mary Petrosyan, Nina Harutyunyan, Gurgen Dalyan, Liana Alaverdyan, Ani Martirosyan, Liana and Diana Yaralyans, Gohar Mkhitaryan, Margarit Tamrazyan, Aspram Veranyan) took a part in the literary-musical event.
In the beginning of the event, they paid a tribute to the memory of the heroes of the April War with a minute of silence.
Songs and poems on the theme of war were presented (“My Brother and Me”, “Battle”, “Armenian Soldier”, “I’m Proud”, “In a Battle”, “Red Tulips”, “Return to Home”, “Homeland”, “Ballad of a Soldier”, “Peace to Everyone and All!”).
Based on the words of family members, surrounding people and friends, the heroic image of Vladimir Alikhanyan, who died in the April war, was depicted, accompanied by the presentation, the hero’s path, his dreams, the feelings and hopes of the war, the message to us were thoroughly introduced.
During the literary-musical event, Vladimir Poghosyan, participant of the April Four-day War, Head of YSUIB Library, lecturer of the Armenian History and Social Sciences Department, and Slavik Alaverdyan, Inspector of the Department of Professional Orientation and Practice, lecturer of General Mathematics and Natural Sciences Department, made a heartfelt performance, talking about the sudden attack of the enemy, about the actions taken, the course of the war, and the conclusions drawn from it, the service and the protection of the motherland, that everyone should be ready to devote his life for his homeland.
At the end of the event, the commander of Ijevan military unit, deputy commander of the military unit Nver Mangasaryan, a military unit psychologist, YSUIB lecturer V. Chobanyan, and Acting director of Ijevan Branch of YSU A. V. Tsutsulyan delivered a speech conveying their gratitude to the organizers and participants for the high-level event, underlining that the nation which had such a generation, a strong backing in the form of a supportive, affectionate and encouraging, patriotic young people, ready to defend their native land at the cost of their lives, would rebuke every attack of the enemy.